Arka zbudowała kolejny most

Biblijny konkurs plastyczny dzieci i młodzieży z Polski i Słowacji stał się kolejnym elementem budowy międzynarodowej Arki Młodych.

„Arka Młodych” to wspólny transgraniczny projekt budowy międzynarodowego miejsca spotkań na Trójstyku w Jaworzynce, zainicjowany przez wspólnoty dzieci i młodzieży z diecezji bielsko-żywieckiej, żylińskiej na Słowacji i ostrawsko-opawskej w Czechach.

Budowla to jeszcze kwestia czasu, ale już dziś młodzi z wszystkich trzech krajów, budują wspólnotę Arki podczas licznych dwu i trójstronnych projektów.

Jednym z nich był podsumowany w Żylinie międzynarodowy biblijny konkurs plastyczny pt. „Biblia w oczach dzieci i młodzieży”.

Zorganizowały go razem: Instytut Communio z Żyliny z ks. Zdeno Pupikiem i Komnata Małego Księcia z Bielsku-Białej z siostrą Teresą Biłyk na czele. W dziewięciu konkursowych kategoriach wiekowych, wzięło udział około 400 młodych z obydwu krajów.

Ze strony polskiej uczestniczyły szkoły z Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Oświęcimia, Zasola, Cieszyna, Żywca, Kamesznicy i Gilowic. Prace laureatów zostały zaprezentowane na wystawie zorganizowanej przez diecezję żylińską w Diecezjalnym Centrum Kultury i Dialogu w Żylinie.

– Kiedy miesiąc wcześniej w Komnacie Małego Księcia w Bielsku-Białej pojawiły się prace przygotowane przez stronę polską, mogliśmy doświadczyć radości, że słowo Boże wciąż jest żywe i pociągnęło tyle serc – mówi Sabina Janica-Wojaczek, wolontariuszka Komnaty. – Patrząc na rysunki młodych ludzi zainspirowanych Słowem, ze zdumieniem odkrywałam różnorodne i przebogate sposoby artystycznego wyrażania przeżyć. Oczywiście zróżnicowane wiekiem, zdolnościami i dotknięciem biblijnego tekstu, ale nasycone pragnieniem podzielenia się osobistym odkrywaniem historii Syna Dawida. Kiedy przyjechaliśmy na rozstrzygnięcie konkursu i wystawę do Żyliny, zobaczyłam prace plastyczne Słowaków i pomyślałam, że oddychamy tym samym Słowem. To wrażenie pogłębiło się jeszcze podczas wspólnej Eucharystii koncelebrowanej przez ks. Zdeno Pupika – założyciela Instytutu Communio w Żylinie oraz ks. Marcina Jakubca z Czechowic-Dziedzic i ks. Dariusza Dybczaka z Gilowic.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama