Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Fragment książki "Michał Archanioł w Piśmie Świętym i życiu Kościoła, który publikujemy za zgodą Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła
Apostoł Narodów ukazuje w nim prawdę o zmartwychwstaniu ciał podczas drugiego przyjścia Chrystusa, kiedy to Chrystus „zniszczy wszelkie zwierzchności i wszelką władzę, i moc, przekaże Królestwo Bogu i Ojcu. Potrzeba, aby królował, aż położy wszystkich nieprzyjaciół pod swoje stopy" (1 Kor 15,24-25; Ps 110,1). „Powyższa paralela nie pozostawia wątpliwości co do charakteru moralnego wzmiankowanych w niej Potęg - są one demoniczne. Choć są one w eonie[8] obecnym wrogie i walczą przeciw sprawie Chrystusa, zostaną w końcu zupełnie pokonane"[9]. Obrazowe ujęcie owego zwycięstwa tak sformułował św. Paweł: „On zniszczył obciążające nas zestawienie długów, które przez swoje zapisy przemawiało przeciw nam. Usunął je, przybijając do krzyża. Rozbroił zwierzchności i władze i w Nim triumfalnie je poprowadził, wystawiając na pokaz wobec wszystkich" (Kol 2,14-15).
Tekst ten wskazuje na demoniczny charakter zwierzchności, mocy, władz (księstw) i panowań, w innych jednak miejscach wymieniane są one bez tej cechy, jako przedstawiciele świata dobrych duchów, wśród których, od zaistnienia narodu wybranego, rolę księcia pełnił Michał Archanioł. Możemy więc przypuszczać, że w wizji Daniela został on przedstawiony jako przeciwnik zwierzchności i władz. Wywierały one wpływ na władców Persji i Grecji, zwłaszcza na króla Antiocha IV Epifanesa, który przedstawiony jest jako demoniczne uosobienie przeciwnika Boga i narodu wybranego.
Po stronie Boga i Izraela w zmaganiu się z owymi zwierzchnościami i władzami walczył książę Michał, umożliwiając Gabrielowi zwiastowanie przyjścia Syna Człowieczego, któremu „dano panowanie, chwałę i królowanie" (Dn 7,14). Echem tego proroctwa są słowa św. Pawła, wskazujące na potęgę i siłę Boga Pana naszego, Jezusa Chrystusa, „gdy wskrzesił Go z martwych i posadził po swojej prawej stronie na wyżynach niebieskich, ponad wszelką zwierzchnością i władzą, i mocą, i panowaniem" (Ef 1,20-21).
Należy zwrócić uwagę na fakt, że Daniel podał bezpośrednio po opisie najokrutniejszego wroga Boga i Izraela niezwykłe proroctwo o zmartwychwstaniu w czasach ostatecznych, związane z rolą księcia Michała.
Michał w czasach ostatecznych[10]
Po wykonaniu wyroku na starotestamentowym prześladowcy, który ostatecznie dokona się na nowotestamentowym Antychryście, następuje opis ucisku i ocalenia ludu Bożego, zamykającego ostatnie proroctwo Daniela:
W owym czasie wystąpi
Michał, wielki książę,
który jest opiekunem dzieci twojego narodu.
Wtedy nastąpi okres ucisku,
jakiego nie było, odkąd narody powstały,
aż do chwili obecnej.
W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia:
ci wszyscy, którzy zapisani są w księdze.
Wielu zaś, co śpi
w prochu ziemi, zbudzi się:
jedni do wiecznego życia,
drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie.
Mądrzy będą świecić
jak blask sklepienia,
a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości,
jak gwiazdy na wieki i na zawsze (Dn 12, 1-3; wg BT).
---------------------------
[8] Eon - (gr. aion - „wiek") - w filozofii i teologii „wiek" jako okres czasu.
[9] O. A. Jankowski, Aniołowie wobec Chrystusa, dz. cyt., s. 110-111.
[10] Są to czasy, w których żyjemy, a które zapoczątkował Jezus Chrystus, dokonując dzielą Odkupienia (por. Hbr 1, 1-4).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |