Na 5 Niedzielę Wielkanocną z cyklu "Wyzwania" .
więcej »Jak przeżywano uroczystości paschalne w czasach Jezusa, kiedy rytuał Paschy związany był z kultem Świątyni? Co mówi o baranku ofiarnym Talmud?
Ofiara baranka paschalnego i wyzwolenie z niewoli egipskiej to ta sama tajemnica, podobnie jak śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, które w Egipcie obchodzono pierwotnie jako jedno święto:
„Jezus powstał z martwych i woła do was: Kto Mnie oskarży? Niech przyjdzie! Ja uwolniłem skazanego, Ja wskrzesiłem umarłego, Ja podnoszę tego, który został pogrzebany. To Ja, mówi Chrystus, zniosłem śmierć, Ja zwyciężyłem nieprzyjaciela, zdeptałem nogami piekło, związałem silnego, Ja zachwyciłem człowieka do najwyższego nieba. Przyjdźcie więc wy wszyscy, którzy byliście pogrążeni w grzechu, przyjmijcie odpuszczenie waszych grzechów. Bowiem Ja jestem waszym przebaczeniem, Ja jestem paschą zbawienia, Ja jestem barankiem zabitym za was i waszym okupem, jestem waszym światłem, waszym zbawicielem i waszym zmartwychwstaniem; Ja jestem waszym Królem. Ja was unoszę ku najwyższemu niebu, Ja wam ukażę Wiekuistego Ojca, Ja was wskrzeszę moją prawicą" (Meliton, z homilii wielkanocnej, II wiek).
Ofiara baranka nie była dla Hebrajczyków powodem do żałoby, lecz do radości, bowiem przez krew ofiary ich życie było zbawione. W tym samym rozumieniu chrześcijanie w II wieku nie opłakiwali śmierci Jezusa: Jego śmierć przynosiła im zbawienie.
Pierwsza Eucharystia w samym sercu żydowskiego sederu?
W czasie swego ostatniego pobytu w Jerozolimie Jezus codziennie wieczorem opuszczał święte miasto (Łk 21,37). Kiedy jednak nadszedł dzień Przaśników i należało przygotować wieczerzę paschalną, Jezus posłał do miasta Piotra i Jana, aby znaleźli izbę, w której mógłby spożyć Paschę wraz z uczniami (Mk 14,13).
W dzień Ostatniej Wieczerzy Jezus pozostał w przeludnionym mieście, według przepisów bowiem baranka paschalnego należało spożyć w obrębie murów Jerozolimy.
Potwierdzenie tego przepisu znajdujemy w komentarzu Sifre do Lb 9,10: „W jakim miejscu należy spożywać baranka paschalnego? - Wewnątrz murów Jerozolimy".
Midrasz Rabba do Lb 5,2: „Rzeczy święte niższego stopnia (baranek paschalny należał do tej kategorii ofiar według Zewachim 5,8) oraz druga dziesięcina są spożywane w Jerozolimie. Miszna Pes 7,9 dodaje też, że «baranek paschalny, który został wyniesiony z Jerozolimy, ma być natychmiast spalony»".
Wszystko każe przypuszczać, że Ostatnia Wieczerza była wieczerzą paschalną odprawioną przez Jezusa i Jego uczniów według zwyczajów żydowskich, ujętych później w Misznie.
Ukazuje to zarazem wyraźnie miejsce Eucharystii w historii zbawienia, nierozerwalną więź między Starym i Nowym Przymierzem, między proroctwami i ich spełnieniem.
Odkrycie to zachęca nas również do wsłuchania się - bez obaw czy uprzedzeń - w tradycję hebrajską, o której Jezus powiedział: Gdybyście uwierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie uwierzyli (...) Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakżeż moim słowom będziecie wierzyli? (J 5,46-47). I jeszcze: Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą (Łk 16,31).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Sukcesy i porażki. Czym tak naprawdę są? To zależy z jakiej perspektywy na sprawy spojrzeć.