Jest to fragment książki Słownik biblijny. Małżeństwo-Rodzina-Seksualność, który zamieszczamy za zgodą Wydawnictwa WAM
Ta rzeczywistość osobiście dotykała proroka Ozeasza, bowiem jego żona angażowała się w podobne praktyki. Powszechność kultu Baala sięgała tak daleko, że zaczęto postrzegać Jahwe jako boga podobnego do Baala. Potwierdzają to dane archeologiczne sięgające czasów współczesnych Ozeaszowi. Mówią one, że Jahwe przypisywano towarzyszkę (żonę) w postaci bogini Aszery - żony Baala[11]. Ozeasz bardzo ostro wystąpił przeciwko takiemu zanieczyszczeniu kultu Jahwe. Rażące dla niego było to, że traktowano Baala jako tego który zapładnia (zgodnie z mitycznymi wierzeniami) Palestynę - ziemię Jahwe. Jego sprzeciw nie sprowadzał się tylko do piętnowania Baali. Ozeasz wykorzystał te schematy myślenia, nadając im właściwą treść. Można powiedzieć - dokonał transpozycji kultu Baala na kult Jahwe. W j ego rozumowaniu tylko Jahwe jest Bogiem, a Jego jedyną towarzyszką jest Izrael, a nie jakaś bogini. To nie Baal zapewnia płodność i urodzaj, lecz Jahwe (por. Oz 1,10)[12]. Takie śmiałe posunięcie, polegające na przejęciu atutów wroga, okazało się bardzo skuteczne[13].
W ten sposób na bazie pogańskiego kultu Baala powstała oryginalna koncepcja „małżeństwa" Jahwe ze swoim ludem. Bóg wchodzi w przymierze z Izraelem - poślubia go (por. 2, 21-22). Jednak płaszczyzną spotkania nie jest seksualność, ale: wierność, sprawiedliwość, prawo, miłość i miłosierdzie. Na tej też płaszczyźnie Izrael, wybranka Jahwe, dopuszcza się zdrady. Synowie Izraela: przeklinają, kłamią, mordują i kradną, cudzołożą, popełniają gwałty, a zbrodnia idzie za zbrodnią (4, 2). Spośród Izraela znika wierność, miłość i znajomość Boga (por. 4,1). Drugą płaszczyzną zdrady jest to, że ludzie odwracają się od Jahwe i oddają cześć bożkom. Znamienny jest tu tekst Oz 4,10-15: Jeść będą, lecz się nie nasycą, będą uprawiać nierząd, lecz nie wzrosną w liczbę, bo opuścili Pana, by uprawiać nierząd. Wino i moszcz odbierają rozum. Lud mój zasięga rady u swojego drewna, a j ego laska daje mu wyrocznię; bo go duch nierządu omamił - opuścili Boga swojego, aby cudzołożyć. Na szczytach gór składają ofiary, spalają kadzidła na wzgórzach, pod dębem, topolą i terebintem, bo dobrze się czują w ich cieniu. Dlatego wasze córki uprawiają nierząd, synowe wasze również cudzołożą. Czyż nie będę karał córek waszych za nierząd ani waszych synowych za cudzołóstwo? Lecz oni sami obcują też z nierządnicami, nawet ofiary składają z nierządnicami sakralnymi, i tak lud nierozumny dąży ku swej zgubie. Jeśli ty, Izraelu, uprawiasz nierząd, niechaj przynajmniej Juda zostanie bez winy! Nie chodźcie do Gilgal, nie wstępujcie do Bet-Awen ani nie przysięgajcie słowami: Na życie Pana!
Powyższy fragment ukazuje obraz Izraela zalanego przez pogańskie seksualne praktyki sakralne. Izraelici uprawiają kananejski kult i wróżbiarstwo, stosując do tych celów przedmioty z drewna (w. 12-13). Najostrzej j ednak zostały napiętnowane przez proroka wykroczenia seksualne. Cała jego wypowiedź jest zdominowana przez słownictwo określające nieprawidłowości w tej dziedzinie. Ozeasz nagromadził w tym tekście bardzo wiele słów opisujących sferę nadużyć seksualnych. W ww. 10, 12 i 13 mówiąc o nierządzie, używa w różnych formach gramatycznych określenia זנה. Termin ten oznacza nierząd lub prostytucję. Dodatkowo w ww. 13 i 14 stosuje termin נָאף oznaczający cudzołóstwo[14].
Naturalną konsekwencją postępowania Izraela było odwrócenie się Jahwe od swego ludu. Jest to moment, w którym ludzie mogą się przekonać, że to, co w ich mniemaniu (orgiastyczne kulty płodności) miało zapewniać pomyślność - bogactwo urodzaju, płodność ludzi i zwierząt -przyniesie głód i śmierć (por. 8,1-10).
---------------------------------------------------------
[11] Por. Międzynarodowy komentarz do Pisma Świętego, red. W. R. Farmer, Warszawa 2000, s. 993.
[12] Por. R. E. Brown, J. A. Fitzmyer, R. E. Murphy, Katolicki komentarz..., dz. cyt., s. 801.
[13] Por. tamże.
[14] Por. T. Brzegowy, Prorocy Izraela, dz. cyt., s. 59.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |