Dawid

Historia króla Dawida obfituje w wydarzenia i wątki barwne, czasem niecodzienne, czasem bohaterskie.

Dawid to postać Starego Testamentu, jego imię jest wspominane także w Nowym.

Żył na przełomie XI i X w. przed narodzeniem Chrystusa. Pochodził z Betlejem, w młodości pasterz. Wybrany przez Boga na króla Izraela, co Księga Samuela przedstawia w żywej opowieści.

Historia króla Dawida obfituje w wydarzenia i wątki barwne, czasem niecodzienne, czasem bohaterskie. Dawid jest nazywany człowiekiem „według serca Bożego”. Ale kronikarz odnotował też historię jego grzechu.

Toczył zwycięskie wojny i poszerzał granice królestwa. Przygrywając sobie na lutni, śpiewał hymny na cześć Boga. Właśnie jemu tradycja przypisuje autorstwo psalmów - pieśni o ponadczasowej treści, w których z jednej strony wysławiany jest Bóg, a z drugiej strony widać człowieka ze wszystkimi jego sprawami i przeżyciami. Niektóre z psalmów mają wydźwięk proroctw zapowiadających przyjście Mesjasza, jego mękę i zmartwychwstanie.

Współczesne Dawidowi proroctwo przyobiecywało mu niekończące się, wieczne królowanie jego potomstwa. Gdy zatem Jezusa nazywano Synem Dawida, uznawano w Nim tego zapowiadanego potomka.

Legendarne miejsce grobu Dawida w Jerozolimie jest dziś ważnym sanktuarium Izraelitów. Więcej przeczytasz o nim tutaj

Otwórz: 1 Sm 16nn; Mk 1047n; Dz 2,29-32.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg