Ołtarz

Ołtarz świątyni Mojżesza był z drzewa pokrytego brązem. Później ołtarze były układane z kamienia.

Cztery rogi ołtarza wznosiły się ku górze - jakby rogi zwierzęcia. Funkcjonalnie ołtarz był miejscem, na którym płonął ofiarniczy ogień. Znaczenie ołtarza wykraczało daleko poza tę funkcjonalność. Był on bowiem znakiem obecności samego Boga i miejscem urzeczywistnienia się zjednoczenia wiernych z Bogiem.

Był więc ołtarz święty i uświęcał składane na nim ofiary. W zamierzchłych czasach ustawiany bywał w różnych miejscach, czasem na jakąś jedną okazję. W świątyni był już miejscem stałym pod gołym niebem.

Wewnątrz budowli zwanej „miejscem świętym” znajdował się ołtarz kadzenia. Ten był sporządzony z drzewa cedrowego i pokryty złotem. Na rozżarzone węgle sypano kadzidło -granulki żywicznych drzew Arabii, Indii i Somalii dające pachnący dym, symbol modlitwy uwielbienia wznoszącej się ku Bogu.

Chrześcijanie od samego początku nie mieli ołtarzy w takim znaczeniu. Ofiarą i ołtarzem jest Jezus Chrystus, Jego krzyżowa śmierć otwierająca się ku zmartwychwstaniu. Dopiero po upływie dwóch stuleci, gdy zaczęto wznosić kościoły, stół eucharystyczny nazwano ołtarzem.

OTWÓRZ: WJ 27, 1NN; 1 KRL 18, 30NN; MT 23, 18-20.

«« | « | 1 | » | »»
 • gut
  02.03.2012 20:55

  z drzewa cedrowego - cedr przez to, że nie próchnieje jest symbolem nieśmiertelności wg. Biblii, figura naszego Pana.

 • gut
  02.03.2012 23:34

  Pierwotnie ołtarz był drewnianym stołem,ponieważ w poczatkach chrzescijaństwa nie było jeszcze kościołów i stałych ołtarzy, przeto Ofiarę sprawowano na zwyczajnym stole, . który wnosili i przygotowali diakoni.  W czasach wczesnochrzescijańskich był tylko jeden ołtarz.W starożytności ołtarz był przedmiotem nadzwyczajnej czci. Jest on bowiem miejscem sprawowania pamiątki Pana. 

 • gut
  03.03.2012 11:23

  Z ołtarza wierni biorą Ciało i Krew Pańską. Dlatego pisarze kościelni tacy, jak Ignacy z Antiochii (zm. 110), w ołtarzu widział znak samego Chrystusa. Dlatego też ołtarza nie mogli dotykać nieochrzczeni. Z ołtarzem związane było prawo azylu, przy ołtarzu składano śluby itp. Pierwsi chrzescijanie mówili o sobie -świątynią Pierwszych chrześcijan była świątynia Jerozolimska i także domy chrześcijan, który były specijalnie wydzielane do kultu, np. Dom gdzie żyła Święta Rodzina przez Pierwszych chrześcijan był zamieniony na świątynię, darzono ten Dom czcią gdzie sprawowano kult.  a co do świątyni, ołatrz pierwotnie jak wcześniej wspomniano był drewnianym stołem, że Pierwsi chrzescijanie nie mieli >ołtarz materialnego jako takiego< czy <świątyni jako takiej> bowiem nie znaczyło Co „wyznawcy Chrystusa nie mają ani świątyni, ani ołtarza”. Chcieli przez to powiedzieć, że nie mają ołtarza materialnego, pozwalającego na zrealizowanie kontaktu z Bogiem przez rytualne złożenie ofiary.

 • gut
  03.03.2012 14:13

  Poprawka komentarza :)

  Z ołtarza wierni biorą Ciało i Krew Pańską. Dlatego pisarze kościelni tacy,jak Ignacy z Antiochii (zm. 110), w ołtarzu widział znak samego Chrystusa. Dlatego też ołtarza nie mogli dotykać nieochrzczeni. Z ołtarzem związane było prawo azylu, przy ołtarzu składano śluby itp. Pierwsi chrzescijanie mówili o sobie -„wyznawcy Chrystusa nie mają ani świątyni, ani ołtarza”. Chcieli przez to powiedzieć, że nie mają ołtarza materialnego, pozwalającego na zrealizowanie kontaktu z Bogiem przez rytualne złożenie ofiary. Co nie znaczyło że Pierwsi chrzescijanie nie mieli >ołtarz materialnego jako takiego< czy <świątyni jako takiej> , ołtarz pierwotnie jak wcześniej wspomniano był drewnianym stołem, a co do świątyni, to świątynią Pierwszych chrześcijan była świątynia Jerozolimska i także domy chrześcijan, który były specjalnie wydzielane do kultu, np. Dom gdzie żyła Święta Rodzina przez Pierwszych chrześcijan był zamieniony na świątynię, darzono ten Dom czcią gdzie sprawowano kult. Najnowsze badanie w tej dziedzinie potwierdziły i dowartościowały fakt, ze dla Pierwotnego Kościoła „symbol” – nie oznaczył tylko struktury myślowej, intelektualnej, teologicznej ale symbol dla Pierwszych chrześcijan to była również „rzecz materialna”, którą można było zobaczyć, dotknąć a która to rzecz wyrażał właśnie dalszą jego treści czyli treść teologiczną, myślową. Pierwsi chrześcijanie jeśli chodzi o symbole - wprost co oczywiste czerpali ze Starego Testamentu np. ołtarz figura Chrystusa czy drewno z jakiego zostało sporządzone. Benedykt XVI daje takiemu podejściu wyraz, ze świadczy to o wewnętrznej łączności, spójności Starego Testamentu z Nowym Testamentem. Pierwsi chrześcijanie nie odnosili się z rezerwą do jako takiego <ołtarza > , symbol ten istniał od samego początku natomiast „brak” ołtarz wynikał z tego, że Pierwsi chrzescijanienie mogli jeszcze budować świątyń jaki to, ze musieli się zmagać z postępowaniem i obiekcjami ze strony pogan w kontekście „ołtarza” bo istniało ryzyko, że dojdzie do zatarcia różnicy między >ołtarzem< w myśli chrześcijańskiej a >ołtarzem< w myśli pogańskiej o czym wspomniałem wyżej w tym komentarzu. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.