Antydekalog tancerzy teatru Szofar na scenie i wielkie zwycięstwo

Jak wyglądałby świat, gdyby ludzie odrzucili Dekalog i wszelkie prawa moralne? Tę przerażającą wizję pokazują młodzi artyści Teatru Tańca "Szofar" Fundacji "Drachma" w swoim najnowszym spektaklu "Bezprawie". To na szczęście nie jest ostatnie słowo. W finale głoszą słowo Boże i pokazują, Kto nas od takiej wizji ostatecznie uwolnił.

Szofar to róg żydowski, który nawołuje do zgromadzenia, zapowiada ważne wydarzenia. - My również zgromadziliśmy się tutaj, aby przeżyć coś niezwykłego. To, co za chwilę zobaczycie, jest mocne, głębokie, ale i piękne - bo jest związane z człowiekiem - mówił ks. Mirosław Szewieczek, prezes Drachmy, na scenie Bielskiego Centrum Kultury tuż przed widowiskiem. Widzowie już wiedzieli, że zobaczą coś niezwykłego…

Wizja przeciwieństwa I przykazania Dekalogu w wykonaniu Teatru Tańca "Szofar".   Urszula Rogólska /Foto Gość Wizja przeciwieństwa I przykazania Dekalogu w wykonaniu Teatru Tańca "Szofar".

Zamiast: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną" - zrób na odwrót! Szukaj swoich bożków, oddawaj im cześć, im powierzaj swoje życie.

Zamiast "Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno" - wręcz przeciwnie! Nic sobie nie rób z imion Boga, Jezusa, Maryi. Używaj jak przerywnika, czy trzeba, czy nie!

"Pamiętaj, abyś dzień święty święcił"? A niby po co?

I dalej już prosta droga: nie czcij ojca swego, ani matki swojej, zabijaj, cudzołóż, pożądaj  kradnij. kłam, oszukuj, oczerniaj...

Tak przerażającą wizję świata funkcjonującego bez Dekalogu w przejmujący sposób pokazali młodzi artyści Teatru Tańca "Szofar", związanego z Fundacją Drachma w swoim najnowszym spektaklu "Bezprawie". Taneczną wizję każdego antyprzykazania poprzedzał monolog lektora, który wymieniał najbardziej dramatyczne skutki wypełniające jego treść.

Tak tancerze pokazali anty-przykazania VI i IX.   Urszula Rogólska /Foto Gość Tak tancerze pokazali anty-przykazania VI i IX.

Jak to zwykle w spektaklach tego teatru (a to już piąte widowisko), ogromną rolę w poruszaniu serc widzów odgrywał nie tylko ruch i dźwięki, ale i światło. Każde antyprzykazanie pokazywali w niezwykle kreatywny sposób, pozwalający widzowi na własne interpretacje i refleksje.

Premiera spektaklu odbyła się w poniedziałek 13 września na scenie Bielskiego Centrum Kultury. Na szczęście nikt nie musiał opuszczać sali przerażony, zalękniony, w beznadziei. Bo "Szofar" zawsze głosi Dobrą Nowinę i ewangelicznego przesłania nigdy nie może zabraknąć. Jest Ktoś, kto świat ocalił od bezprawia… Wystarczy otworzyć Pismo Święte i znaleźć słowa z Ewangelii św. Jana, J, 3,16: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne".

Przeciwieństwo VII przykazania - "Kradnij".   Urszula Rogólska /Foto Gość Przeciwieństwo VII przykazania - "Kradnij".

Reżyserem i choreografem widowiska jest Agnieszka Wizner, choreografie były tworzone również przez: Piotra Bańkowskiego i Dawida Mularczyka, a oświetleniem zajął się Radosław Bujok

W sztuce wystąpili: Agnieszka Szajter, Anna Bielnik, Beata Sikora, Elżbieta Lapczyk, Faustyna Wójcik, Filip Wawrzynek, Gabriela Omozik, Gabriela Podosek, Julia Ściga, Katarzyna Pochopień, Marek Raszka, Marta Jasny, Matylda Zaborowska, Natalia Masarska, Nikodem Szewieczek, Róża Goliasz, Weronka Wieja, Wiktoria Kisiel, a ponadto na scenie pojawili się również: Magdalena Wizner, Maria Wizner, Lila Zaborowska, Wiktor Zaborowski, Rozalia Głowala, Klara Głowala, Maria Bielnik, Zuzanna Leśniak i Agnieszka Jasny.
 

Aktorzy-tancerze dziękowali swojej reżyserce i choreografce - Agnieszce Wizner.   Urszula Rogólska /Foto Gość Aktorzy-tancerze dziękowali swojej reżyserce i choreografce - Agnieszce Wizner.

Na koniec nie zabrakło oczywiście owacji publiczności, podziękowań dla twórców widowiska oraz szczególnych słów wdzięczności młodzieży pod adresem Agnieszki Wizner i jej samej - wobec zespołu; za ich chęć działania, energie, zaangażowanie w próby, pomimo czasu pandemii.

Młodym artystom, reżyserce Agnieszce Wizner i ks. Mirosławowi Szewieczkowi dziękował Adam Ruśniak, wiceprezydent Bielska-Białej.   Urszula Rogólska /Foto Gość Młodym artystom, reżyserce Agnieszce Wizner i ks. Mirosławowi Szewieczkowi dziękował Adam Ruśniak, wiceprezydent Bielska-Białej.

Wśród widzów był także Adam Ruśniak, wiceprezydent Bielska-Białej, który gratulując zespołowi przedsięwzięcia, sam wspominał, jak przed 25 laty - jako młody parafianin ze Starego Bielska - razem ze swoimi rówieśnikami, pod kierunkiem ks. Bogusława Kalety, także angażował się w przedsięwzięcia teatralne, a ks. Szewieczek wielokrotnie był gościem ich grupy. Przyjaźnie z tamtego czasu i zaangażowanie w sprawy społeczne zostało im wszystkim do dziś - i tego życzył aktorom teatru pod skrzydłami Drachmy.

Jeszcze raz tancerze pokażą swój spektakl w poniedziałek 20 września w BCK o 18.00. Wstęp wolny, a miejsca można rezerwować pod nr tel. 512 440 408.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama