Poznań: 119 godzin czytania Biblii

Po 119 godzinach zakończył się maraton czytania Pisma Świętego, 18 marca wieczorem w Poznaniu. Ostatnie wersety z Apokalipsy św. Jana przeczytał Przemysław Basiński reżyser cyklu "Verba Sacra".

W pierwszym w Polsce publicznym czytaniu całej Biblii, trwającym pięć dni i nocy wzięło udział 900 osób.

Zadowolenia z zakończenia maratonu biblijnego nie krył ks. Robert Korbik, jeden z jego organizatorów. "To wspaniałe że udało się nam dokończyć to, co z takim zapałem rozpoczęliśmy" - cieszył się ks. Korbik. "Ta niekonwencjonalna forma czytania Pisma św. pokazała jak jest wielkie zapotrzebowanie wśród ludzi" - dodał kapłan.

"Takie wydarzenie jak to pozwala człowiekowi pochylić się nad Biblią celem głębszego zrozumienia słów które kieruje do nas Bóg. Nastrój, klimat świątyni a także wyciszony stan ducha sprzyja że człowiek na nowo odkrywa to co już na pewno nie raz czytał"- dzieli się swoimi osobistymi wrażeniami Tomasz student poznańskiego uniwersytetu.

Czytanie Biblii rozpoczęło się w poznańskim kościele Wszystkich Świętych w minioną niedzielę 13 marca. Pierwsze wersety z Księgi Rodzaju przeczytał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Po nim do specjalnego pulpitu na której została umieszczona ważąca 10 kg Biblia zaczęli podchodzić kolejno biskupi, duchowni, marszałek województwa wielkopolskiego, prezydent miasta, posłowie oraz mieszkańcy Poznania. Najmłodszy uczestnik miał 11 lat, zaś najstarszy po 70. Nie brakowało także przedstawicieli różnych zawodów, od pracowników supermarketu do uniwersyteckiego profesora. Byli też dziennikarze, artyści oraz miejscy radni. Sporą grupę stanowiła również młodzież z liceum oraz studenci poznańskich uczelni wyższych.

Nad przebiegiem czytania Biblii czuwał cały czas na sąsiednim pulpicie asystent który pilnował kolejności czytanych fragmentów. Organizatorzy podzieli je na 876 części.

Każdy po przeczytaniu fragmentu otrzymał na pamiątkę kopię odczytanego przez siebie tekstu. Z kolei specjalnie wydany przez Drukarnię i Księgarnie św. Wojciecha egzemplarz Biblii ważący 10 kg zostanie przekazany Ojcu Świętemu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama