Jak budować dom swojego życia - na piasku czy na skale?
I. Lectio – czytanie i zrozumienie Pisma
Po modlitwie i przyzwaniu Ducha Świętego przeczytajmy tekst, aby jak najlepiej go poznać i zrozumieć. Czytamy i poznajemy tekst.
Pierwsza góra
Ewangelia według św. Mateusza kierowana była w pierwszym rzędzie do judeochrześcijan, do tych którzy chcieli uwierzyć w Chrystusa, a którzy pochodzili z narodu wybranego. Mając na względzie, iż dla wyznawców judaizmu fundamentem był Pięcioksiąg – pierwszych pięć ksiąg Starego Testamentu, ewangelista kreśli dzieje Jezusa niejako w pięciu częściach. Pierwsza księga, to program Królestwa (Mt 3 – 7). Druga ukazuje Jezusowe przepowiadanie Królestwa – misyjną podróż i mowę misyjną Jezusa(Mt 8 – 10). Trzecia Księga ukazuje tajemnicę Królestwa (Mt 11 – 13). W tej części ewangelista pisze o wierze i niewierności względem Jezusa oraz relacjonuje przypowieści Mistrza z Nazaretu. Czwarta Księga pokazuje, iż Kościół jest pierwocinami Królestwa (Mt 13 – 18). Ostatnia, piąta część, ukazująca podróż Jezusa do Jerozolimy i Jego ostateczne starcie się z Judaizmem, kreśląca mowę eschatologiczną, jest ukazaniem wypełnienia się Królestwa (Mt 19 – 25). Całości dzieła dopełnia swoisty prolog – wstęp, na który składają się dwa pierwsze rozdziały oraz epilog, którym dla Mateusza jest opis Męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa[1].
Pierwsze dwa rozdziały dla Mateusza są wprowadzeniem, swoistym zaproszeniem do poszukiwania Jezusa. Mistrz z Nazaretu ukazany jest jako prawdziwy człowiek wywodzący się z rodu Dawidowego. Ukazane zostaje Jego niezwykłe poczęcie w łonie Maryi, o czym informuje Józefa Boży posłaniec. Przybywają by oddać Jezusowi pokłon pogańscy mędrcy – będący w Jerozolimie żydowski król – choć wie o narodzeniu Zbawiciela nie udaje się by Go odnaleźć. Ostrzeżony przez Boga Józef, ucieka z rodziną do Egiptu, w Palestynie zaś Herod, chcąc zgładzić nowonarodzonego Króla, nakazuje zabić wszystkie dzieci do lat dwóch. Gdy tetrarchą Judei zostaje Archelos, powracająca z Egiptu Święta Rodzina udaje się do Nazaretu. Całość prologu jest nieustającym pytaniem gdzie jest Jezus? Gdzie Go szukać?
Trzeci rozdział Ewangelii wg św. Mateusza – pierwsza wielka mowa Jezusa – rozpoczyna się od przekazu o Janie Chrzcicielu, który zapowiada nadejście oczekiwanego Mesjasza. Wzmianka o chrzcie, kuszeniu Jezusa, o pierwszych uzdrowieniach, o powołaniu pierwszych uczniów prowadzi czytelnika do góry na której Jezus wygłasza mowę programową. Mowa ta często nazywana jest Kazaniem na Górze.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |