Kim jest? Czy rzeczywiście trzyma w ręku wagę?
Odpowiedź jest prosta, jak to często się zdarza w rozwiązywaniu zagadnień bardzo złożonych i pozornie trudnych do rozstrzygnięcia. Otóż greckie słowo zygos ma dwa znaczenia: oznacza wagę i jarzmo[12] . Jeżeli zatem trzeci Jeździec Apokalipsy nie może trzymać w swojej ręce wagi z powodu jej ściśle określonych wartości symbolicznych, spytajmy z kolei, czy może on trzymać w ręce jarzmo i czy ten rekwizyt znajduje swoje logiczne i symboliczne potwierdzenie w dalszym tekście poematu.
2. Ucisk i wyzysk
W chwili gdy Baranek otworzył trzecią pieczęć i zjawił się trzeci Jeździec na czarnym koniu, Głos spośród Czterech Stworzeń, wyobrażających Opiekunów Natury (Życia?), wypowiada pogląd na ciężkie materialne położenie najemnego robotnika rolnego, który za jeden dzień żmudnej, dwunastogodzinnej pracy otrzymuje wynagrodzenie w wysokości jednego denara, czyli ekwiwalent jednej miary pszenicy lub trzech miar jęczmienia. Tu należy zaznaczyć, że jeden denar za dzień pracy, po odliczeniu czasu potrzebnego na modlitwę i posiłek, był powszechnie przyjętą normą wynagrodzenia w całej ówczesnej Palestynie. Stwierdziwszy nędzne wynagrodzenie robotnika rolnego - najbardziej pokrzywdzonej i wyzyskiwanej kasty w Izraelu - ten sam Glos wypowiada ostrzegawcze wezwanie, skierowane do wyzyskiwaczy: „Nie krzywdź oliwy i wina!"
Wydaje mi się, że ta wypowiedź o ciężkiej doli ludu pracującego, malująca ucisk społeczny, który wbrew nakazom Tory panował w Palestynie, doskonale przylega do symbolicznej wartości jarzma, trzymanego w ręce przez trzeciego Jeźdźca. Jeździec, symbolizujący krzywdę społeczną, wyzysk, płace głodowe i ucisk, o których mówi kontekst, czyli klęski społeczne, składające się na pojęcie jarzma, nie może w swojej ręce trzymać nic innego niż właśnie jarzmo.
Obie te wypowiedzi - pogląd na ciężkie położenie robotnika i wezwanie skierowane do wyzyskiwaczy - ukształtował św. Jan za pomocą myślowych skrótów, metody znamiennej dla mentalności i sposobu wyrażania się starożytnego Hebrajczyka. Ale podczas gdy sens pierwszego skrótu, mówiącego o wyzysku robotnika wolnego, jest jasny, drugi skrót (ostrzegawcze wezwanie: „Nie krzywdź oliwy i wina") jest trudny do odczytania. Ale tylko pozornie.
3. Oliwa i wino
Wiemy już, że cwałujący na czarnym koniu Jeździec trzyma w ręce jarzmo, symbol ucisku społecznego, a na jego widok tajemniczy Głos, wychodzący spośród Czterech Stworzeń, upomina krzywdzicieli i wyzyskiwaczy: „Nie krzywdź oliwy i wina".
Co oznacza to upomnienie?
Oliwa i wino w codziennym życiu Izraela spełniały potrójną funkcję: leczniczą, albowiem powszechnie - i słusznie - uważano, że posiadają one moc uzdrawiającą (przemywanie i opatrywanie ran, lek łagodzący oparzeliny, odleżyny itd.), funkcję odżywczą oraz sakralną. Bez oliwy i wina nie można było święcić uroczystych świąt, a przede wszystkim szabatu, święta nad świętami, królowej wszystkich świąt, symbolu pokoju, szczęścia wiekuistego i godności osobistej. W tym sensie oliwa i wino wbrew temu, co zbyt pochopnie twierdzi jeden ze współczesnych egzegetów J. Bonsirven („Te dwa produkty mniej [!?] są potrzebne [!?] do życia")[13] były w Izraelu produktami pierwszej potrzeby. Wino i oliwa są symbolami mesjańskimi. Syn Izraela, nieposiadąjący czystej oliwy do szabatowej lampki i wina, nad którym według świętych przepisów miał odmówić kidusz, błogosławieństwo szabatu - dopuszczał się zbrodni odstępstwa od wspólnoty z Bogiem Izraela. Był gwałcicielem szabatu, który według Miszny (Tamid, VII, 4) jest zwiastunem czasów ostatecznych i życia wiecznego.
----------------------------------------
[12] Por. Theologisches Wörterbuch zum Neuen Testament, herausgegeben von Gerhard Kittel, 1935, s. 90.
[13] Cyt. za o. Augustynem Jankowskim, Apokalipsa św. Jana, Pallottinum, Poznań 1959, s. 174.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |