Jackowe spotkanie o biblijnym jedzeniu

Co ma wspólnego biblijny Potop z jedzeniem? Co jadł na śniadanie człowiek czasów biblijnych? Czy „granie do kotleta” to wynalazek współczesności? Na te między innymi pytania odpowiedzieli księża: Jacek M. Pędziwiatr i Jacek Gracz podczas kolejnego „Jackowego spotkania”.

Ks. Jacek Pędziwiatr obszernie tłumaczył zasady koszerności, podziału na to co w kuchni pochodzi z mięsa i mleka, o neutralności ryb w tym podziale. Tłumacząc zasady koszerności, a także przebieg przygotowań do Paschy, ks. Jacek Pędziwiatr jednocześnie podkreślał, że dla ludzi tamtych czasów, jedzenie było także czynnością duchową

 - Kiedy człowiek - korona stworzenia - je, to uświęca stworzenie. Jedzenie służy nie tylko zaspokajaniu apetytu. Jedząc, uświęcasz świat - to jest rewolucja! - mówił ks. Jacek.

Jak zwykle, spotkaniu towarzyszyła muzyka - bo od wieków muzyka była obecna przy spożywaniu posiłków. Ks. Jacek Gracz zapraszał do słuchania „Dum Staropolskich” - ballad-opowieści o minionych dziejach, które śpiewano podczas uczt; przypomniał Tafelmusik - barokową muzykę do stołu, a wśród jej przykładów - koncerty Telemana. Uczestnicy spotkania słuchali także „Koncertu królewskiego” Couperina, „Volte” Simpsona czy „Muzyki na wodzie” Haendla.

Jackowe spotkanie o biblijnym jedzeniu   Urszula Rogólska/GN Słuchacze dowiedzieli się m.in. jak przygotowywano biblijną Paschę i jak te tradycję żydzi kontynuują dzisiaj Ale na styczniowym„Jackowym spotkaniu” było nie tylko o biblijnych smakach.

Księża przypomnieli także postać śp. Janiny Królikowskiej zmarłej niedawno niestrudzonej członkini bielskiego KIK-u. To dzięki je uporowi i entuzjazmowi „Jackowe spotkania” stały się regularnym cyklem, zyskującym coraz liczniejsze grono słuchaczy, zafascynowanych Słowem Bożym i jego interpretacją w świecie sztuki.

Spotkanie odbyło się także dokładnie w 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Na zakończenie nie zabrakło również obrazu i dźwięku nawiązującego do tej rocznicy. Ks. Jacek Pędziwiatr przedstawił obraz Maksymiliana Gierymskiego „Patrol Powstańczy”, zaś ks. Jacek Gracz opowiedział o historii jednej z najbardziej znanych pieśni z powstańczego kresu - „Marszu żołnierzy Langiewicza”: „Jak to na wojence ładnie”.

Kolejne spotkanie z księżmi Jackami odbędzie się 19 lutego o 16.00, a będzie poświęcone... chorobom w Biblii.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg