Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Jest to fragment książki List do Hebrajczyków :. Wydawnictwa WAM
Paweł odpowiedzialny za niedokończone słowo
Mowa Szczepana w relacji Łukaszowych Dziejów Apostolskich odgrywa szczególną rolę. Jest ona najdłuższą mową spośród wszystkich mów zapisanych w Dziejach Apostolskich, Wykazano rolę, jaką Mowa Szczepana odgrywa w odczytaniu typologii Mojżesz - Chrystus, która przenika zarówno Trzecią Ewangelię, jak i Dzieje Apostolskie[10]. Nie jest więc Mowa Szczepana jakimś epizodycznym fragmentem dzieła, ale została w nie kunsztownie wprawiona i powiązana z całością.
Szczepan swojej mowy nie dokończył. Kiedy po dłuższym wywodzie historycznym przeszedł do sprawy Jezusa i zwrócił się przeciw oskarżycielom z zarzutem zamordowania Sprawiedliwego i nieprzestrzegania Prawa, został umęczony. Jego mowa jest urwana, niedokończona. Można więc na podstawie poprzednio ukazanej Pawłowej odpowiedzialności za śmierć Szczepana mówić także o jego odpowiedzialności za niedokończone słowo. To słowo powinno być dokończone w myśl stwierdzenia, które znajdujemy w Liście do Hebrajczyków, że sprawiedliwy mówi także po śmierci (11,4).
Święty Paweł miał pełną świadomość swego powołania jako apostoł pogan (Ga 2,7), choć sprawa narodu izraelskiego jako narodu wybranego leżała mu bardzo na sercu (Rz 11). Nie podjął jednak w jakiś pełniejszy sposób niedokończonego słowa, które Szczepan kierował do Żydów.
Święty Łukasz w Dziejach Apostolskich zaznacza, że powołaniem Pawła było także zanieść świadectwo o Chrystusie do synów Izraela. Stwierdzenie takie znajduje siew słowach Chrystusa skierowanych do Ananiasza, gdy został on posłany, aby otworzyć oczy Szawłowi: Idź - powiedział mu Pan - bo wybrałem sobie tego człowieka za narzędzie. On zaniesie imię moje do pogan i królów, i do synów Izraela (9,15). Na pierwszym miejscu wymienieni są poganie, co w stosunku do Pawła jest oczywiste. Wymienieni są jednak także Izraelici, ale w dalszej kolejności. Nie odpowiada to opisanej w Dziejach Apostolskich działalności Pawła w czasie jego podróży misyjnych, gdyż wtedy w poszczególnych miejscowościach zwracał się najpierw do Żydów, a nie znajdując u nich posłuchu, przystępował do nawracania pogan, co ze względu na lepszy skutek stanowiło główny rys Pawłowego apostolstwa. Końcowe rozdziały Dziejów Apostolskich, poświęcone opisowi pojmania i uwięzienia św. Pawła, mówią o jego wypowiedziach skierowanych do Żydów. W pewnym sensie konstrukcja Dziejów Apostolskich odpowiada więc programowi zarysowanemu wobec Ananiasza, ale nie w pełni. Słowo Pawła bowiem nie odnosi skutku, a on sam musi korzystać z uprawnień obywatela rzymskiego, aby uniknąć zamachu na swoje życie.
Z Dziejów Apostolskich możemy zatem wywnioskować, że Paweł świadomy swej odpowiedzialności za śmierć Szczepana, odpowiedzialny był tym samym za niedokończone słowo Pierwszego Męczennika. Dzieje Apostolskie przekonują nas także, że powołaniem Pawła, Apostoła pogan, było również zaniesienie imienia Chrystusowego Izraelitom. Tę informację podaje nam św. Łukasz, podobnie jak już wyżej stwierdziliśmy, na podstawie wiedzy o swoim mistrzu i przyjacielu, którego tak dobrze znał i którego wspaniały portret ukazuje nam w swoim dziele. Wydaje się, że dotykamy tu problemów, które nurtowały Pawła, a których jakimś śladem są wspomniane wyżej rozważania w Liście do Rzymian. Równocześnie Apostoł Narodów w czasie swego życia nie podjął tego zadania, którego był świadomy. I to jakby niedokończenie Pawłowego dzieła dyskretnie, ale wyraźnie ukazuje nam św. Łukasz.
Paweł pisze do Żydów
Podkreśliliśmy już wyżej, że w Listach Pawłowych nie dochodzą do głosu sprawy, które z osobą Apostoła Narodów wiąże św. Łukasz. Mówiąc o Listach Pawłowych mieliśmy na myśli trzynaście pism kanonicznych, stanowiących łącznie z Listem do Hebrajczyków Corpus Paulinum. Z oczywistych względów nie uwzględnialiśmy Listu do Hebrajczyków. Czy jednak w ten sposób zostaje wyczerpana pisarska działalność św. Pawła? Nic rozważając odpowiedzi na to pytanie w całej rozciągłości, a ograniczając sie do omawianego zagadnienia, można zapytać o nieznany, a hipotetyczny list skierowany do Żydów. Na to pytanie wielu egzegetów daje odpowiedź pozytywną, twierdząc, że Paweł pod koniec swego życia, w okresie poprzedzającym wypadki roku siedemdziesiątego, napisał list skierowany do chrześcijan pochodzenia żydowskiego i przebywających w Jerozolimie[11]. Pismo to musiało być napisane w języku hebrajskim. Ten język był przecież Pawłowi dobrze znany, w nim przemawiał do swoich rodaków (Dz 21,40). W sytuacji walki podjętej w obronie tradycji narodowych list w innym języku, związanym z wrogą administracją i kulturą, byłby przez adresatów nie do przyjęcia. Paweł uważany był za zdrajcę. Czyż mógł, posługując się obcym językiem, umacniać to przekonanie, jeżeli chciał, aby jego list został w ogóle odczytany przez adresatów? Hebrajskie pismo Pawłowe nie zachowało się w swej pierwotnej postaci. Prawdopodobnie było to krótkie pismo, a jego treścią była przede wszystkim zachęta do wytrwania w obliczu zagrożeń. Hipotetyczne to pismo oczywiście ani nie zadośćuczyniło odpowiedzialności za niedokończone słowo Szczepana, ani nie było wypełnieniem posłannictwa zaniesienia imienia Chrystusa do Żydów. W pewnym jednak sensie nawiązywało do obu tych spraw i stało się odskocznią do ich kontynuowania, ale już przez św. Łukasza.
Istnieje bowiem bardzo prawdopodobne przypuszczenie, że rozważany list skierowany do Żydów stanowi fragment obecnego Listu do Hebrajczyków. Śledząc wypowiedzi Ojców aleksandryjskich, spotykamy się z opinią o przepracowaniu przez Łukasza pisma Pawłowego, które było krótkim słowem zachęty (por. Hbr 13.22). Jest to ciekawa hipoteza, która łączy obecny List do Hebrajczyków z osobą samego Pawła. Tłumaczy ona odmienny charakter pewnych fragmentów Listu, które - w odróżnieniu od doktrynalnego wykładu całości - mają wybitnie epistolarny charakter. Takim fragmentem jest zakończenie Listu (13,18-25). Byłoby ambitnym przedsięwzięciem podjąć próbę odnalezienia i wydzielenia tej pierwotnej warstwy, na podstawie której skomponowano kanoniczny List do Hebrajczyków.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |