Z małej garstki powstała w Dębicy spora grupa czytających Pismo Święte i modlących się jego słowami.
Widoczne zmiany
Takie czytanie Biblii zmienia człowieka, jest w nas więcej pokoju. Zauważyłam też, że kiedy czytam fragmenty Pisma Świętego przed snem, budząc się w nocy, przypominam je sobie, jakby słowo Boże we mnie pracowało – podkreśla Lidia Kosiba. Spotkania poszerzają wiedzę, pozwalają dostrzec prawdę o sobie w świetle słowa Bożego. Wzmagają też poczucie szacunku wobec księgi i przynaglają, by uważać na niedzielnej czy codziennej Mszy św., żeby nie uronić ani słowa z czytań mszalnych.
– Wcześniej myślałam, że skoro nie rozumiem Pisma Świętego, to ono jest nie dla mnie. A teraz, kiedy słucham czytań w kościele, niektóre przerobione już fragmenty zaczynam lepiej rozumieć. Odkryłam w czasie spotkań, że w domu mam trzy egzemplarze Pisma św., gdzieś tam ukryte. Dopiero teraz, wiedząc, jak ważna jest Biblia dla katolików, dla innych wyznań, postanowiłam przygotować dla niej godne miejsce w moim domu, żeby dzieci ją widziały i wiedziały, iż można ją i czytać, i rozumieć – mówi Małgorzata Zima. O większym szacunku dla Pisma Świętego mówi również Jan Ziajor, który specjalnie przygotowuje się w domu do rozważania jego fragmentów.
– Zapalam świecę, wyciszam się. Biblia daje takiego „powera”, a jednocześnie uspokaja, w domu i w pracy – dodaje. Ludzie zauważają, że pod wpływem medytacji stają się bardziej przyjaźni dla innych, mniej nerwowi. – Mój mąż mówi: „Ale ciebie coś zmieniło!”. A ja odpowiadam, że chodzę na spotkania biblijne – śmieje się jedna z pań. Spotkania będą trwały do końca Roku Wiary. A potem? – Już pierwsze spotkanie dało przedsmak tortu, który kosztujemy na każdym spotkaniu. Chcielibyśmy więcej i częściej – podkreślają z uśmiechem uczestnicy spotkań.
Jak czytać Biblię?
Mówi ks. dr hab. Piotr Łabuda: – Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II pomaga czytać Pismo Święte. Mamy stronę internetową: www.biblista.pl, na której omawiane są zagadnienia z zakresu Pisma Świętego. W diecezji tarnowskiej działa od czterech lat Radiowo-Internetowe Studium Biblijne (www.studiumbiblijne.diecezja.tarnow.pl). Pomocą jest także comiesięczna medytacja biblijna na stronie diecezji tarnowskiej (www.diecezja.tarnow.pl). Jest wreszcie seria „Krąg Biblijny” wydawana w diecezjalnym wydawnictwie Biblos (www.biblos.pl). Pierwsze numery ukazują ważniejsze i trudniejsze fragmenty Ewangelii. Kolejne tłumaczą jej poszczególne niedzielne teksty. Wreszcie ostatnie przybliżają drugie czytania mszalne. Często bowiem są to bardzo trudne fragmenty z listów św. Pawła, Dziejów Apostolskich czy Apokalipsy. Każdy tekst biblijny, który omawiany jest w Kręgu Biblijnym, jest najpierw tłumaczony – jak zrozumieć dany fragment, a później jak odnieść go do swojego życia. Zapraszam do spotkania – w rodzinie, indywidualnie – z Biblią.