Trzymaj Biblię koło smartfona

W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbyło się spotkanie z arcybiskupem nominatem Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim.

- Ucieszyłem się nominacją bp. Grzegorza na stolicę arcybiskupią do sąsiedniej Łodzi, ale zmartwiłem się tym, że w tak napiętym dla niego czasie, związanym z obejmowaniem archidiecezji, może nie znaleźć czasu, by wziąć udział w naszym Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej. I znów ucieszyłem się, gdy w rozmowie telefonicznej zapewnił mnie, że nic się nie zmienia i - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - przyjedzie do Radomia - mówił bp Piotr Turzyński, witając abp. Rysia w kościele pw. MB Królowej Świata u radomskich księży filipinów.

Wcześniej abp Ryś przewodniczył Mszy św. Zatrzymując się w homilii na czytaniach z Księgi Jonasza i przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, mówił o przedziwnych meandrach w relacjach Bóg, człowiek i nieprzyjaciel. Bo przecież Pan Bóg posłał proroka Jonasza do Asyryjczyków, nieprzyjaciół Izraela, i poranionego Izraelitę w Chrystusowej przypowieści ratował Samarytanin, nieprzyjaciel. - Te biblijne teksty pokazują przedziwną prawdę, że możesz być narzędziem Pana Boga w Jego miłości do twoich nieprzyjaciół - mówił arcybiskup. - To ja jestem poraniony, a ratuje mnie Samarytanin, którym okazuje się Chrystus, obecny w moich nieprzyjaciołach. Czy pozwolisz sobie pomóc twemu wrogowi z przekonaniem, że to ciebie uleczy? - pytał metropolita nominat.

Spotkanie po Mszy św. poprowadziła Joanna Nagay, członek Stowarzyszenia „Młyńska” Verum, Bonum, Pulchrum, organizatora Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Nawiązując do homilii gościa, poprosiła o podpowiedź, jak rozumieć i budować w życiu jedność między Starym a Nowym Testamentem. - Mówiłem w homilii, że nie wolno przeciwstawiać sobie obu Testamentów. Napięcie między nimi ustępuje, gdy uświadomimy sobie, że Stary Testament spełnia się w Nowym na Jezusie Chrystusie, a w Nim na mnie. Miałem kiedyś problem ze zrozumieniem Psalmów. I ratującą podpowiedzią stała się rada, by modląc się nimi, pytać, jak ich treść spełnia się na Panu Jezusie, a przez Niego na mnie - odpowiedział abp Ryś. Zachęcał także to tego, by stale czytać Biblię i wracać często do tych samych tekstów. - Bp Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, w ramach spotkań z młodymi przed Światowymi Dniami Młodzieży zachęcał, by każdego dnia dotąd czytać Pismo Święte, aż jakiś tekst nie wywoła w nas jakiegoś rezonansu - smutku, radości, uwielbienia itp. Warto go zapisać na kartce i mieć przy sobie, by przez cały dzień co rusz wyciągać go z kieszeni. Gdy młodzi patrzyli na niego z niedowierzaniem, on wyznał, że robi tak od 40 lat. „Trzymajcie takie kartki z tekstem Biblii w kieszeni, blisko smartfona. Bez wątpienia będziecie tam sięgać kilkadziesiąt razy dziennie” - powiedział.

Abp Grzegorz mówił również o spełnianiu się w życiu rzeczy zdających się niemożliwymi. - Kiedyś, gdy w Krakowie zamierzałem zorganizować grupę duszpasterstwa akademickiego, pewien ksiądz w Londynie zachęcił mnie, bym zorganizował rekolekcje, opierając się na tekście zwiastowania. Byłem zdumiony. Jak to się ma do tego, co chcę robić? A on pokazał mi zdumiewający obraz. Pan Bóg przez anioła oznajmia Matce Bożej, że w Jej życiu ma stać się sprawa po ludzku niemożliwa. To bardzo często nasza pierwsza reakcja na usłyszane słowo Boże w odniesieniu do naszego życia. Ale przecież Pan Bóg nie kazał Jej zrobić czegoś niemożliwego. Chciał jedynie, by Ona uwierzyła i pozwoliła, by to On w Jej życiu zrobił to, co po ludzku niemożliwe. To ważna podpowiedź dla nas. Wiara jest łaską i, by się rozwijała, powinna otwierać się na łaskę. Wtedy Pan Bóg w nas i przez nas dokonuje rzeczy wielkich i po ludzku niemożliwych - mówił arcybiskup.

Abp Grzegorz Ryś ma 53 lata. Urodził się w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1988 r. Jest historykiem Kościoła. Habilitował się w 2000 r. Był kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu oraz Katedry Historii Starożytnej i Średniowiecznej w Instytucie Historii na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. W latach 2007-2011 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Dla TVP i Polskiego Radia komentował pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. 16 lipca 2011 r. Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. 14 września br. papież Franciszek powołał go na urząd arcybiskupa metropolity łódzkiego. Ingres odbędzie się 4 listopada.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama