Samson

Lud Izraela nadal źle postępował. Pan za karę wydał ich na czterdzieści lat w ręce Filistynów.

W mieście Cora (zwanym też Sorea) żył pewien człowiek imieniem Manoach, z pokolenia Dana. On i jego żona pragnęli mieć dzieci, ale pozostawali bezdzietni. Kobiecie tej ukazał się anioł Pana i powiedział do niej: – Dotąd nie mogłaś mieć dzieci, ale wkrótce zajdziesz w ciążę i urodzisz syna. Od tej pory nie pij wina ani żadnego innego alkoholu i nie jedz nic „nieczystego”. Gdy urodzisz syna, nigdy nie strzyż mu włosów. Dzięki temu dziecku Bóg wyzwoli Izraela z mocy Filistynów. Od jego urodzenia aż do śmierci nie wolno mu obcinać włosów, gdyż będzie poświęcony Panu.

Kobieta pobiegła do swego męża Manoacha i opowiedziała mu o wizycie anioła. Mówiła: – Przybył do mnie Boży człowiek. Przestraszyłam się na jego widok. Na pewno był aniołem, choć nie wiem, skąd jest, i nie wyjawił mi swego imienia. Powiedział, że będę miała syna. I dał mi te rady: „Od tej pory nie pij wina ani żadnego innego alkoholu i nie jedz nic nieczystego. A dziecku nigdy nie strzyż włosów, gdyż będzie poświęcony Bogu od łona matki aż do swej śmierci”.

Żona Manoacha urodziła syna i dała mu na imię Samson. Chłopiec rósł, a Pan mu błogosławił. A Duch Pana przygotowywał Samsona do działania pośród ludu izraelskiego z pokolenia Dana. Gdy Samson dorósł do wieku męskiego, wybrał się do Timny i tam ujrzał piękną kobietę. Chciał ją poślubić, chociaż była Filistynką. Opowiedział o tym rodzicom: – Ujrzałem w Timnie córkę a listyńską. Weźcie więc ją dla mnie za żonę.

Jego rodzice byli zaskoczeni i rozczarowani. 

– Jest wiele pięknych kobiet wśród naszego ludu, a ty chcesz się żenić z Filistynką?

Ale Samson odparł: – To jedyna, której chcę.

Jego rodzice nie wiedzieli, że stało się tak, bo Bóg chciał mieć powód do zatargu z Filistynami, którzy panowali nad Izraelem. Samson i jego rodzice udali się więc do Timny. Rodzice poszli przodem, a Samson został nieco z tyłu. Gdy zbliżył się do winnic otaczających miasto, młody lew wybiegł Samsonowi naprzeciw i z rykiem rzucił się na niego. Wtedy Samsonem owładnął potężny Duch Pana. Młodzieniec rozszarpał lwa gołymi rękami. Nie opowiedział jednak rodzicom o lwie. Poszedł do Timny i porozmawiał z kobietą, którą chciał poślubić. Spodobała mu się, zamierzał więc wrócić tu za jakiś czas i pojąć ją za żonę.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama