W Dębicy nie odkładają Pisma Świętego do lamusa. Chcą je czytać ze zrozumieniem.
W Domu Generalnym sióstr służebniczek w Dębicy odbyło się kolejne Spotkanie z Biblią prowadzone przez ks. dr. hab. Piotra Łabudę, biblistę z Tarnowa.
Pierwsza część wykładowa była lekcją poznawania św. Pawła Apostoła - tła historycznego i religijnego życia Apostoła.
- We wszystkich spotkaniach, w których biorę udział, najważniejsza jest możliwość wyciszenia, zastanowienia się w skupieniu, w ciszy, bo cały czas jesteśmy zagonieni. Tu możemy wejrzeć w swoje życie, co ja robię, jak ja do Pisma Świętego podchodzę, tu jest przestrzeń modlitewna, cisza, spokój. Cieszę się że, siostry organizują te spotkania, bo w dzisiejszym świecie czegoś takiego nam bardzo potrzeba - mówi jedna z uczestniczek.
Druga część spotkania była medytacją metodą lectio divina w oparciu o perykopę ewangeliczną o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37).
Oto opinie uczestników spotkania:
Ja wyniosłam z tego spotkania, z tej medytacji bardzo wiele, ponieważ często jestem niecierpliwa a mam do czynienia z osobami chorymi, trudnymi bardzo i muszę dojść do pewnej refleksji, nauczyć się tej wielkiej cierpliwości, zbierać w sobie siły do miłości.
Kochać samego siebie…, bo aby kochać innych, być dobrym dla innych, trzeba być dobrym dla siebie i trzeba mieć siłę i tę radość wewnętrzną.
Omijamy bliźniego wtedy, kiedy chcemy odpocząć, kiedy warunek odpoczynku dla nas jest ważniejszy aniżeli spotkanie się z bliźnimi, myślę, że to jest takie ważne.
Prosić o dobrą śmierć, prosić jak się jest jeszcze w pełni życia.
Najbardziej uderzyło mnie zachowanie tego dobrego człowieka, Samarytanina, jego podejście, jego bezinteresowność.
Bardzo cieszę się z tego tło historycznego, który ksiądz profesor nakreśla, bo ja lubuje się właśnie w takich sprawach i cieszę się, że w tak przystępny sposób przekazuje i ubogaca naszą wiedzę.
Dla mnie ważne jest oderwanie się od codzienności i przeżywanie tego Słowa Bożego jakoś wyjątkowo. To słowo jest poprzedzone przykładami i doświadczeniem księdza profesora.
To radość dla Kościoła w Jordanii i dla całego Kościoła powszechnego.
Garść uwag do czytań na uroczystość Objawienia Pańskiego z cyklu „Biblijne konteksty”.