V NIEDZIELA WIELKANOCNA - rok B

Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.

Tekst i komentarz z Komentarza Żydowskiego do Nowego Testamentu. David H. Stern. Oficyna Wydawnicza Vocatio. Warszawa 2004

I CZYTANIE

Dotarłszy do Jeruszalaim, próbował przyłączyć się do talmidim; ale wszyscy oni bali się go, nie wierząc, że jest talmidem. Bar-Nabba wziął go jednak i zaprowadził do wysłan­ników. Opowiedział im, jak Sza'ul podczas podróży ujrzał Pana, że Pan przemówił do nie­go i o tym, jak w Dammeseku Sza'ul śmiało przemawiał w imieniu Jeszui. Pozostał więc z nimi i chodził po całym Jeruszalaim, nie przestając przemawiać śmiało w imieniu Pana.
Rozmawiał i dyskutował z Żydami greckojęzycznymi, ale oni podjęli próby, aby go zabić.
Kiedy bracia dowiedzieli się o tym, sprowadzili go do Cezarei i odesłali do Tarsu.
Wtedy Wspólnota Mesjaniczna w całej J'hudzie, Galii i Szomron cieszyła się pokojem i budowała się. Żyli w bojaźni Pana, prowadzeni przez Ruach Ha-Kodesz; a ich liczba sta­le się mnożyła.

(Dz 9,26-31 )

23-31. O rozbieżnościach miedzy relacjami o ży­ciu Sza'ula w tym miejscu oraz w Ga 1,1-2,11 - zob. Ga 1,1-2,11 KK.
Sza'ul wywoływał rozruchy, gdziekolwiek się udawał, czy to wtedy, gdy sprzeciwiał się Ewan­gelii (7,58-8,3), czy gdy sam ją głosił (tutaj i za­wsze odtąd). Bracia odesłali go do Tarsu, aby pozostałe aspekty jego duchowego życia mogły dorównać poziomowi jego zapału (w. 30). Do­piero wtedy Wspólnota Mesjaniczna cieszyła się spokojem (w. 31).

29. Żydzi greckojęzyczni. Zob. 6,1K.


II CZYTANIE
Dzieci, nie kochajmy za pomocą słów i gadania, ale przez czyny i w praktyce!
W ten sposób poznamy, że jesteśmy z prawdy i uspokoimy nasze serca przed Jego ob­liczem: jeśli nasze serca wiedzą o czymś, co świadczy przeciwko nam, to Bóg jest większy niż nasze serca i wszystko wie. Drodzy przyjaciele, jeśli nasze serca nic przeciwko nam nie mają, z ufnością podchodzimy do Boga i o cokolwiek wówczas prosimy, otrzymu­jemy od Niego, bo przestrzegamy Jego nakazów i czynimy to, co się Jemu podoba.
Taki jest Jego nakaz: abyśmy pokładali ufność w osobie i mocy Jego Syna Jeszui Me­sjasza i abyśmy kochali się wzajemnie, tak jak nam nakazał. Ci, którzy przestrzegają Jego nakazów, pozostają zjednoczeni z Nim, a On z nimi.

(1 J 3,18-24)

19-21. Nasze sumienia mogą dać się zwieść (1 Kor 8,7-13), jeśli jednak naprawdę kocha­my braci, dając temu wyraz czynami życzliwości, a nie tylko samymi uczuciami, to możemy uspokoić swoje sumienie.
Z tymi wersetami por. Psalm 139,23-24:

Badaj mnie, Boże, i poznaj moje serce!
Próbuj mnie i poznaj moje myśli!
Sprawdź, czy nie ma we mnie jakiejś niegodziwości,
i prowadź mnie drogą wieczną!


23. Osoba i moc, dosłownie „imię". Zob. Mt 28,19K;Dz2,38K;3,16K.


EWANGELIA
Ja Jestem prawdziwym krzewem winnym, a mój Ojciec jest ogrodnikiem. Każdą latorośl, która jest częścią mnie, ale nie przynosi owocu, odcina, a każdą latorośl, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła jeszcze większy owoc. Teraz dzięki sło­wu, jakie do was powiedziałem, jesteście oczyszczeni. Pozostańcie zjednoczeni ze mną, tak jak ja będę z wami, bo jak latorośl nie może zrodzić owocu sama z siebie w oderwaniu od winnego krzewu, tak i wy nie możecie zrodzić owocu w oderwaniu ode mnie.
Ja jestem krzewem winnym, a wy jesteście latoroślami. Ci, którzy trwają zjednocze­ni ze mną, a ja z nimi, ci przynoszą obfity owoc, bo w oderwaniu ode mnie nie możecie zrobić nic. Jeśli ktoś nie jest ze mną zjednoczony, zostaje wyrzucony jak latorośl i usy­cha. Takie latorośle zbiera się i wrzuca w ogień, gdzie spłoną. Jeśli pozostaniecie zjednoczeni ze mną, a moje słowa pozostaną w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a stanie się wam. Tak będzie uwielbiony mój Ojciec - że przynie­siecie obfity owoc. Tak okażecie się moimi talmidim

(J 15,1-8)

2. Owoc - to, co naturalnie wyrasta z rośliny (bądź naturalny skutek w danej sytuacji). W Ga 5,22-23 oznacza on cechy charakteru dane przez Ducha Świętego, w Mt 13,1-23 - być mo­że innych ludzi, którzy zaufali Jeszui, w Rz 6,21-22 – sprawiedliwość.

Oczyszcza. Taki jest dosłowny sens słowa greckiego. Chodzi o usuwanie nadmiaru listo­wia, ale kontekst kojarzy się też z oczyszczaniem z grzechu (zob. 13,7nn).

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama