Fragment książki "Geografia wiary", który zamieszczamy za zgodą Autora
5. Św. Justyn Męczennik, który urodził się w Ziemi Świętej, w Dialogu z Żydem Tryfonem (ok. 160) stwierdza: „Ponieważ Józef nie znalazł godnego miejsca w miasteczku, zatrzymał się w grocie w pobliżu Betlejem. Gdy się tam znajdowali, Maryja wydała na świat Chrystusa i położyła go w żłobie..." (78,5). W pochodzącej z tego samego okresu apokryficznej Protoewangelii Jakuba czytamy: „Maryja zsiadła ze zwierzęcia i weszła do podziemnej groty [...]. I tu porodziła syna [...]" (XIII,2). Orygenes, który nawiedzał miejsca święte w 215 roku, w 248 roku pisał o czczeniu Groty Narodzenia jako o czymś ogólnie przyjętym przez mieszkańców okolicy: „[...] w Betlejem istnieje grota, w której On się urodził, w niej zaś żłób, gdzie go położono owiniętego w płótno [...]. Miejsce to słynie w całej okolicy, a nawet wśród niewierzących, z tego, że urodził się tam Jezus, którego czczą i któremu się kłaniają chrześcijanie"[7].
6. W samej Grocie Narodzenia dotychczas nie przeprowadzono prac archeologicznych. Badania z lat 1962-1964 (Bellarmino Bagatti) w innych grotach wykazały, że były one zamieszkane już w VII w. przed Chr. Odkryto także dużą liczbę grobów, z których większość pochodzi z czasów św. Hieronima. Jednak ceramika z okresu monarchii, prawdopodobnie z VI w. przed Chr., wykazuje, że groty były użytkowane już w tym czasie. Opuszczone, powróciły do użytku w I w. po Chr.[8] Groby w tych grotach, wskazujące, że starożytni chrześcijanie pragnęli być pochowani w pobliżu świętego miejsca, mogą również stanowić potwierdzenie tradycji sytuującej właśnie tutaj miejsce narodzenia Chrystusa.
DALSZE LOSY MIEJSCA
W 324 r. przybywa do Ziemi Świętej matka Konstantyna, św. Helena ze swoimi architektami i poleca biskupowi Makariosowi wybudować w Betlejem bazylię Narodzenia[9]. Układ bazyliki znamy dzięki odkryciom dokonanym w roku 1934 pod posadzką obecnej świątyni. Pierwszy wzniesiony tu kościół został poświęcony 31 maja 339 roku. „Ośmioboczna apsyda umieszczona została bezpośrednio nad grotą, do której schodziło się po stopniach przechodzących pod kamienną balustradką". Jedynym widocznym do dziś elementem tego kościoła jest posadzka w nawie oraz w pobliżu ołtarza, blisko pół metra poniżej obecnego poziomu. Według starożytnego kalendarza gregoriańskiego bazylika miała nosić tytuł „Maryi Matki Bożej" (339). Ukształtowanie zbocza wzgórza wskazuje, że naturalne wejście do groty znajdowało się po stronie północnej lub zachodniej.
W 384 roku w grotach betlejemskich zamieszkał św. Hieronim (zm. 420). Dwa lata później dołączyła do niego Paula z córką Eustochium. Stopniowo miasteczko stawało się znaczącym ośrodkiem monastycznym. W takim to otoczeniu Hieronim pisał swe liczne dzieła; jego najbardziej znaczącym osiągnięciem stał się nowy przekład Starego i Nowego Testamentu, zwany Wulgatą. Jedna z grot identyfikowana jest jako cela św. Hieronima. W dwóch sąsiednich znajdują się groby Pauli i Eustochium oraz samego Hieronima (grób jest pusty, bowiem święty został przeniesiony do Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie).
Po powstaniu Samarytan w 529 roku, „cesarz Justynian polecił swym wysłannikom rozebrać kościół w Betlejem, który był niewielki, i zbudować go na nowo z taką wspaniałością, rozmiarem i pięknością, że żaden nawet w Świętym Mieście nie powinien go przewyższyć"[10] (Eutychiusz z Aleksandrii, IX wiek). Wydłużył kościół, dodając jeszcze jedno przęsło, dobudował kryty przedsionek (narteks), a ośmioboczną apsydę zastąpił trzema. Ta właśnie budowla, z niewielkimi zmianami, przetrwała do dnia dzisiejszego.
Podsumujmy: Łukaszowe wzmianki o Maryi jako tej, która zachowywała pamięć o narodzinach i dzieciństwie Jezusa, mogą również dotyczyć lokalizacji miejsc narodzin i dorastania Jezusa. Niewątpliwie grota betlejemska (jedna z „grot mistycznych") już bardzo wcześnie była otaczana kultem i nie zaniknął on nawet po jej przekształceniu w miejsce kultu pogańskiego, tak że św. Helena nie ma żadnych problemów z jej lokalizacją. Tyle wolno powiedzieć historykowi.
-----------------------------------------------
[7] Przeciw Celsusowi, dz. cyt., 1,51. Za: J. Murphy-O'Connor, Przewodnik..., dz. cyt., s. 218.
[8] Zob. B. Bagatti, Recenti scavi a Betlemme, „Liber Annus" 18/1968, s. 181-237.
[9] Całość dalszych losów miejsca narodzenia Jezusa opisał A. Brunot, Bethleem, La Basilique de la Nativite, BTS 42,1961, s. 5-16, TS 2, s. 1493-1509. Niniejszy fragment (do końca rozdziału), po dokonaniu skrótów i uzupełnień, został zaczerpnięty z: J. Murphy-O'Connor, Przewodnik..., dz. cyt, s. 218-220.
[10] Za: J. Murphy-O'Connor, Przewodnik..., dz. cyt., s. 218.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |