Najbardziej wsławił się król rozbudową świątyni. W osiemnastym roku swych rządów postanowił zrekonstruować istniejący kompleks świątynny.
Drzwi wciąż pozostawały otwarte, lecz wnętrze oddzielała zasłona usiana babilońskim haftem, przedstawiającym sklepienie niebieskie. Ta właśnie zasłona, według relacji ewangelistów, rozdarła się na dwoje podczas śmierci Jezusa. Kiedy zbawcza śmierć Syna Bożego otwiera drogę zbawienia dla wierzących w Niego, symboliczny akt rozdarcia się zasłony przybytku, oddzielającej Święte Świętych (lub całą świątynię, w przypadku zasłony zewnętrznej)[8], wyraża otwarty przystęp do Ojca dla każdego, kto przyjmie duchowe owoce płynące z tej śmierci. Świątynia posiadała także drugą zasłonę. Zewnętrzna zawieszona była przy wejściu do świątyni, a wewnętrzna oddzielała Święte Świętych. Jeśli przyjąć, że setnik, który pod krzyżem wyznał synostwo Boże Jezusa, a który był przecież poganinem i jako taki nie miał wstępu do świątyni, widział rozdarcie się zasłony, musiała to być zasłona zewnętrzna. Akt rozdarcia się zasłony ma znaczenie symboliczne. Od chwili śmierci Jezusa każdy wierzący i w każdym czasie może zyskać przystęp do Boga. Daje się zauważyć kontrast z praktyką jednego tylko w roku przekroczenia przez Najwyższego Kapłana progu Świętego Świętych. Kończy się czas pierwszego przybytku, zgodnie z przekonaniem wyrażonym przez autora Listu do Hebrajczyków: „Do pierwszej części przybytku zawsze wchodzą kapłani sprawujący służbę, do drugiej zaś części przybytku jedynie arcykapłan, i to tylko raz w roku, i nie bez krwi, którą składa w ofierze za grzechy swoje i swojego ludu. Przez to pokazuje Duch Święty, że jeszcze nie została otwarta droga do Miejsca Świętego, dopóki istnieje pierwszy przybytek... [Chrystus] przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego, zdobywszy wieczne odkupienie" (Hbr 9,6-12).
Odnowione wyposażenie świątyni
Ciąg trzydziestu ośmiu izb, rozłożonych na planie trzech kondygnacji, stanowił Miejsce Święte. Jego centrum, wyłożone trwałym drewnem, rozdzielone było - jak już wspomniano - przez wewnętrzną zasłonę świątyni. Również za czasów Heroda za zasłoną wewnętrzną znajdowały się stoły chlebów pokładnych, menora[9] i pokryty złotem ołtarz kadzenia. Należały one do głównego wyposażenia samej świątyni[10]. Ołtarz kadzenia, zrobiony z drewna akacjowego i ozdobiony czterema rogami, miał około 50 cm długości i tyleż szerokości, zaś wysoki był na około 1 m. Cały obity był złotem. Nad ołtarzem zaś umieszczono złoty wieniec, wyposażony w cztery pierścienie przeznaczone na włożenie w nie drążków, co umożliwiało przenoszenie ołtarza. Z podobnych elementów zbudowany był także stół chlebów pokładnych. Sporządzony był z drewna akacjowego, zdobiony wieńcami i złoceniami i zaopatrzony w podobne pierścienie. Stół chlebów pokładnych był nieco większy niż ołtarz kadzenia. Wykonany ze szczerego złota świecznik siedmioramienny symbolizował posłannictwo Izraela, który miał stać się światłem dla innych narodów[11].
Z punktu widzenia częstotliwości użytkowania, jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia był ołtarz całopalenia; zbudowany był z nieociosanych kamieni na planie kwadratu o długości 14 m, przy wysokości 4 m. Narożniki ołtarza na kształt rogów wznosiły się ku górze. Usytuowany był naprzeciw wejścia do świątyni, na skale Ornana.
-----------------------------------
[8] Takiego zdania jest Howard M. Jackson, autor artykułu The Death of Jesus in Mark and the Miracle from the Cross, NTS 33 (1987), 23-31.
[9] Wkraczające do Jerozolimy wojska Tytusa zrabowały świecznik i w tryumfalnym pochodzie wniosły go do Rzymu. Scena ta przedstawiona jest na jednym z wizerunków Łuku Tytusa w Rzymie.
[10] U początków świątyni, jak wspomniano w poprzednich częściach niniejszej pracy, najważniejszym jej sprzętem była Arka Przymierza. Mieściła ona w sobie tablice przykazań, naczynie z manną i laskę Aarona. Okoliczności zniknięcia Arki nie są znane; wiadomo jednak, że w świątyni Zorobabela (a tym bardziej Heroda) już jej nie było. Dziś „arką" nazywa się specjalną szafę w synagodze; przechowuje się w niej Torę odczytywaną w czasie nabożeństw szabatowych.
[11] U. Szwarc, Świątynia jerozolimska, 91; E. ZAWISZEWSKI, Instytucje biblijne, Pelplin 2001, 89 (zob. ryc. 15).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |