Podstawowe informacje związane z geografią Ziemi Świętej
6. Szilo
Miasto, w którym po zdobyciu Kanaanu umieszczono Namiot Spotkania. Miasto stało się centrum modlitw Izraelitów, którzy wystawili tu później bardziej trwałą budowlę. Każdego roku obchodzono tu specjalne święto. Do Szilo udali się Anna i Elkana, by oddać Bogu pokłon i złożyć ofiarę. Modląc się o syna, Anna obiecała, że odda go Bogu na służbę. Gdy urodził się Samuel, Anna dotrzymała obietnicy. Przyprowadziła go do Szilo, gdzie dorastał w świątyni u boku kapłana Helego. Świadectwa archeologiczne mówią, że Szilo zostało zburzone około 1050 r. przed Chr., prawdopodobnie przez Filistynów. Jeremiasz przepowiadał zniszczenie Świątyni w Jerozolimie, podobnie jak to się stało z miejscem modlitw w Szilo. Prawdopodobnie część mieszkańców pozostała w mieście aż do czasów wygnania.
7. Cezarea
Śródziemnomorski port zbudowany przez Heroda Wielkiego, nazwany tak na cześć cesarza rzymskiego, Augusta Cezara. Posągi Cezara stały w wielkiej świątyni, poświęconej jemu i Rzymowi. Tędy wiodły szlaki handlowe, łączące Tyr z Egiptem. Miasto było dużym ośrodkiem lądowego i morskiego handlu. Filip, zwany Ewangelistą, pochodził z tego miasta. Tu mieszkał też Korneliusz, rzymski setnik, który prosił o przybycie Piotra. W jego domu Apostoł przekonał się, że Dobra Nowina o pokoju, przyniesiona przez Jezusa Chrystusa, przeznaczona jest zarówno dla Żydów, jak i dla pogan. W czasie swych podróży Paweł niejednokrotnie przebywał w Cezarei. Namiestnicy rzymscy nie w Jerozolimie, a właśnie w tym mieście mieli swoje siedziby, dlatego Paweł stanął tu przed sądem Feliksa, przebywał dwa lata w więzieniu, a później - po odwołaniu się do Cezara - z tego portu odpłynął pod eskortą do Rzymu.
8. Cezarea Filipowa
Miasto u stóp góry Hermom położone niedaleko głównego źródła Jordanu. Herod Wielki wybudował w tym miejscu świątynię ku czci Cezara Augusta, a jeden z jego synów, Filip, zmienił nazwę miasta z Paneas na Cezarea. Nazywano ją powszechnie "Filipową", aby odróżnić to miasto od portu nad Morzem Śródziemnym. W okolicach Cezarei Filipowej Jezus zapytał swych uczniów: "Za kogo wy Mnie uważacie?" Piotr Mu odpowiedziaf: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego" (Mt 16,16).
9. Kafarnaum
W czasach Jezusa ważne miasto na północno-zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego. Głosząc nauki w Galilei, Jezus często się tu zatrzymywał. W Kafarnaum mieszkał celnik Lewi (Mateusz). Być może stacjonował tu garnizon rzymski, skoro właśnie z Kafarnaum był setnik, którego sługę uzdrowił Jezus. W Kafarnaum wydarzyło się wiele cudów Jezusa, między innymi uzdrowienie teściowej Piotra. Jezus nauczał też w miejscowej synagodze, jednak mieszkańcy miasta nie przyjęli Bożego posłania i Jezus przestrzegał ich przed zbliżającym się sądem.
10. Betlejem
Miasto Dawida, położone pośród wzgórz Judei, 8 km na południowy zachód od Jerozolimy. Rachela, żona Jakuba, została pochowana w pobliżu. Tu osiedliły się Rut i Noemi. W Betlejem narodził się Dawid i w tym mieście prorok Samuel namaścił go na króla, następcę Saula. Prorok Micheasz przepowiedział, że w Betlejem przyjdzie na świat Mesjasz. Po upływie wieków Maryja i Józef udali się do tego miasta w związku z zarządzonym przez Rzymian spisem ludności. Pasterze i mędrcy ze Wschodu oddawali więc pokłon Jezusowi, Dziecięciu narodzonemu w stajni "w mieście Dawida". Niedługo później kierowany zawiścią król Herod rozkazał wymordować w Betlejem wszystkich chłopców w wieku poniżej dwóch lat.
11. Nazaret
Rodzinne miasto rodziców Jezusa, Maryi i Józefa, leżące w Galilei. Tutaj Jezus dorastał, lecz gdy rozpoczął nauczanie, przeniósł się do Kafarnaum. Nauczanie Jezusa w synagodze w Nazarecie rozgniewało ludzi do tego stopnia, że próbowali Go zabić. Nazaret leżał w pobliżu licznych, ważnych szlaków handlowych, w wyniku czego miał kontakt z szerszym światem. Znajduje się tu wiele skalnych grobowców pochodzących z czasów Nowego Testamentu, podobnych do tego, w którym pochowano Jezusa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |