Na Boże Narodzenie - Msza w dzień - z cyklu "Wyzwania".
więcej »Relacja z VIII Walnego Zebrania Biblistów Polskich i 49 Sympozjum Stowarzyszenia Biblistów Polskich
DZIEŃ II - środa, 21 września 2011
MSZA ŚWIĘTA
W środę o godz. 7:30 - bibliści uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej. Przewodniczył jej Ks. Abp Damian Zimoń. W homilii (tutaj) nawiązał do postaci św. Mateusza Ewangelisty - patrona biblistów, którego święto tego dnia przypadało. Przypomniał, że jako celnik był dla pobożnych Żydów grzesznikiem i nie należało się z nim zadawać. Tymczasem Jezus szukał takich ludzi, aby ich uwolnić od grzechu. Kościół powołany przez Jezusa także powinien wchodzić w środowiska, które najbardziej potrzebują miłosierdzia i poszukiwać zagubionych dzieci Bożych. Najprostszą zaś drogą dotarcia do drugiego człowieka, który szuka światła i nadziei, jest Słowo Boże, zapisane w Biblii – stwierdził Ks. Arcybiskup.
Ekscelencja przypomniał również historię powstania Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, który jako struktura stosunkowo młoda, nie ma jeszcze znaczącego dorobku naukowego w dziedzinie biblistyki. Jednakże Region Śląski może poszczycić się wyjątkowym dorobkiem duszpasterskim. Doskonałym przykładem tej aktywności jest działalność Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Poprzez Ruch „Światło – Życie”, przyczynił się w sposób ewidentny do krzewienia kultury biblijnej w Kościele polskim. Program biblijny - to przecież istota tego Ruchu. Biblia i liturgia dla „Światło – Życie” są osią formacyjną. Co ciekawe, swoją działalność S.B. Franciszek Blachnicki rozpoczynał w tym samym miejscu, gdzie obecnie stoi budynek Wydziału Teologicznego.
Justyna Kmiecik
Msza św. na rozpoczęcie.
Ks. Abp Damian Zimoń - główny celebrans i kaznodzieja
Abp. Zimoń posłużył się znakomitym porównaniem, jako egzemplifikacją progresu studiów biblijnych w naszym kraju, w Europie i na świecie. Stwierdził, że coraz więcej ludzi widzi, iż „trawa więdnie, kwiat opada, a słowo Pana trwa na wieki”. Dlatego też wielu z nich szuka światła na drodze swojego życia właśnie w słowie Bożym. Ważne zatem jest, aby Biblii było jak najwięcej w różnorakich mediach. Podkreślił również potrzebę propagowania i praktykowania lectio divina.
Swoje przesłanie, kierowane do zgromadzonych biblistów Ks. Arcybiskup zakończył słowami z pierwszego czytania: „Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój. Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani w jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie.”
Po Mszy św. uczestnicy sympozjum przeszli do auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zostali powitani przez Dziekana Wydziału ks. dr hab. Andrzeja Żądło.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wybór tekstów do wszystkich czterech zestawów czytań na Uroczystość Bożego Narodzenia.