Deklaracja Biura Studiów Doktrynalnych
Episkopatu francuskiego na temat Zmartwychwstania
(10 marca 1972 roku)
Zmartwychwstanie Chrystusa stanowi szczyt świętych Dziejów: w nim dochodzi szczytu historia zbawienia, to znaczy czyny ukazujące przyjście Boga do człowieka, aby dokonać w nim boskiego powołania, do którego przeznacza go Jego miłość.
Fakt zmartwychwstania, którego świadkami byli jedynie „wybrani przez Boga" (Dz 10,41) pozostawił ślady, które zauważyła historia świecka: jego głoszenie podsuwa każdemu człowiekowi dobrej woli znaki, które tylko w wierze znajdują pełne znaczenie. Zmartwychwstania zatem nie można uważać jako czysto subiektywne doświadczenie czy po prostu zwyczajne wtargniecie żywego Chrystusa w życie wewnętrzne apostołów...
Ponieważ jest działaniem Boga, zmartwychwstanie wymyka się wszelkiemu usiłowaniu doświadczenia zmysłowego. Stanowi tajemnice, do której tylko Bóg może wprowadzić. Zależy od wiary i apostołowie właśnie poznali ją przez wiarę: Chrystus poprzez swoje ukazywanie się jako żyjący, ukazuje Boski charakter swojego zmartwychwstania, aby wzniecić i umocnić ich wiarę. Na tej właśnie wierze apostołów, której oni pozostają świadkami aż do śmierci, i nic nie było w stanie przeszkodzić im w jej głoszeniu, zasadza się nasza wiara. Jej pewność płynie z niezachwianej i nieomylnej wiary apostołów.
Nie należy jednak sądzić, że zmartwychwstanie Chrystusa wymyka się całkowicie poznaniu historycznemu. Zadaniem tego ostatniego jest ustalić rzeczywistość faktów, których potwierdzenie narzuca się obiektywnemu badaniu w zakresie dziejów ludzkości. Apostołowie, świadkowie okoliczności, w których zmartwychwstały Jezus im się pokazał, ustawiają w perspektywie historycznej („Zmartwychwstał trzeciego dnia") wydarzenie, w którym wiara objawiła im zbawcze znaczenie dla całej ludzkości:
Jeżeli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Jego Syna, to tym bardziej, będąc już pojednani, dostąpimy zbawienia przez Jego życie... (Rz 5,10).
Doc. cath., 02.04.1972, s. 325
|