Na 5 Niedzielę Wielkanocną z cyklu "Wyzwania" .
więcej »Jak przeżywano uroczystości paschalne w czasach Jezusa, kiedy rytuał Paschy związany był z kultem Świątyni? Co mówi o baranku ofiarnym Talmud?
Kąpiel rytualna, polegająca na całkowitym zanurzeniu się, była wymagana zwłaszcza przed świętem, na które pielgrzymowano do Jerozolimy; mędrcy Izraela, interpretując wersety Księgi Kapłańskiej mówiące o czystości i nieczystości, uczyli, że człowiek winien się wykąpać przed rozpoczęciem święta.
Ostatnią Wieczerzę Jezusa zakończyło odśpiewanie hymnu (Mt 26,30; Mk 14,26). Od czasów wyjścia z Egiptu śpiew Hallelu (Psalmy 113-118) towarzyszył corocznie spożywaniu baranka paschalnego i stanowi dotąd zakończenie opowiadania hagady.
Pierwszą część Hallelu śpiewa się po hagadzie (Pes 10,6), drugą na zakończenie wieczerzy. Końcowe błogosławieństwo Hallelu, zwane birkat haszir, błogosławieństwem nad pieśnią, było podziękowaniem Bogu za to, że dał nam usta, abyśmy mogli śpiewać Jego chwałę, i serce, abyśmy rozumieli Jego wielkość.
W czasie sederu Jezus wziął jedną z trzech mac i wypowiedział błogosławieństwo: Błogosławiony jesteś, Panie wszechświata, który dałeś nam chleb, owoc ziemi. Łamał ją i dawał uczniom mówiąc: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. Potem wziął jeden z czterech kielichów, mówiąc: Błogosławiony jesteś. Panie nasz. Boże wszechświata, który stworzyłeś owoc wina i podał uczniom: Pijcie z niego wszyscy, to jest moja Krew (M t 26,27).
Z punktu widzenia zwyczajów żydowskich objaśnienie poszczególnych elementów uczty paschalnej jest nieodłączną częścią rytuału. Pytanie syna: „Dlaczego tej nocy jemy chleb niekwaszony?" pozwala ojcu odpowiadać w sposób liturgiczny, wspominając historię wyjścia z Egiptu.
Według rabbiego Gamaliela należało wymienić i skomentować przede wszystkim trzy spośród potraw składających się na wieczerzę paschalną: baranka, chleb niekwaszony i gorzkie zioła (Pes 10,5).
Chleb niekwaszony, macę, spożywano
- ponieważ nasi ojcowie zostali wyzwoleni z niewoli egipskiej,
- ponieważ ciasto naszych ojców nie miało czasu zakwasić się i wyrosnąć,
- na pamiątkę utrapienia synów Izraela, którzy trzydzieści dni po wyjściu z Egiptu, gdy szli przez pustynię, nie mając innych pokarmów musieli żywić się tylko macą, chlebem upokorzenia (Pwt 16,3; Mechilta Wj 12,39).
Największe znaczenie ma dla nas będąca wprowadzeniem do hagady formuła, której początek przypomina słowa Jezusa: „Oto jest chleb upokorzenia, który musieli jeść nasi ojcowie, kiedy wychodzili z Egiptu".
Talmud Jerozolimski zawiera komentarz alegoryczny wyjaśniający znaczenie czterech kielichów wina; komentarz ten zawiera całą historię zbawienia. Końcowy tekst mówi o czterech kielichach pocieszenia, które Święty Błogosławiony da kiedyś Izraelowi do wypicia (Pes 37, b). Ale jest jeszcze piąty kielich, przygotowany na stole sederowym dla proroka Eliasza; odpowiada on słowom zapowiedzi: Wprowadzę was do ziemi, którą przysiągłem dać Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi (Wj 6,8).
Ten piąty kielich jest aluzją do przyszłego, ostatecznego wyzwolenia Izraela i całej ludzkości przez Mesjasza, którego przyjście zostanie zapowiedziane przez proroka Eliasza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Sukcesy i porażki. Czym tak naprawdę są? To zależy z jakiej perspektywy na sprawy spojrzeć.