Poznań: Rozpoczęło się Ekumeniczne Święto Biblii

Od słuchania Pisma Świętego przez rodziny rozpoczęły się w niedzielę w Poznaniu pięciodniowe obchody Ekumenicznego Święta Biblii. Tak nazywa się organizowany już po raz piąty w stolicy Wielkopolski cykl modlitw oraz dyskusji i imprez kulturalnych poświęconych Pismu Świętemu z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich, zrzeszonych w Poznańskiej Grupie Ekumenicznej.

Podczas niedzielnego spotkania w Centrum Kultury "Zamek", zatytułowanego "Rodzinne spożywanie Biblii", aktor Teatru Nowego w Poznaniu, Zbigniew Grochal czytał fragmenty Pisma Świętego. Recytację aktor zaczął od przypomnienia fragmentu Księgi Ezechiela, w którym prorok zgodnie z nakazem Boga spożył zwój Pisma Świętego.

Po wysłuchaniu recytacji różnych fragmentów Biblii kilkadziesiąt uczestniczących w spotkaniu osób, poczęstowano ciastem biszkoptowym z bitą śmietaną, na którym na opłatku odciśnięty był Prolog Ewangelii św. Jana. Każda rodzina otrzymała też ekumeniczny przekład Nowego Testamentu, który wydano specjalnie na Święto Biblii.

"Chcieliśmy najpierw wsłuchać się w słowo Boże, potem kontemplować je, a następnie symbolicznie spożyć, by pokazać, że treść zawartą w Biblii trzeba przyjąć całym sobą" - tłumaczył ideę spotkania współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, ksiądz Tomasz Siuda z Kościoła rzymskokatolickiego.

Ważnym punktem Święta Biblii będzie środowy panel dyskusyjny poświęcony Ewangelii, w którym wezmą udział m.in.: prawosławny arcybiskup Jeremiasz, biskup Mieczysław Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ksiądz prof. Wincenty Myszor, reprezentujący Kościół rzymskokatolicki.

Pięciodniowe Święto Biblii zakończy w następny czwartek nabożeństwo ekumeniczne w bazylice archikatedralnej w Poznaniu, które poprowadzą wspólnie metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki oraz duchowy zwierzchnik Kościoła ewangelicko-reformowanego, biskup Marek Izdebski. Obaj hierarchowie wygłoszą kazania.

Międzywyznaniowym modlitwom i dyskusjom na temat Pisma Świętego towarzyszył będzie koncert muzyczny z wykonaniem barokowych nieszporów z Ameryki Łacińskiej oraz przegląd twórczości artystycznej inspirowanej Biblią, wśród których odbędą się m.in. pokazy pantomimy oraz blibliodramy.

Powstała w 2001 roku Poznańska Grupa Ekumeniczna, zrzesza duchownych sześciu Kościołów: prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego. Członkowie grupy spotykają się raz w miesiącu, by zastanawiać się wspólnie nad prowadzeniem dialogu ekumenicznego w Wielkopolsce.


Program V Ekumenicznego Święta Biblii :.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama