Biblia, wiara i moralność

Wykład Ks. Prof. Ireneusza Mroczkowskiego

Harmonijne połączenie trzech postulatów odnowy teologii moralnej po Soborze Watykańskim II okazało się zadaniem trudnym. Braki metodologiczne posoborowych ujęć teologii moralnej pojawiały się na skutek nie tyle przeakcentowania jednego z trzech wymienionych elementów, co niedostatecznego wyakcentowania pozostałych. Niedowartościowanie chrystologicznego i eklezjalnego wymiaru moralności chrześcijańskiej owocowało autonomią moralności. 23 Nadzieja na dialog z etyka świecką nie wydała spodziewanych owoców, ponieważ wraz z rozwojem postmodernizmu, sama etyka straciła wiarę w moc powszechnego przekonywania. Kontestacja roli Urzędu Nauczycielskiego Kościoła w sprawach moralnych owocowała odrzuceniem przez wielu katolików encykliki Pawła VI, Humanae vitae (1968) czy też rozwojem teologii wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej24

Integralne połączenie aspektów: chrystologicznego, personalistycznego i eklezjalnego pozwala nam zaproponować następującą definicję teologii moralnej: TEOLOGIA MORALNA JEST NAUKĄ TEOLOGICZNĄ, KTÓRA ANALIZUJE, OCENIA I WYJAŚNIA POSTĘPOWANIE CZŁOWIEKA, ZNAJDUJĄCEGO W BOGU OJCU ŹRÓDŁO ŻYCIA, W JEZUSIE CHRYSTUSIE DROGĘ DO CELU I W DUCHU ŚWIĘTYM INSPIRACJĘ DO MIŁOŚCI. TEOLOGIA MORALNA KORZYSTA Z WIARY I ROZUMU W WYJAŚNIANIU BIOLOGICZNYCH, PSYCHICZNYCH I DUCHOWYCH UWARUNKOWAŃ CHRZEŚCIJANINA ŻYJĄCEGO WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA.

 

2. Rola wiary w teologii moralnej

Określenie teologii moralnej jako nauki teologicznej jest wypełnieniem postulatu odnowy posoborowej i gwarancją tożsamości chrześcijańskiej tej nauki. Uchwycenie istoty moralnej życia chrześcijańskiego dokonuje się w intelektualnym i praktycznym kontakcie z Bogiem, który w Jezusie Chrystusie objawił się człowiekowi.

Realnym wyrazem kontaktu z Bogiem jest akt wiary, w którym zaufanie do Boga wpływa na postawę moralną chrześcijanina. Proces wierzenia, pobudzający człowieka do czynu, poddaje się refleksji rozumowej. W ten sposób wiara szuka zrozumienia, które chce objąć fakt samego wierzenia, jego treści oraz wpływ wiary na intencje, cele i okoliczności postępowania ludzkiego. W tym sensie wierzący analizuje moralną treść wiary, problematyzuje własne wątpliwości oraz szuka sposobów obrony wartości związanych z wiarą. Taka refleksja nie pozostaje ani sprawą wewnętrzną, ani indywidualną. Od początków Kościoła wierzący wymieniali się swoimi przemyśleniami na temat wiary, wspierali w wyjaśnianiu wątpliwości, udoskonalali metody uprawiania refleksji. W ten sposób powstała teologia, czyli nauka o Bogu (Theos – Bóg; logos - wiedza, nauka ).

Rozwój krytycznej refleksji teologicznej spowodował, że w obrębie teologii powstało wiele dyscyplin, zajmujących się historycznymi i systematycznymi aspektami przekazu Objawienia. Teologia moralna, która analizuje i ocenia postępowanie człowieka, znajdującego w naśladowaniu Chrystusa wypełnienie swego celu, korzysta w pierwszym rzędzie z nauk biblijnych. Ich celem jest odczytanie, zrozumienie i wyjaśnienie sensu Objawienia Bożego w Chrystusie. Dla teologia moralisty jest niezwykle ważne, aby egzegeza, hermeneutyka i teologia biblijna pomogły wyjaśnić treść „moralności objawionej”.25 Nauki biblijne pomagają zrozumieć kontekst historyczny, kulturowy, społeczny i religijny przekazu moralnego. Dzięki pracom biblistów, teolog moralista wsłuchuje się w czysty głos przekazu wiary, który ma początek w Piśmie Świętym. Uczy się wiązać słowa z wydarzeniem zbawczym tak jak to nastąpiło w Piśmie Świętym. Dzieła zbawcze Boga poświadczają słowa zawarte w Piśmie Świętym, a słowa rozjaśniają tajemnice zbawienia przekazane w Biblii. 26

Ma to szczególne znaczenie dla oceny postępowania człowieka. Teologia moralna bada więc czyn ludzki jako czyn osoby, która wierzy w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. W perspektywie teologiczno - moralnej spotykają się dwa ujęcia: etyczne i teologiczne. Traktując perspektywę etyczną jako przedrozumienie dla teologii moralnej, trzeba potraktować etyczne poszukiwanie człowieka jako pytanie stawiane Bogu. Taką drogą prowadzi nas Jan Paweł II, analizując rozmowę Jezusa z bogatym młodzieńcem, zapisaną w 19 rozdziale Ewangelii św. Mateusza.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg