Życie budowane na słowie Bożym

Trzecia konferencja rekolekcyjna z cyklu "Sztuka czytania Biblii"

Budowanie domu rodzinnego na Chrystusie jest możliwe zatem poprzez zwrócenie się ku Chrystusowi, poprzez wybór Jego osoby i Jego słowa jako punktu orientującego całe życie. Przy tym nie chodzi w tej budowie tylko o jakiś projekt życiowy zadany nam przez Chrystusa. Jezus bowiem pragnie być obecny w naszym domu, pragnie towarzyszyć nam i wspierać nas w budowaniu wspólnoty miłości. Stąd Benedykt XVI mówiąc o budowaniu domu na skale, którą jest Chrystus, przywołał również potrzebę odkrywania tej obecności Jezusa w naszym życiu:

„Wędrując przez życie, może niejednokrotnie nie jesteśmy świadomi obecności Jezusa. Ale właśnie ta obecność, żywa i wierna, obecność w dziele stworzenia, obecność w Słowie Bożym i Eucharystii, we wspólnocie ludzi wierzących i w każdym człowieku odkupionym drogocenną Krwią Chrystusa, ta obecność jest niegasnącym źródłem ludzkiej siły. Jezus z Nazaretu, Bóg, który stał się Człowiekiem, stoi przy nas na dobre i na złe, i pragnie tej więzi, która będzie fundamentem prawdziwego człowieczeństwa. Czytamy w Apokalipsie te znamienne słowa: «Oto stoję u drzwi i kołaczę, jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną» (Ap 3,20)”.

Papież Benedykt nie idealizuje rzeczywistości budowania życia na Chrystusie. Nie jest ona wolna od trudności, nie brak w niej sprzeciwu ze strony tych, którzy odrzucają Chrystusa, nie obywa się bez pokus wyboru stylu życia lansowanego przez współczesny świat. Ale to doświadczenie jest nieodzownie związane z budową domu na skale, o czym mówi sam Jezus: „Spadł deszcz, wezbrały potoki i uderzyły w ten dom…” (Mt 7,25). Dlatego też papież Ratzinger podkreśla, że te naturalne zjawiska są obrazem różnorakich przeciwności ludzkiego losu, ale zarazem wskazują na ich naturalną przewidywalność. Jak zachować się w sytuacji kryzysu? Mówi Ojciec święty:

„Chrystus nie obiecuje, że na budowany dom nie spadnie ulewny deszcz, nie obiecuje, że wzburzona fala ominie to, co nam najdroższe, nie obiecuje, że gwałtowne wichry oszczędzą to, co budowaliśmy nieraz kosztem wielkich wyrzeczeń. Chrystus rozumie nie tylko tęsknotę człowieka za trwałym domem, ale jest w pełni świadomy wszystkiego, co może zburzyć trwałe szczęście człowieka. Nie dziwcie się więc przeciwnościom, jakiekolwiek są! Nie zrażajcie się nimi! Budowa na skale to nie ucieczka przed żywiołami, które są wpisane w tajemnicę człowieka. Budować na skale znaczy liczyć na świadomość, że w trudnych chwilach można zaufać pewnej mocy”.

Zatem w budowie domu życia trzeba wciąż powracać do tej obecności Chrystusa, pewnej i mocnej. Nie jestem sam pośrodku żywiołów świata i życia, w obliczu przeciwności losu, wobec trudności ze strony innych. W tym kryje się mądrość budowania na Chrystusie. Jak mówi Jezus, głupotą jest budowanie na piasku, czyli na takim gruncie, który nie daje nadziei przetrwania w najtrudniejszych chwilach. Pewnie, że można budować łatwiej i szybciej bez Jezusowego słowa, a nawet wbrew temu słowu. Ale będzie naiwnością i głupotą zakładać, iż taki dom będzie miał wystarczające fundamenty, by stawić czoła trudnościom życiowym.

3. Odpowiedzialność za kształt domu przyszłych pokoleń

Tak jak Maryja i Józef, każda matka i ojciec nosi w swoim sercu troskę o swoje dzieci, ich przyszłość, trwałość ich domu, któremu na imię życie. Kiedy sami odkrywamy, jak wielką wartość w naszym życiu ma wiara w Chrystusa, jak wiele znaczy dla nas Jego słowo miłości, to nie możemy ograniczyć się tylko do troski o sferę materialną naszej przyszłości, przyszłości naszych dzieci. Musi nam leżeć na sercu troska o fundament ich życia - nie ruchome piaski łatwych wizji świata, ale trwała skała, która pomoże przetrwać nawet największe trudności. Jan Paweł II wołał do nas w Pelplinie, byśmy „wobec wyzwań, jakie staja wobec współczesnego człowieka, wciąż odnawiali w sobie świadomość, czym jest słowo Boże, jakie jest jego znaczenie w życiu chrześcijanina, w życiu Kościoła i całej ludzkości, jaka jest jego moc”. A zarazem, byśmy „dzieli się własnym doświadczeniem spotkania ze słowem Chrystusa”.
 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg