Na Boże Narodzenie - Msza w dzień - z cyklu "Wyzwania".
więcej »Garść uwag do czytań na niedzielę Trójcy Świętej roku A z cyklu „Biblijne konteksty”.
Smutne to, ale z podobnymi sytuacjami mamy do czynienia częściej.... Zwłaszcza w internetowych dyskusjach. Może za bardzo przeniknęliśmy myśleniem o tym, że Kościół powinien walczyć? Stare ornaty, z wyciętymi bokami faktycznie przypominają pancerz. Ale już nowym, posoborowym przywrócono kształt, jaki miały pierwotnie: płaszcza, peleryny. Bo nie jesteśmy przecież wojownikami (choć, jak pisze św. Paweł, mamy założyć Bożą zbroję) ale pielgrzymami zmierzającymi do domu Ojca...
Łaskawości Boga, zbawienia, które nam przynosi nie powinniśmy zawłaszczać dla siebie. Dwa tygodnie temu słyszeliśmy: idźcie i nauczajcie wszystkie narody. Mamy się swoim skarbem dzielić, dzielić się łaską zbawienia. Wszak darmo ja otrzymaliśmy. Czemu skąpić jej innym?
Z drugiej strony... Wielkim nieporozumieniem wydaje się pozbawione jakiejś głębszej refleksji powtarzanie, że Bóg nas kocha. To oczywiście prawda. Sęk w tym, że słowo „miłość” jest dziś nieraz tak opacznie rozumiane, że niekoniecznie oddaje to, o co w relacji Boga do człowieka chodzi. Na pewno nie powinniśmy sprawiać wrażenia, że miłość Boga upoważnia nas do bylejakości, na zasadzie że każdym świństwem uczynionym Bogu, bliźniemu czy samym sobie możemy się już nie przejmować. Miłość Boga jest twarda i wymagająca. Na pewno nie lekceważąca sprawiedliwości.
6. Dodatek niedzielnotrójcowy
Prawda o Bogu w Trójcy Jedynym niewątpliwie jest jedną z najtrudniejszych prawd wiary. Rozum nie jest jej w stanie zrozumieć. Sęk w tym, że to nie jest nic wymyślonego. Tak sprawę przedstawiali autorzy Nowego Testamentu, bardzo wyraźnie mówiąc o Bogu Ojcu i Synu i mniej jasno, ale niemniej wyraźnie o Duchu Świętym. Teologia tę prawdę tylko stara się ująć w słowa. Warto zajrzeć do Katechizmu Kościoła katolickiego i postawić się w obliczu tego paradoksu. Dla ułatwienia: najbardziej interesujące punkty
Dogmat Trójcy Świętej
253 Trójca jest jednością. Nie wyznajemy trzech bogów, ale jednego Boga w trzech Osobach: "Trójcę współistotną" . Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: "Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury" . "Każda z trzech Osób jest tą rzeczywistością, to znaczy substancją, istotą lub naturą Bożą" .
254 Osoby Boskie rzeczywiście różnią się między sobą. "Bóg jest jedyny, ale nie jakby samotny" (quasi solitarius) . "Ojciec", "Syn", "Duch Święty" nie są tylko imionami oznaczającymi sposoby istnienia Boskiego Bytu, ponieważ te Osoby rzeczywiście różnią się między sobą: "Ojciec nie jest tym samym, kim jest Syn, Syn tym samym, kim Ojciec, ani Duch Święty tym samym, kim Ojciec czy Syn". Różnią się między sobą relacjami pochodzenia: "Ojciec jest Tym, który rodzi; Syn Tym, który jest rodzony; Duch Święty Tym, który pochodzi" . Jedność Boska jest trynitarna.
255 Osoby Boskie pozostają we wzajemnych relacjach. Rzeczywiste rozróżnienie Osób Boskich - ponieważ nie dzieli jedności Bożej - polega jedynie na relacjach, w jakich pozostaje jedna z nich w stosunku do innych: "W relacyjnych imionach Osób Boskich Ojciec jest odniesiony do Syna, Syn do Ojca, Duch Święty do Ojca i Syna; gdy mówimy o tych trzech Osobach, rozważając relacje, wierzymy jednak w jedną naturę, czyli substancję". Rzeczywiście, "wszystko jest (w Nich) jednym, gdzie nie zachodzi przeciwstawność relacji". Z powodu tej jedności Ojciec jest cały w Synu, cały w Duchu Świętym; Syn jest cały w Ojcu, cały w Duchu Świętym; Duch Święty jest cały w Ojcu, cały w Synu" .
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |