Omówienie tekstów Pisma Świętego, które mówią o grzechu zbuntowanych aniołów. Objawiają nam one, że zło nie wzięło początku od człowieka, ale od bytu o naturze całkowicie duchowej, niezłożonego więc, jak człowiek, z materii (ciała) i ducha (duszy). Byt ten nazywamy szatanem albo diabłem.
Trzecia część aniołów została zrzucona na ziemię tak jak gwiazdy, które gasną
W tej samej księdze Apokalipsy czytamy: „Ukazał się też inny znak na niebie: Oto wielki smok ognisty ma siedem głów i dziesięć rogów, a na głowach siedem diademów. Jego ogon ciągnie trzecią cześć gwiazd nieba i zrzucił je na ziemię" (Ap 12,3-4).
Według większości egzegetów[14] obraz trzeciej części gwiazd nieba, ściągniętych na ziemię przez ogon smoka, przedstawia upadek zbuntowanych aniołów, które poszły za szatanem[15].
Patrząc całościowo na teksty, które analizowaliśmy, prawda o upadku aniołów jawi się nam jako oczywista i mająca mocny fundament w Piśmie Świętym[16].
Pycha - przyczyna upadku aniołów
W Księdze Mądrości czytamy: „śmierć wdarła się na świat przez zazdrość diabła, doświadczą jej ci, którzy stoją po jego stronie" (Mdr 2, 24). Odnosząc się do tych słów, niektórzy Ojcowie Kościoła, jak np. św. Cyprian, św. Grzegorz z Nyssy i św. Ambroży, utrzymywali, że motywu winy demonów należy szukać w zazdrości względem Adama, stworzonego na obraz Boga. Lucyfer i aniołowie z nim sprzymierzeni byli zazdrośni o łudzi, stworzonych później niż oni, i to w naturze, którą oni uważali za niższą, gdyż złożoną z ducha i materii. Nie znieśli tego, że ludzie zostali stworzeni na obraz i podobieństwo Boże. Co więcej, aniołowie mieli służyć nie tylko Bogu, ale i ludziom! W czasach późniejszych przeważyło jednak powoli przekonanie, że motyw winy Lucyfera powinien być poszukiwany w nieuporządkowanym upodobaniu we własnej doskonałości. Ta wersja była podtrzymywana, m. in. przez św. Augustyna i św. Grzegorza Wielkiego. Lucyfer i inni zbuntowani aniołowie mieli popaść w pychę, gdyż nie zaakceptowali tego, że są stworzeniami. Po tym negatywnym nastawieniu pojawiła się później zazdrość o nas, ludzi. Rzeczywiście, aniołowie stając się demonami, chcieliby uniemożliwić wszystkim osiągniecie szczęścia wiecznego (które oni ze swej winy stracili na zawsze) i skazać ludzi na potępienie, które jest ich udziałem[17]. Zatem zazdrość jest na pewno bodźcem, któremu demony nie potrafią się oprzeć, ale niemal wszyscy autorzy chrześcijańscy są zgodni, że upadek aniołów nastąpił nade wszysdco z powodu pychy. Staje się to jasne już w dwu tekstach Apokalipsy, które powyżej rozpatrywaliśmy.
-----------------------------------
[14] Por. Biblia Jerozolimska, Pallottinum, Poznań 2006, s. 1755 (przypisy do Ap 12,3 i 4).
[15] Wyrażenie „zrzucanie gwiazd" należy do języka apokaliptycznego (por. np. w Starym Testamencie Dn 8, 10) i w tym przypadku przywołuje upadek aniołów, jak przy dźwięku siedmiu trąb (Ap 8,7-11). Por. także Ap 9,11 nn: „Zatrąbił piąty anioł. Ujrzałem gwiazdę, która spadała z nieba na ziemie. Dano jej klucz do studni otchłani" Ten fragment kończy się następującymi słowami na temat szarańczy: „Miały nad sobą króla - anioła otchłani. Jego hebrajskie imię Abaddon po grecku brzmi Niszczyciel"
[16] Trzeba przyznać, że w Starym Testamencie nie stawia się bezpośrednio pytania o pochodzenie szatana, a jedynie prezentuje się jego niecne i niszczycielskie działanie w świecie. Nowy Testament zaś objaśnia korzenie postawy szatana i sprzymierzonych z nim demonów, objawiając, że chodzi o upadłych aniołów.
[17] Słowo „szatan" jest terminem, który pochodzi z hebrajskiego satan, co oznacza nieprzyjaciela, wroga, prześladowcę, oskarżyciela, oszczercę. Po grecku jest nazywany diabolos, skąd pochodzi polskie słowo diabeł. co dosłownie znaczy „ten, który rzuca coś na środek; ten, który rzuca się w środek" Nazwa ta jest używana w znaczeniu separowania, oddzielania. Diabeł i demony, zżarte przez zazdrość i zawiść wobec ludzi, nie mają niczego innego na celu, jak odseparowanie, oddzielenie nas od Boga. Chcą sprawić, byśmy stracili komunię z Nim i szczęście wieczne.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |