Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.
Tekst i komentarz z Komentarza Żydowskiego do Nowego Testamentu. David H. Stern. Oficyna Wydawnicza Vocatio. Warszawa 2004
I CZYTANIE
Dotarłszy do Jeruszalaim, próbował przyłączyć się do talmidim; ale wszyscy oni bali się go, nie wierząc, że jest talmidem. Bar-Nabba wziął go jednak i zaprowadził do wysłanników. Opowiedział im, jak Sza'ul podczas podróży ujrzał Pana, że Pan przemówił do niego i o tym, jak w Dammeseku Sza'ul śmiało przemawiał w imieniu Jeszui. Pozostał więc z nimi i chodził po całym Jeruszalaim, nie przestając przemawiać śmiało w imieniu Pana.
Rozmawiał i dyskutował z Żydami greckojęzycznymi, ale oni podjęli próby, aby go zabić.
Kiedy bracia dowiedzieli się o tym, sprowadzili go do Cezarei i odesłali do Tarsu.
Wtedy Wspólnota Mesjaniczna w całej J'hudzie, Galii i Szomron cieszyła się pokojem i budowała się. Żyli w bojaźni Pana, prowadzeni przez Ruach Ha-Kodesz; a ich liczba stale się mnożyła.
(Dz 9,26-31 )
23-31. O rozbieżnościach miedzy relacjami o życiu Sza'ula w tym miejscu oraz w Ga 1,1-2,11 - zob. Ga 1,1-2,11 KK.
Sza'ul wywoływał rozruchy, gdziekolwiek się udawał, czy to wtedy, gdy sprzeciwiał się Ewangelii (7,58-8,3), czy gdy sam ją głosił (tutaj i zawsze odtąd). Bracia odesłali go do Tarsu, aby pozostałe aspekty jego duchowego życia mogły dorównać poziomowi jego zapału (w. 30). Dopiero wtedy Wspólnota Mesjaniczna cieszyła się spokojem (w. 31).
29. Żydzi greckojęzyczni. Zob. 6,1K.
II CZYTANIE
Dzieci, nie kochajmy za pomocą słów i gadania, ale przez czyny i w praktyce!
W ten sposób poznamy, że jesteśmy z prawdy i uspokoimy nasze serca przed Jego obliczem: jeśli nasze serca wiedzą o czymś, co świadczy przeciwko nam, to Bóg jest większy niż nasze serca i wszystko wie. Drodzy przyjaciele, jeśli nasze serca nic przeciwko nam nie mają, z ufnością podchodzimy do Boga i o cokolwiek wówczas prosimy, otrzymujemy od Niego, bo przestrzegamy Jego nakazów i czynimy to, co się Jemu podoba.
Taki jest Jego nakaz: abyśmy pokładali ufność w osobie i mocy Jego Syna Jeszui Mesjasza i abyśmy kochali się wzajemnie, tak jak nam nakazał. Ci, którzy przestrzegają Jego nakazów, pozostają zjednoczeni z Nim, a On z nimi.
(1 J 3,18-24)
19-21. Nasze sumienia mogą dać się zwieść (1 Kor 8,7-13), jeśli jednak naprawdę kochamy braci, dając temu wyraz czynami życzliwości, a nie tylko samymi uczuciami, to możemy uspokoić swoje sumienie.
Z tymi wersetami por. Psalm 139,23-24:
Badaj mnie, Boże, i poznaj moje serce!
Próbuj mnie i poznaj moje myśli!
Sprawdź, czy nie ma we mnie jakiejś niegodziwości,
i prowadź mnie drogą wieczną!
23. Osoba i moc, dosłownie „imię". Zob. Mt 28,19K;Dz2,38K;3,16K.
EWANGELIA
Ja Jestem prawdziwym krzewem winnym, a mój Ojciec jest ogrodnikiem. Każdą latorośl, która jest częścią mnie, ale nie przynosi owocu, odcina, a każdą latorośl, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła jeszcze większy owoc. Teraz dzięki słowu, jakie do was powiedziałem, jesteście oczyszczeni. Pozostańcie zjednoczeni ze mną, tak jak ja będę z wami, bo jak latorośl nie może zrodzić owocu sama z siebie w oderwaniu od winnego krzewu, tak i wy nie możecie zrodzić owocu w oderwaniu ode mnie.
Ja jestem krzewem winnym, a wy jesteście latoroślami. Ci, którzy trwają zjednoczeni ze mną, a ja z nimi, ci przynoszą obfity owoc, bo w oderwaniu ode mnie nie możecie zrobić nic. Jeśli ktoś nie jest ze mną zjednoczony, zostaje wyrzucony jak latorośl i usycha. Takie latorośle zbiera się i wrzuca w ogień, gdzie spłoną. Jeśli pozostaniecie zjednoczeni ze mną, a moje słowa pozostaną w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a stanie się wam. Tak będzie uwielbiony mój Ojciec - że przyniesiecie obfity owoc. Tak okażecie się moimi talmidim
(J 15,1-8)
2. Owoc - to, co naturalnie wyrasta z rośliny (bądź naturalny skutek w danej sytuacji). W Ga 5,22-23 oznacza on cechy charakteru dane przez Ducha Świętego, w Mt 13,1-23 - być może innych ludzi, którzy zaufali Jeszui, w Rz 6,21-22 – sprawiedliwość.
Oczyszcza. Taki jest dosłowny sens słowa greckiego. Chodzi o usuwanie nadmiaru listowia, ale kontekst kojarzy się też z oczyszczaniem z grzechu (zob. 13,7nn).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |