Żyje się raz…

.. potem drugi i trzeci i znów? Nie. Człowiek ma tylko jedno, podzielone na etapy życie. Ziemskie i potem niebieskie. Ale gdy się w te drugie nie wierzy, wiara w Boga, przyjaźń, miłość, mądrość, władza i bogactwo – wszystko – traci sens.

To nasze ziemskie życie w ogóle jest jakoś strasznie pokręcone. Starszy mówią młodym: ucz się, wiele osiągniesz. Czyżby? Oj naiwni. Czyż Kohelet nie miał racji gdy pisał:

A dalej widziałem pod słońcem,
że to nie chyżym bieg się udaje,
i nie waleczni w walce zwyciężają.
Tak samo nie mędrcom chleb się dostaje w udziale
ani rozumnym bogactwo,
ani też nie uczeni cieszą się względami.
Bo czas i przypadek rządzi wszystkim.
Bo też i nie zna człowiek swego czasu,
jak ryby, które się łowi w sieć zdradliwą,
i jak ptaki w sidła schwytane.
Jak one, tak uwikłani zostaną ludzie w złej chwili,
gdy spadnie na nich znienacka.

Nie ma wiecznego życia, a sukcesami na tym świecie rządzi przypadek. Czy może być gorsza perspektywa widzenia świata? A przecież ludzi, którzy tak widzą otaczającą ich rzeczywistość jest całkiem sporo. Co się dziwić, że mają pretensje do Boga, do wierzących i do całego świata? Przecież nie wierząc w przyszłe życie rozpaczliwie szukają jakiegoś sensu, jakiejś sprawiedliwości, jakiejś prawdy. A my, wyznawcy Chrystusa, zamiast dać im nadzieję w Chrystusie, często serwujemy im ideologiczną papkę tego, co wolno i czego nie wolno, skrzętnie nieraz ukrywając własne zło, a piętnując potknięcia innych. Czy może dziwić gorycz, z którą na nas patrzą?

„Idźcie już stąd na ulice, na place waszych miast, idźcie do moich przyjaciół, przywróćcie im światło gwiazd. Do wszystkich dzieci światłości, którym zagraża zła moc, do dzieci Bożej miłości ogarniętych przez noc… idźcie już stąd na ulice, by rozdawać mą miłość co dzień”….

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Andrzej_Macura
  16.04.2011 21:06
  Andrzej_Macura
  Zawsze mnie zastanawia jak to jest, że kiedy człowiek szuka Boga chce mieć pewność stuprocentową. Nie wystarczają świadkowie (nie jeden, ale wielu) nie wystarczają cuda, które potwierdzają istnienie świata nadprzyrodzonego, ani rozum, który podpowiada, ze raczej mało prawdopodobne, by świat wziął się z niczego. Każdy niewierzący chce Boga złapać za rękę. Ale jak złapie, to będzie opowiadał, że mu się przywidziało. Przecież zawsze znajdzie się jakaś teoria, która zgrabnie rzecz wyjaśni, prawda?

  Jakoś brak pewności, że nie wpadnie Pan pod samochód nie przeszkadza Panu wychodzić rano z domu. Brak pewności, ze dojedzie Pan samochodem szczęśliwie do pracy nie przeszkadza panu do samochodu siadać. Tylko brak absolutnej pewności odnośnie do zmartwychwstania Panu przeszkadza....

  Nigdzie nie napisałem, jak mi to zarzucono, że człowiek nie może używać świata. Wiara tego nie zabrania. A Kohelet wręcz do tego zachęca. Chrześcijanie maja unikać niemoralności. I tyle. Nie rozumiem natomiast dlaczego głosząc, ze jest nadzieja, robię coś złego. Bo skoro jest, choćby niewielka, to ma mówić, ze nie ma się co łudzić? Czy to byłoby uczciwe?

  Bo to jest tak: Pan chciałby, żeby swoje tezy mogli głosić tylko ateiści, a wierzący w Boga, powinni milczeć. Prawda?
 • Nell
  06.04.2012 09:54
  Nell
  A ja myślę ..., że niektórzy po prostu źle szukają :P
  Pismo Święte jest przewodnikiem w wierze, a nie jej źródłem. Z własnego doświadczenia wiem, że szukać Boga należy "sposobem". To droga otwierania oczu serca i umysłu, szukania śladów miłości i prawdy, zaczynając od podstaw, to droga widziana oczami dziecka, którą są zdolni iść ci, którzy szukają z otwartym sercem :)
  Aby iść drogą wiary musiałam zmienić swój sposób patrzenia, dopuszczać do siebie myśli i uważnie wsłuchiwać się w ich treść, musiałam też poddać się przemianie serca, na bardziej wrażliwe, przebaczać, otwierać się na innych, nie zamykać się przed odczuciami i myślami, rozważać w sercu itd.
  Dochodzenie do wiary jest dochodzeniem do prawdy również i o samym sobie, oraz o innych ludziach, poznawanie nas samych, życie w sposób bardziej świadomy i otwarty, odejście od schematów myślenia itd. odkrywając siebie, innych, świat i poszukując Boga, zwracając się wprost do Niego. I ostatecznie pozwalając by w puste miejsce w nas samych dotarła miłość, nadzieja, wiara.

  Wiara, nadzieja, Bóg przychodzi, do tych którzy Go poszukują, z otwartym sercem i do tych który pozwalają odejść od nich złu i robią miejsce tylko dla dobra. Do tych którzy oddają Bogu wszystko co w nich było starego, aby otrzymać nowe życie. Do tych, którzy pozwalają sobie, aby uwierzyć w dobro, pomimo istnienia na świecie zła. Ale zanim do tego dojdzie, każdy ma do przejścia swoją drogę, z otwartymi oczami serca i umysłu.
  i tyle :)
 • Nell
  06.04.2012 12:04
  Nell
  Tak sobie myślę, że powinnam jeszcze dodać, dla jasności
  że wiara bierze się z poznania Miłości obecnej w nas poprzez Ducha Świętego, której najgłębszym wyrazem jest Jezus, którego poznanie może się dokonywać w oparciu między innymi o Pismo Święte, ale warunkiem tego poznania jest obecność Ducha Św. :)
 • Factis
  13.08.2017 18:27
  Tak, potem drugi, trzeci i tak dalej. Nie zna nikt zamysłu Bożego. Życie nie jest i nie będzie tylko jedne bo jest ich..... dużo więcej. Tyle w temacie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.