Refleksja na dziś

Niedziela 29 września 2013

Czytania » Być czy mieć?

„Jezus Chrystus, będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was swoim ubóstwem ubogacić” (2 Kor 8,9).

 

Krótkowzroczność dotyczy nie tylko wady związanej z widzeniem. Można, jak bogacz, mieć krótkowzroczne aspiracje, zredukowane tylko do patrzenia na „tu i teraz”, życia chwilą, bycia spacerowiczem, gapiem. Bez odniesienia do innych przeznaczeń.

Taki sposób myślenia jest daleki od biblijnej wizji szczęścia. W życiu nie chodzi o to, aby się ustawić, zapominając o innych czy patrząc na nich pogardliwie ze względu na niski status społeczny. Ewangeliczny bogacz nie został skazany na piekło dlatego, że żył dostatnio, lecz dlatego, że zamknął swoje serce na drugiego człowieka. Przed swoimi oczyma miał parawan bogactwa, które uczyniło go ślepym, lodowatym od stóp do głów. Z lęku zamknął się w swoim pałacu jak w złotej klatce, żeby czegoś nie stracić.

Jako dziecko jedynego Boga mam kształtować w sobie serce – ono stanowi miarę rozwoju mojego człowieczeństwa. Znacznie ważniejsze jest bowiem „bardziej być” niż ciągle troszczyć się o to, by „więcej mieć”.

 

Czytania mszalne rozważa ks. Leszek Smoliński

 

marzennncia Tam serce Twoje


 

Niedziela 26. tygodnia zwykłego

Przeczytaj komentarze | 1 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 feri 01.10.2013 12:07
taaak, ten tekst powinni przeczytać ci , którzy twierdzą ,że pieniądze szczęścia nie dają. Dają, tylko trzeba czasem się rozejrzeć wkoło i umiejętnie uszczęśliwić od czasu do czasu kogoś potrzebującego.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama