Na Boże Narodzenie - Msza w dzień - z cyklu "Wyzwania".
więcej »Jest to fragment książki Słownik biblijny. Małżeństwo-Rodzina-Seksualność, który zamieszczamy za zgodą Wydawnictwa WAM
Zachwyt dla sił prokreacji szedł w parze z kultem zmarłych[5]. Widziano w takim zestawieniu pewne odbicie świata rzeczywistego, ujętego w ramy rodzenia się i umierania. Nasiona wsiane w ziemię najpierw umierają, by móc się rozmnożyć. Symbolem męskiej płodności związanym z rolnictwem był byk. Wyobrażenie tego bóstwa bardzo często znajdowane jest w grobach[6]. Tego rodzaju ubóstwienie naturalnych sił przyrody prowadziło często do powstawania kultów opartych na rytualnej prostytucji czy też orgiach seksualnych. Bóstwa postrzegane były jako osoby seksualne podejmujące współżycie zarówno między sobą, jak i z ludźmi. Na bazie takiego postrzegania świata szczególnym obiektem zainteresowania człowieka stawały się ludzkie narządy płciowe. Niejednokrotnie oddawano im religijną cześć, o czym świadczą zachowane do naszych czasów figurki fallusa mające charakter sakralny[7]. Narządy płciowe poddawano różnym rytualnym zabiegom (obrzezanie, kastracja), chcąc w ten sposób wejść w szczególną łączność (zaślubiny) z bóstwem[8]. Obserwowano też wnikliwie fizjologiczne przejawy funkcjonowania tych organów.
Na te naturalne, ludzkie poszukiwania własnej tożsamości nałożyło się Objawienie biblijne. Pradawne koncepcje religijne odnajdują swoje odzwierciedlenie w tekstach biblijnych. Mówi się w nich o krwi i kościach stanowiących pierwiastek ludzkiego życia (por. Rdz 9, 4; Kpł 17, 10-14; Pwt 12-28). Człowiek wychodzi z łona ziemi i do niego powraca. Wiele biblijnych fragmentów mówi o przejawach ludzkiej seksualności. W Piśmie Świętym opisane są narządy płciowe człowieka, mówi się też o współżyciu seksualnym ludzi i zwierząt. Zawsze czyni się to w kontekście poczęcia i narodzin nowego życia.
Są to niejednokrotnie słowne skamieliny, będące świadectwem pierwotnych poszukiwań człowieka, którym Objawienie stopniowo nadało właściwy sens i znaczenie. W takim rozumieniu Biblia jest swoistym zapisem historycznym kształtowania się pełnego, oryginalnego w stosunku do tych pierwotnych i naturalnych wyobrażeń, rozumienia ludzkiej seksualności.
Biblijne spojrzenie na płciowość
Na tle kultów pogańskich biblijna koncepcja seksualności prezentuje się bardzo oryginalnie. Bóg Izraela, w odróżnieniu od innych bóstw tamtego regionu, nie personifikował sił natury, takich jak np. niebo, ziemia, pioruny, słońce. Bóg Jahwe nie przejawiał swojego działania poprzez żywioły, ale panował nad nimi jako stwórca wszystkiego. Księga Mądrości czyni wręcz wyrzut ludziom ubóstwiającym siły przyrody: Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa - winni byli poznać, o ile wspanialszy jest ich Władca, stworzył je bowiem Twórca piękności; a jeśli ich moc i działanie wprawiły ich w podziw - winni byli z nich poznać, o ile jest potężniejszy Ten, kto je uczynił (Mdr 13, 3-4). Odróżnienie Stwórcy od stworzenia uwydatnia inne rozbieżności pomiędzy objawieniem biblijnym a kultami pogańskimi. Można je zauważyć w sposobie kształtowania świata i ludzi oraz w budowaniu relacji Boga z człowiekiem.
---------------------------------------------------------
[5] Por. M. Eliade, Historia..., dz. cyt, s. 33.
[6] Por. tamże, s. 34.
[7] Por. Z. Lew-Starowicz, Seks w kulturach świata, Warszawa - Wrocław - Kraków - Gdańsk - Łódź 1987, rysunki nr 33 i 34.
[8] Por. Encyklopedia religii świata, red. F. Lenoir, Y. Tardan-Masquelier, Warszawa 2002, s. 207-209.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wybór tekstów do wszystkich czterech zestawów czytań na Uroczystość Bożego Narodzenia.