Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Pergamon był miastem na wskroś pogańskim. Chrystus zwraca się do tamtejszej gminy jako "Ten, który ma ostry miecz obosieczny!". Miecz wychodzi z Jego ust (por. Ap 1,16; 19,15.21), chodzi zatem o Słowo Boże.
Czytaj!
Ap 2,12-17; Ps 37,12-29; Mk 14,66-72
Aniołowi w Pergamonie napisz: Tak mówi Ten, który ma ostry miecz obosieczny! Wiem, że mieszkasz tam, gdzie jest tron szatana. Trzymasz się jednak mego imienia i nie zaparłeś się wiary we Mnie nawet wówczas, gdy mój wierny świadek Antypas został zabity u was, gdzie mieszka szatan! Ale zarzucam ci to, że masz tam zwolenników nauki Balaama, który nauczał Balaka zastawiać sidła na Izraelitów, by spożywali z ofiar składanych bożkom i dopuszczali się nierządu! Ty również masz tam zwolenników nauki Nikolaitów. Opamiętaj się zatem, bo jeśli nie – to rychło wystąpię przeciw tobie i pokonam ich mieczem ust. moich! Kto ma uszy, niech słucha, co mówi Duch kościołom. Zwyciężającemu dam tajemnej manny. Dam mu również biały kamyk, a na nim wypisane nowe imię, którego nikt nie zna poza otrzymującym
Rozważ!
Pan co prawda pochwala wytrwałość gminy, która nie zaprała się wiary, ale zarazem przypomina o "tronie szatana" oraz o pogańskim proroku Balaamie. Pergamoński stadion, na którym stał ołtarz Zeusa, stanowił centrum kultu ciała i sprawności fizycznej. Młodzi sportowcy przyzywali tam pomocy olimpijskich bogów (jak na olimpiadzie w Lillehammer!). Balaam zaś pouczał króla Maobu, jak zniszczyć Izraela przez udział w ucztach ofiarnych i uprawianie nierządu (Ap 2,6). Wspólnota musi "trzymać się" imienia Pana, trwać w Słowie, które jest "skuteczne i ostrzejsze niż miecz obosieczny" (Hbr 4,12). Kto żyje według słowa Bożego zdolny jest przeciwstawić się wszelkim pokusom, stąd aktualne jest wezwanie "opamiętaj się!", zwróć się w stronę słowa Bożego! Zwycięzcy obiecano dwa dary: "mannę ukrytą" (Eucharystia) i "nowe imię" wypisane na "białym kamyku" (życie nadprzyrodzone).
Chrześcijanina żyjącego wśród pokus świata, autor Psalmu 37 wzywa: "odstąp od złego, czyń dobro, abyś mógł przetrwać na wieki". Podobnie Ewangelia daje nam poznać trudne momenty z życia apostołów, abyśmy zrozumieli, że droga wiary i powołania wiedzie przez momenty światła i ciemności. W tę drogę wpisana jest walka z szatanem, który angażuje wszystkie swe siły, aby człowieka kusić. U Piotra to doświadczenie przejawia się w formie krańcowej, naznaczonej grzechem zdrady, jednak jego szczera skrucha wywołana wspomnieniem "słowa, które mu powiedział Jezus" daje nam nową "moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi" (J 1,12).
• Czy potrafimy uwierzyć jak Maryja, że "spełnią się słowa powiedziane od Pana"?
• W jaki sposób chronimy siebie przed pokusami tego świata (por. kuszenie Jezusa)?
• Do czego wzywa autor Hbr zapewniając, że żywe słowo zdolne jest "osądzić pragnienia i myśli serca"?
Módl się!
"Spraw Ojcze, abyśmy Ci nie stawiali oporu; niech Twoje Słowo wniknie w nas jak miecz obosieczny, niech nasze serca będą otwarte, niech nasze oczy nie zamykają się, a nasze uszy nie zwracają się w inną stronę. Daj nam całkowicie poświęcić się słuchaniu. Prosimy Cię, o to, przez naszego Pana Jezusa Chrystusa".
C.M. Martini
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |