Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Relacja z części naukowej I Kongresu Biblijnego, która odbyła się w Warszawie 28 października 2011 r.
SESJA I - Przewodniczy Ks. dr hab. Zdzisław Pawłowski
ks. Adam Sekściński
Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk
I Kongres Biblijny - Warszawa 28.10.2011
Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk:
Psalm 137 w kantacie «An Wasserflüssen Babylon» J.S. Bacha i w «Nabucco» G. Verdiego.
Każdy z kompozytorów odkrył i rozjaśnił swoją muzyką inne elementy znaczeniowe Ps 137 (głównie na poziomie emocji i woli). Jan S. Bach uchwycił w Ps 137 i wyraził muzycznie wielki ładunek bólu i cierpienia - nadając mu ostatecznie przez pryzmat Nowego Testamentu nowy sens przez odniesienie do cierpień Chrystusa dla odkupienia win świata. Oprócz kunsztu muzycznego Bacha, należy zatem dostrzec i podkreślić jego zmysł biblijno-teologiczny.
Z kolei Giuseppe Verdi genialnie uchwycił zasadnicze przesłanie Ps 137 - w ziemi niewoli i wygnania nie można śpiewać innej pieśni niż ta, której treść i melodię inspiruje sam Pan. Kompozytor odkrył w modlitwie żydowskich wygnańców nad rzekami Babilonu odradzającą i wyzwalającą lud niewolników siłę pamięci o „pięknej, choć utraconej ojczyźnie", i jeszcze ważniejszą moc pamięci przywołującej Boga, który opuścił lud niewierny, ale może być źródłem mocy przemieniającej noc cierpienia w poranek zwycięstwa. WIĘCEJ:.
ks. Adam Sekściński
Ks. dr Marcin Kowalski
I Kongres Biblijny - Warszawa 28.10.2011
Ks. dr Marcin Kowalski:
Hiob wzywa Zmartwychwstałego - ujęcie dramatu zbawienia w «Mesjaszu» G. F. Haendla
Przedmiotem referatu jest arcydzieło muzyki klasycznej, oratorium Mesjasz G. F. Haendla. Dzieło to znane jest przede wszystkim ze względu na swą warstwę muzyczną lecz równie godne uwagi jest libretto autorstwa Ch. Jennensa. Opiera się ono w całości na tekstach biblijnych zaczerpniętych głównie z Biblii Króla Jakuba. W trzeciej części Mesjasza autor libretta po mistrzowsku łączy ze sobą tekst z Hi 19,25-26 i 1 Kor 15,20-22. W tym szczególnym ujęciu dramatu zbawienia Hiob wyraża nadzieję, że żyje arbiter, który rozsądzi jego sprawę przed Bogiem. Odpowiedzi udziela mu św. Paweł, wskazując na Zmartwychwstałego. Referat przedstawia krótką analizę obu tekstów biblijnych, znaczenie, jakie uzyskują one przez połączenie w Mesjaszu oraz niezrównaną ilustrację muzyczną nadaną im przez Haendla. WIĘCEJ:.
Ks. Adam Sekściński
Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski
I Kongres Biblijny - Warszawa 2011
Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski:
«Nad rzekami Babilonu» (Ps 137,1) - polskie reminiscencje pieśni żydowskich wygnańców
Psalm 137, jeden z najpiękniejszych i najbardziej inspirujących tekstów Biblii, był obecny w kulturze polskiej od jej zarania,. Jednak szczególną popularność zyskał w XIX w., czyli w okresie rozbiorów Rzeczypospolitej i utraty niepodległości. Obecna w nim „biografia" starożytnego Izraela stała się „biografią" Polski i Polaków. Powstały jako żydowska lamentacja podczas niewoli babilońskiej, stał się lamentacją zniewolonego narodu polskiego, przedstawiając jego przeszłość i stan obecny oraz dając nadzieję na przyszłość. Przedmiotem referatu będą najważniejsze paralele polskiej i żydowskiej niewoli narodowej, które znalazły wyraz w psalmie i jego interpretacji, postrzegane i rozwijane z perspektywy polskiej i chrześcijańskiej, głównie w poezji przełomu XVIII i XIX w. oraz w romantyzmie po upadku powstania listopadowego (A. Mickiewicz, J. Słowacki, K. Ujejski, C.K. Norwid, T. Lenartowicz i inni). WIĘCEJ:.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |