Wrocławska wspólnota „On Jest” Ruchu Światło–Życie przygotowała aplikację lectio divina – elektroniczną wersję rozważania tekstów Pisma Świętego, przeznaczoną na urządzenia mobilne z Androidem.
Aplikacja – przygotowana przez członka wspólnoty, Tomasza Romanowskiego – dostępna jest w internetowym sklepie Google Play; informacje na ten temat znaleźć można też na stronie www.onjest.pl
– Chcielibyśmy dotrzeć z propozycją Lectio Divina do młodych ludzi, do tych, którzy na co dzień korzystają z gadżetów elektronicznych i którym często są one bliższe niż papierowe materiały – mówi Jerzy Prokopiuk.
Aplikacja działa offline, aktualizacje tekstów pobierane są z sieci raz w tygodniu na każdy następny tydzień. Dodatkową pomocą dla korzystających z niej jest przystępny opis całej metody lectio divina.
Nowa forma rozważań to elektroniczna wersja tekstów, które są od trzech lat dostępne w parafii pw. NMP Bolesnej na Strachocinie w formie papierowej. Przygotowują je świeckie osoby ze wspólnoty „On Jest”, skupionej wokół strachocińskiej parafii, a obejmującej członków Domowego Kościoła z różnych miejscowości.
Tłumaczą, że ich komentarze mają jedynie pomocniczy charakter, głównym zaś celem jest osobiste spotkanie czytającego ze słowem Bożym. W wydaniu papierowym rozważania funkcjonują w dwóch formach: krótszej i dłuższej.
– Pierwsza obejmuje zasadniczo jeden werset biblijny, opatrzony komentarzem, zachętą do modlitwy; dłuższa jest zaproszeniem do regularnej praktyki lectio divina, codziennego obcowania ze słowem Bożym, by ono mogło nas przemieniać, uczyć Bożego spojrzenia na świat – dodaje Jerzy.
– Wersji papierowej towarzyszą ilustracje oparte na konkretnym biblijnym fragmencie. Ludzie są dziś „obrazkowi”, dla wielu właśnie grafika jest szczególnie przemawiająca. Korzystający z obu wersji odbiorcy zaproszeni są do przejścia kolejnych etapów spotkania ze słowem Bożym: czytania (lectio), medytacji (meditatio), modlitwy (oratio) i trwania przed Bogiem (contemplatio) oraz działania (actio).