Fragment książki "Paweł Apostoł. Chronologia życia i pism", który publikujemy za zgodą Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła
2.2. Warunki i konsekwencje uzyskania obywatelstwa
Pełne obywatelstwo greckich miast zakładało lojalność względem lokalnych bóstw i uczestniczenie w greckiej edukacji. Żydzi, poza wyjątkami, nie brali w tym udziału, korzystając z prawa zwalniającego ich z czczenia obcych bóstw[29] i zezwalającego na praktykowanie własnych zwyczajów. Już samo nieuczestniczenie wkulcie lokalnych bóstw pozbawiało ich pełnych praw obywatelskich danego miasta[30]. Zatem pewne prawa, jakimi cieszyli się Żydzi diaspory, nie stanowiły jeszcze pełnego obywatelstwa - był to raczej średni status. Paweł nie jest tutaj wyjątkiem również ze względu na wykształcenie, które otrzymał - jak informuje autor Dz -"u stóp Gamaliela" w Jerozolimie (Dz 22, 3).
W miastach greckich nie uzyskiwano obywatelstwa przez sam fakt urodzenia się w nich (chyba że z rodziców, którzy byli już obywatelami danego miasta). Raczej obywatelstwo można było kupić, otrzymać w dowód jakichś zasług czy po prostu odziedziczyć. Dostęp do pełnego obywatelstwa był ograniczony. Jakie jest prawdopodobieństwo, że Paweł miał obywatelstwo miasta Tarsu? Dzisiaj, na bazie danych historycznych, nie przyjmuje się już tradycyjnego obrazu judaizmu, wyizolowanego od społeczeństwa. Jest wielkim uproszczeniem przekonanie, że Żydzi odcinali się od wszelkich form hellenizacji. Mamy coraz więcej dowodów na to, że wśród Żydów byli tacy, którzy starali się pogodzić własne przekonania religijne z otaczającym ich hellenistycznym środowiskiem.
Takie tendencje pojawiły się wcześnie. Za czasów Antiocha IV, w II w. p.n.e., niektórzy spośród Żydów zwrócili się do niego z prośbą o wzniesienie w Jerozolimie pogańskich budowli. Jak informuje l Mch l, 10-15, wybudowano wówczas m.in. gimnazjum, co było początkiem serii zdarzeń, które doprowadziły do powstania machabejskiego. W przypadku niektórych Żydów, jak Tyberiusza Juliusza Aleksandra, potomka jednej z najbardziej znanych i najbogatszych rodzin w Aleksandrii, kończyło się to porzuceniem własnej religii[31]. Przykładem próby pogodzenia własnej religii z kulturą hellenistyczną jest synagoga z III w. n.e., odkryta w Sardach w Lidii, która stanowiła jeden kompleks z łaźnią i gimnazjum[32]. Zdaniem cytowanego Trebilco jest to przypadek nie mający odpowiednika w ówczesnym świecie. Wydaje się, że w późniejszym okresie pojedynczy Żydzi mieli obywatelstwo greckich miast i jednocześnie nie uczestniczyli w pogańskich ceremoniach, które uznawali za bałwochwalcze. Tak było prawdopodobnie w Sardach, gdzie znaleziona inskrypcja wspomina z dumą członków synagogi, którzy byli obywatelami miasta i nawet urzędnikami[33]. Jednak z zasady, jeżeli jakiś Żyd chciał uczestniczyć w kulturalnym i publicznym życiu swego miasta i odgrywać w nim ważną rolę, musiał uzyskać jego obywatelstwo, a to wymagało czczenia pogańskich bogów[34].
Tego rodzaju przykłady obalają skrajne przekonania, że wszyscy Żydzi diaspory separowali się od pogańskiego społeczeństwa. Nie należy jednak sądzić, że wszyscy uczestniczyli w pełni w społecznym i politycznym życiu swych miast. Ci, którzy w nim uczestniczyli, nie zawsze byli otwarci na całkowitą helle-nizację. Ci natomiast, którzy poddali się całkowicie hellenizacji, tracili swą religijną tożsamość. W takim razie im bardziej rodzina Pawła była religijna, tym jest mniej prawdopodobne, aby posiadała pełne obywatelstwo Tarsu. Każde greckie miasto miało swego opiekuńczego boga czy boginią i uznanie tego bóstwa było wręcz istotowo związane z tożsamością mieszkańca danego miasta. Wydaje się nieprawdopodobne, aby Żyd szczycący się swym ścisłym przestrzeganiem Prawa, mógł ubiegać się o obywatelstwo greckiego miasta czy nim się chlubić.
-----------------------------------------------------
[29] T a c y t, Hist. V, 5.
[30] Zob. wcześniej przykład Aleksandrii i list Klaudiusza do władz miasta (punkt 2.1).
[31] M e e k s, First Urban Christans, s. 14.
[32] P. T r e b i l c o, Jewish Communities in Asia Minor, SNTSMS 57, Cambridge 1991, s. 40-43.
[33] Zob. M e e k s, First Urban Christians, s. 37-38. Jest to możliwe w Sardach, gdyż F l a w i u s z (Staroż. XIV, 235. 259-261) mówi o szczególnych przywilejach, jakimi cieszyli się tam Żydzi.
[34] Zob. F l a w i u s z, dz. cyt. XII, 126; Tcherikover, Hellenistic Civilization, s. 309.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |