To prosta metoda - polega na wspólnym, domowym czytaniu słowa Bożego.
Od czerwca zeszłego roku w diecezji legnickiej grupa osób realizuje czytanie słowa Bożego według propozycji nazwanej Domowym Kręgiem Biblijnym. Jest to inicjatywa zaczerpnięta zarówno z św. Jana Pawła II, jak i sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W diecezji legnickiej zaszczepia ją ks. Jan Kruczyński z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Początkiem były rekolekcje, których pierwsza część odbyła się w czerwcu zeszłego roku, a druga w listopadzie. Trzecia, ostatnia, zaplanowana jest na czerwiec.
W inicjatywę zaangażowały się osoby, które z różnych względów poszukiwały i poszukują większego przełożenia słów Pisma Świętego na swoje życie. Wśród nich jest Jerzy Skupień z Legnicy, który mówi, że poszukiwał nie tyle wiedzy o Piśmie Świętym, co nauczenia się takiej jego lektury, aby jeszcze bardziej słowo Boga zagościło w jego życiu.
- Poznanie Pisma wymaga stałego kontaktu z nim. Nie chodzi jednak o nauczenie się go na pamięć. Chodziło mi o lepsze zrozumienie go, znalezienie takiej formy jego lektury, która pozwoliłaby mi na lepsze życie nim. Propozycja ks. Jana, a więc obowiązkowe, głośne czytanie kolejnych rozdziałów, a potem czytanie rozważań do tego, zdaje się być owocną metodą. Spotkamy się małą grupą, od 3 do 5 osób, jesteśmy już chyba na 17. rozdziale Ewangelii wg św. Mateusza. Dzięki czytaniu na głos, jednocześnie, doświadczamy niekiedy, bo mówiąc uczciwie nie zawsze tak jest, gdyż jesteśmy młodą grupą, pięknej wspólnoty. Takiej, o której Jezus mówił, że "gdzie dwaj lub trzej"... Czujemy wówczas, że jest to sprawa nie tylko nasza, że dzieje się coś, co można nazwać ingerencją z góry - mówi legniczanin.
Ksiądz Krzysztof Wiśniewski podkreśla, że taka forma czytania Pisma Świętego kładzie nacisk na sięganie po nie w zaciszu własnego domu.
- Jest to propozycja odnowy życia religijnego w parafii, jednak wszystko zaczyna się w naszych domach. Początkiem DKM są rekolekcje kerygmatyczne, które są nastawione na to, by człowiek autentycznie odkrył spotkanie z Jezusem w słowie Boga. I zobaczył, że ono, czytanie go na głos, w domu, otwiera na łaskę, na doświadczenie przemiany życia, że z tego rodzą się inspiracje, pragnienia, natchnienia... W tym wszystkim chodzi o bardzo prostą metodę - głośnego, regularnego, w grupie czytania kolejnych rozdziałów czterech Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich. Tylko tych pięciu ksiąg. Nie ma tu skomplikowanej, pogłębionej egzegezy, poszukiwania różnych interpretacji. Jest to po prostu obcowanie ze słowem. Dzięki prostocie tej metody może z niej korzystać każdy, kto ma Pismo Święte - mówi kapłan.
Kolejny cykl wspomnianych rekolekcji kerygmatycznych wystartuje na jesień 2023 roku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |