Bielsko-Biała: Wystawy obrazów interpretujących Pismo Święte

Obrazy w swoisty sposób interpretujące Pismo Święte składają się na otwarte 21 kwietnia w bielskiej Galerii Duszpasterstwa Środowisk Twórczych dwie wystawy.

Ich wspólnym motywem jest poszukiwanie plastycznego wyrazu dla treści, jakie niesie ze sobą Biblia. Wystawy prezentowane są w ramach trwającego w Bielsku- Białej Festiwalu Muzyki religijnej "Sacrum in Musica".

Zdaniem duszpasterza środowisk twórczych diecezji bielsko-żywieckiej ks. Eugeniusza Burzyka ekspozycje zachęcają wiernych do lektury Pisma Świętego i „stają się słowem, które na długo zapada w serca ludzi”.

„Pierwsza wystawa – «Gdy Słowo staje się obrazem» – to wybór prac z ogólnopolskiego konkursu ilustracji biblijnej, w którym udział wzięło około 60 artystów z całego kraju. Odrębną wystawę stanowi cykl 12 kolaży malarskich Grzegorza Bednarskiego, inspirowanych Apokalipsą św. Jana.

Ks. Burzyk interpretując ekspresyjne prace wykładowcy krakowskiej ASP, przypomina, że symbole Apokalipsy, obecne w pracach artysty, mają zbliżyć odbiorcę do niewyrażalnej słowami rzeczywistości nadprzyrodzonej.

„W dzisiejszych czasach często robi się reklamę kontrowersyjnym twórcom przez nagłaśnianie ich przeciętnych prac. Pomija się rzeczy wartościowe, tylko, dlatego że nie ma w nich sensacji, nawet, jeżeli są na najwyższym poziomie artystycznym – mówi duchowny, zachęcając do zwiedzania i przemyślenia kolaży Bednarskiego.

Galeria Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Bielskim Centrum Kultury, istnieje od 1995 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg