Biblijne wzorce męskości

Najwięksi bohaterowie Nowego Testamentu.

Ostatnia niedzielna Msza święta. W kościelnych ławkach zdecydowana przewaga pań, niż panów. A no tak… „Mężczyźni nienawidzą chodzić do kościoła” – przypomina mi się prowokacyjny tytuł pewnej książki, wydanej u nas kilka lat temu. Ale od tamtej pory sporo się w Kościele zmieniło. Ostatnio mamy nawet swoisty boom na rozmaite rekolekcje dla twardzieli, facetów i innych „prawdziwych mężczyzn”. 

Nowa publikacja autorstwa ks. Stanisława Biela SJ poniekąd wpisuje się w ten trend. Może być świetną lekturą obowiązkową (lub uzupełniającą – jak kto woli) dla uczestników tego typu spotkań. Ale też świetnie nadaje się dla kobiet, bo dzięki niej mogą one poznać „psychikę i mentalność mężczyzn, a przez to ich świat emocjonalny, intelektualny i duchowy” – pisze autor.

To co zaskakuje podczas lektury, to ilość typów, męskich charakterów – rzecz by można nawet: archetypów - jakie w czasie swojej medytacyjnej lektury Nowego Testamentu napotkał i opisał ks. Biel. Mamy tu więc m.in. dzikiego Jana Chrzciciel, sfrustrowanego Judasza, czy pełnego wątpliwości niewiernego Tomasza. Jest też św. Jan (kontemplatyk i mędrzec), jest Symeon (mężczyzna dojrzały), czy wreszcie Natanael – ktoś absolutnie zafascynowany Jezusem. Ktoś, kto powinien stać się wzorem dla wszystkich chrześcijan, bo jak czytamy w publikacji:

„Wszyscy uczniowie Jezusa muszą zafascynować się Jezusem, Jego osobą, nauką, misją, działaniem. W przeciwnym razie będzie On postacią marginalną, a nie centralną, i nigdy nie będzie on zajmował właściwego miejsca w hierarchii wartości”.

W wydanych nakładem WAM-u „Mężczyznach” Stanisław Biel SJ pisze o 25 nowotestamentalnych postaciach. Jak na biblijnego erudytę przystało, sporo tu ciekawostek i niebanalnych refleksji na ich temat. Każdy tekst okraszony jest także pytaniami do refleksji i modlitwy.

*

Mieliśmy dla Państwa 3 egz. niniejszej publikacji. Zadanie konkursowe było następujące: należało napisać, który z apostołów jest Państwu najbliższy i króciutko uzasadnić swój wybór. Nagrody otrzymują:

Jarosław Głuszek z Dzierżoniowa, Marcin Nowak z Krakowa oraz Józef Anioł z Tarnowa

Gratulujemy, książki prześlemy pocztą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • anioł 4
    08.01.2017 14:52
    Jestem po lekturze i jestem tą książką zafascynowany. Czyta się ją jak Pismo Święte. Autor zadbał o udokumentowane szczegóły , a pytania do refleksji i medytacji to już strzał w dziesiątkę. Czytając mamy wrażenie że żyjemy w czasach Jezusa i jesteśmy bezpośrednimi świadkami tamtych wydarzeń. Szczerze polecam.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.