Co wiemy o świętym Józefie?

Wywodził się z rodu króla Dawida. Mimo wysokiego pochodzenia nie posiadał żadnego majątku, a na życie zarabiał stolarstwem, ciesielką.

Św. Józef był małżonkiem i Oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny oraz opiekunem Jezusa. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Uważa się, że św. Józef zmarł wcześnie, jeszcze przed rozpoczęciem nauczania publicznego przez Jezusa Chrystusa. Apokryfy i pisma Ojców Kościoła wysławiają jego cnoty i niewysłowione powołanie - oblubieńca Maryi, żywiciela i wychowawcy Jezusa. 

Józef jest patronem Kościoła powszechnego, wielu zakonów, diecezji i miast. Patronuje małżonków i rodzinom chrześcijańskim, ojcom sierot, a także cieśli, drwali, rękodzielników, robotników, rzemieślników i wszystkich pracujących.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gość
  01.05.2018 09:29
  Modlitwa do Św. Józefa:

  Chwalebny Józefie Święty, wzorze wszystkich pracujących,

  uproś mi łaskę bym i ja pracował w duchu pokuty,

  w celu zadośćuczynienia za me liczne grzechy:

  bym pracował sumiennie raczej z poczucia obowiązku niż dla swojego upodobania,

  bym pracował z weselem i z wdzięcznością dla Boga,

  upatrując swą chlubę w życiu i rozwijaniu przez pracę darów odebranych od Boga,

  bym pracował w porządku, spokojnie, w miarę moich sił i cierpliwie,

  nie cofając się przed znużeniem lub trudnościami;

  bym pracował przede wszystkim w czystej intencji i z zapomnieniem o sobie,

  mając nieustannie przed oczyma śmierć i rachunek, który muszę złożyć za czas stracony,

  ze zmarnowanych talentów, z opuszczenia dobrego, z próżnej dumy w powodzeniu,

  tak szkodliwej w dziełach Bożych. Wszystko dla Jezusa,

  wszystko przez Maryję, wszystko na Twój wzór, o Święty Patriarcho Józefie.

  To będzie moim hasłem w życiu i przy zgonie. Amen.

  Modlitwa do św. Józefa Robotnika Papieża Pawła VI

  Święty Józefie, patronie Kościoła, ty, który u boku Słowa Wcielonego trudziłeś się każdego dnia, aby zapracować na chleb; ty, który zaznałeś niepokoju o jutro, goryczy ubóstwa, tymczasowości pracy; ty, który promieniujesz dzisiaj, w dniu twego święta liturgicznego, przykładem twej postaci skromnej przed ludźmi, ale wielkiej przed Bogiem - spójrz na ogromną rodzinę, która została ci powierzona. Błogosław Kościołowi, przynaglając go coraz bardziej do podążania drogą ewangelicznej wierności, wspomagaj robotników w ich twardym bycie codziennym, broniąc ich od zniechęcenia, od buntu destruktywnego, jak również od pokus hedonizmu, módl się za ubogimi, którzy kontynuują ubóstwo Chrystusa na ziemi, wzbudzaj dla nich ciągłą hojność w ich braciach bogatych, strzeż pokoju na świecie, tego pokoju, który jedynie może gwarantować rozwój narodów, w pełnym urzeczywistnieniu ludzkich nadziei dla dobra ludzkości, dla misji Kościoła, dla chwały Trójcy Przenajświętszej. Amen.

  Modlitwa do świętego Józefa robotnika - Jana XXIII

  Święty Józefie, Opiekunie Dzieciątka Jezus, przeczysty Oblubieńcze Maryi, który wypełniając wiernie swoje obowiązki, pracą rąk zarabiałeś na utrzymanie Świętej Rodziny Nazaretańskiej, weź nas w swoją opiekę, kiedy z ufnością się do Ciebie zwracamy. Ty znasz nasze potrzeby, troski, nadzieje. Ty również przeżywałeś chwile próby, doświadczenia i niepokoju. Do Ciebie się uciekamy ufni, że w Tobie znajdziemy opiekuna.

  Wśród rozlicznych zajęć codziennego życia Twoja dusza znajdowała pokój i ukojenie w głębokim zjednoczeniu z Jezusem i Jego Matką, Twojej pieczy powierzonym. Dopomóż i nam zrozumieć, że w naszych potrzebach nie jesteśmy opuszczeni, byśmy w naszej pracy też spotykali Jezusa i przy Nim trwali, podobnie jak Ty to czyniłeś.

  Uproś nam tę łaskę, by w naszych rodzinach, w zakładach i miejscach pracy, wszędzie gdzie chrześcijanin pracuje, wszystko było nacechowane miłością, cierpliwością i sprawiedliwością. Niech każdy usiłuje czynić wszystko dobrze, by kiedyś otrzymał bogactwo darów nieba. Amen.

  Więcej modlitw: http://www.swietyjozef.kalisz.pl/Modlitwy/
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.