Teren przy miejscu chrztu Jezusa zostanie rozminowany

Prace mają trwać do końca 2016 roku.

Teren wokół Qasr al-Yahud, uważanego przez tradycję za miejsce chrztu Jezusa, ma być oczyszczony z niewybuchów – poinformowała izraelska prasa. Leży on na zachodnim brzegu Jordanu, przy granicy z Jordanią, niedaleko Jerycha, na terytoriach palestyńskich zajętych w 1967 r. przez Izrael podczas wojny sześciodniowej z państwami arabskimi. W 2011 r. władze izraelskie wytyczyły tam jedną tylko drogę dla chrześcijańskich pielgrzymów, którzy chcą się modlić w tym miejscu. Wcześniej raz do roku mogli je odwiedzać franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, a w 2000 r. był tam Jan Paweł II. Dostęp jest pod kontrolą wojsk izraelskich.

Pozostały, liczący ok. 100 ha obszar, na którym są zabytkowe kościoły i klasztory, jest już od blisko 50 lat niedostępny z powodu zaminowania. Projekt jego oczyszczenia nadzoruje izraelskie Ministerstwo Obrony, a wykonawcą jest brytyjska firma Halo Trust, specjalizująca się w usuwaniu min i niewybuchów. Prace mają trwać do końca 2016 r.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja