Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »- Niech ksiądz nie bierze, tylko daje, bo ksiądz jest bogaty u Boga, a my ludzie biedni... - zapewniam, że takie życzenia idą za człowiekiem przez całe życie i w jakiejś mierze wytyczają drogę za Mistrzem z Nazaretu.
Ks. Jerzy Jastrzębski: Księże Edwardzie, proszę o kilka wskazówek, jak troszczyć się o bliską więź z Bogiem i z ludźmi? Jak Ksiądz uczył się tej sztuki?
Ks. Edward Staniek: Cała tajemnica Ewangelii polega na tym, aby spotkać się z Jezusem Chrystusem, który jest Bogiem i człowiekiem zarazem. Chrystusa spotykamy poprzez zapieranie się samego siebie, rezygnację z własnego pomysłu na życie, poprzez dziękczynienie za przebaczenie – w ten sposób mogę przez wszystko zbliżać się do Jezusa Chrystusa. Nie ma takiej sytuacji w życiu, żeby nie można było naśladować Chrystusa. To moja droga krzyżowa z Chrystusem.
JJ: Trafne spostrzeżenie i wypowiedziane z uśmiechem! Proszę wybaczyć prostolinijność, ale moje serce wielbi Boga, bo nie widzę w Księdzu zrzędliwego starca, lecz pogodnego mędrca. Jest ksiądz takim – jak mawiali starożytni – puer aeternus (wiecznym młodzieńcem), ma Ksiądz w sobie tego niezmiernie młodego ducha. O takiej postawie mówi Święty Jan Paweł II w innej adhortacji, to jest w Vita consecrata: „Istnieje pewien rodzaj młodości ducha, która nie przemija z czasem: wiąże się ona z tym, że na kolejnych etapach życia człowiek znajduje dla siebie nowe zadania, właściwy sposób życia, służenia i miłowania” (Vita consecrata, 70). Proszę powiedzieć, jaki jest sekret bycia pogodnym w sędziwym wieku, jak to się Księdzu udało?
ES: Ja po prostu wiem, że jestem ciągle Bogu potrzebny, i to mi daje siłę do życia. On daje mi czas i zadania do wykonania. Uczyłem się tej sztuki wykorzystania i docenienia wartości czasu poprzez różne wydarzenia. Kiedyś na przykład przyszedł do mnie biskup Smoleński z tekstem na ponad czterysta stron i powiedział: „Bardzo proszę, ażeby recenzja i korekta tego tekstu była na piątek gotowa”. I wyszedł. Był poniedziałek, popatrzyłem na mój kalendarz i zobaczyłem, że do piątku nie ma w nim wolnych nawet dziesięciu minut. Powiedziałem więc do Boga z wyrzutem: „Robotę mi dajesz, a czasu mi nie dajesz?”. A Pan Bóg natychmiast odpowiedział mi, bo usłyszałem to w sercu: „Edek, jak daję robotę, to daję i czas. Jak go dobrze wykorzystasz dla Mnie, to robota będzie zrobiona, a jeżeli czas wykorzystasz dla siebie, to robota nie będzie zrobiona”. Nie ukrywam, że byłem bardzo zdziwiony tą rozmową z Panem Bogiem.
JJ: Czy dobrze rozumiem, że Ksiądz w sercu usłyszał te słowa?
ES: Tak, stałem w pokoju, to było zaraz po wyjściu biskupa. On do mnie wtedy przemówił. I proszę sobie wyobrazić, jak byłem zaszokowany, kiedy niedługo rozdzwoniły się telefony, bo ludzie odwoływali ze mną z różnych powodów spotkania: a to żona w szpitalu, a to kłopoty są w szkole z dzieckiem, a to zepsuty samochód, i jeden po drugim mówili: „Nie przyjadę”. W tej sytuacji tekst od biskupa miałem na stole i bez ustanku robiłem korektę. Było też takie zdarzenie: pewien człowiek jechał ze Stargardu Szczecińskiego i spóźnił się na spotkanie dwie godziny. Wchodząc na rozmowę, od razu powiedział: „Ja mam tylko niecałe pół godziny, bo mam już bilet powrotny. Mój pociąg do Krakowa stał w lesie dwie godziny i nie wiem dlaczego”. Ja mu wtedy odpowiedziałem: „Ale ja wiem dlaczego”. Takie wydarzenia były dla mnie lekcją pokory i pracowitości, bo rzeczywiście udało się ukończyć korektę tego tekstu i w piątek o godzinie dziewiątej rano sprawdzony przyniosłem do kurii. I tak mnie Pan Bóg uczył, mówiąc: „Edek, jak Ja daję zadanie, to daję czas!”. Odkrywania tej sztuki działania Boga w codzienności uczyłem się już od młodości, w rodzinie i w parafii.
JJ: I w rodzinie, i w parafii dostawał Ksiądz szkołę zaufania i pokory, a także uczył się Ksiądz słuchać ludzi i w ten sposób nabywał Ksiądz owego Bożego spojrzenia, nieprawdaż?
ES: O rodzinie już trochę mówiłem, więc teraz powiem o parafii. Zapamiętałem, że podczas prymicji w rodzinnej parafii w Choczni otrzymałem wiele zapadających w serce życzeń. One są aktualne do dziś.
JJ: Proszę o nich opowiedzieć.
ES: Jedni z gości życzyli: „Żeby się ksiądz nigdy nie nauczył głupio gadać”, a pewna starsza nauczycielka po prostu powiedziała mi takie słowa: „Niech kapłaństwo to będzie droga do szczęścia”. Z kolei kapłan emeryt powiedział: „Niech ksiądz pamięta, że prymicje to dopiero start, a nie meta”. „Siły potrzebnej do oparcia się natrętnym kobietom” – tego życzył mi sąsiad. Przyszedł też gajowy i tak do mnie rzekł: „Niech ksiądz ocali swoją wolność”, a jego kolega, starszy robotnik leśny, dopowiedział: „Niech ksiądz nie bierze, tylko daje, bo ksiądz jest bogaty u Boga, a my ludzie biedni”. Zapewniam, że takie życzenia idą za człowiekiem przez całe życie i w jakiejś mierze wytyczają drogę za Mistrzem z Nazaretu.
*
Powyższy tekst jest fragmentem książki „Być jak Chrystus. Rozmowy o świętości, prawdzie i kapłaństwie”. Autorzy: ks. Edward Stańek i ks. Jerzy Jastrzębski. Wydawnictwo Esprit.
***
Wydawnictwo Esprit zaprasza na spotkanie autorskie z ks. Edwardem Stańkiem oraz ks. Jerzym Jastrzębskim wokół ich najnowszej książki „Być jak Chrystus. Rozmowy o świętości, prawdzie i kapłaństwie”.
Obaj duchowni w książce dzielą się refleksjami na temat istoty kapłaństwa i jego roli w życiu chrześcijan. Autorzy nie boją się głębokiej dyskusji o prawdzie i jej poszukiwaniu w świecie pełnym wyzwań, gdy coraz trudniej podążać za Mistrzem z Nazaretu. Przyjazna i szczera rozmowa obu kapłanów pełna jest osobistych historii szczególnie z życia ks. Edwarda – dostojnego jubilata – oraz trafnych obserwacji dotyczących kondycji współczesnego Kościoła.
Jak odnaleźć prawdziwe znaczenie Chrystusowego kapłaństwa, gdy Kościół zmaga się z krytyką z powodu wierności doktrynie katolickiej, a zarazem różnych skandali?
W jaki sposób nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja, wpływają na sposób głoszenia Ewangelii?
Odpowiedzi poznacie Państwo podczas spotkania z autorami.
LINK DO OFICJLNEGO WYDARZENIA NA FACEBOOKU: https://fb.me/e/5U8zQ7cCb
Zapraszamy:
22 listopada 2024 o godzinie 18:00
KLASZTOR FRANCISZKANÓW - AULA BŁ. JAKUBA
FRANCISZKAŃSKA 4, KRAKÓW
WSTĘP WOLNY
W trakcie spotkania będzie prowadzona sprzedaż książki „Być jak Chrystus”. Po spotkaniu będzie możliwość zdobycia autografów.
Szczegóły wydarzenia znajdziesz również na www.esprit.com.pl.
- - - - - - - - - - - - - - - - -
Ks. Edward Staniek
Kapłan, kierownik duchowy i rekolekcjonista, wyświęcony przez kard. Karola Wojtyłę. Był Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie (1993–2001), wychowując pokolenia teologów. Specjalista w patrologii i historii Kościoła starożytnego, autor blisko 100 książek. Wyróżniony m.in. Złotym Feniksem 2017 i Feniksem Specjalnym 2023. W 2025 roku świętuje 60-lecie kapłaństwa.
Ks. Jerzy Jastrzębski
Prezbiter od 25 lat, wykładowca homiletyki w Seminarium Duchownym w Warszawie. Autor publikacji o Prymasie Tysiąclecia, bł. ks. Jerzym Popiełuszce i s. Wandzie Boniszewskiej, nagrodzony Feniksem 2022. Prowadzi rekolekcje oraz stronę internetową i podcast „Miłość zawsze podnosi” na Spotify.