Duch Święty znany był wcześniej w Iranie.
Odpowiedź:
I nie ma to większego znaczenia, skoro rozmaite idee religijne mogą powstawać niezależnie od siebie we wszystkich rejonach świata, jak wykazałem to na podstawie mnóstwa przykładów, np. w artykule pt. Czy Stary Testament wzoruje się na wierzeniach innych religii?
'Antyczni chrześcijanie znajdowali w Biblii tak niewiele potwierdzeń słuszności dogmatu o Trójcy Świętej, że doszło, chyba w IV wieku, do jednej z najsłynniejszych interpolacji nowotestamentowych - fałszerstwa, które pod nazwą comma Johanneum przedostało się do wielu kodeksów biblijnych. Otóż słowa pierwszego listu Jana: 'Trzej bowiem dają świadectwo: Duch, woda i krew, a ci trzej w jedno się łączą' zastąpiono takimi oto: 'trzej bowiem dają świadectwo w niebie: Ojciec i Słowo i Duch Święty, a ci trzej w jedno się łączą' (5, 7-8)' (Deschner ).
Odpowiedź:
Ta interpolacja nie jest nikomu niezbędna do wiary w Trójcę.
W VI wieku Kościół zachodni dodał do nicejskiego 'Symbolu wiary' łacińskie słowo filioque ('i od Syna'), by wskazać, że Duch Św. pochodzi zarówno od Ojca, jak i od Syna. Ta poprawka wywołała rozdźwięk między części wschodnią i zachodnią Kościoła. W roku 876 synod biskupów w Konstantynopolu potępił papieża za działalność polityczną i za nieskorygowanie heretyckiej wstawki. Taka drobnostka stała się zaczątkiem rozpadu między wschodem i zachodem.
Odpowiedź:
To jest bez większego znaczenia.
'Formułując naukę o Trójcy Świętej, Kościół uległ po prostu wpływowi religii pogańskich, w których okazywano cześć setkom boskich trójc. Albowiem, jak pisał już Arystoteles, 'trójca to liczba całości, gdyż obejmuje początek, środek i koniec. W świętym obrządku nabożeństw posługujemy się właśnie tą liczbą, tak jakbyśmy z rąk natury otrzymali jej prawa'. Już Ksenokrates (IV w. p.n.e.) twierdził, że ponad wszechświatem istnieje postać trójjedyna, i wszystkie wielkie religie hellenistyczne posiadały trójce. Głoszono naukę o trójpostaciowości Apisa i trójpostaciowości Serapisa, którą tworzyli Izyda, Serapis (=Ozyrys), Horus. Trójca występowała też w religii dionizyjskiej, gdzie stanowili ją Zagreus, Fanes i Dionizos. W Italii wciąż powracano do idei triady kapitolińskiej: Jowisza, Junony i Minerwy. Istniała teologia Hermesa Trisemgistosa, Hermesa trzykroć wielkiego, trójjedynego Boga świata, o którym twierdzono, że jest 'jako jedyny całością i trzykroć jeden', by wspomnieć choćby o kilku trójcach z ich antycznej obfitości' (Deschner).
Odpowiedź:
Jak już wyżej pisałem, Deschner nie jest żadnym autorytetem w tych kwestiach, tym bardziej że podobnie jak wyżej Agnosiewicz, Deschner również w drugim tomie swego dzieła pt. I znowu zapiał kur za pomocą powyrywanych z kontekstu cytatów pisarzy wczesnochrześcijańskich wypacza prawdę o tym, za kogo ci pisarze uważali Jezusa. Tym samym Deschner razem z Agnosiewiczem kwalifikuje się do szeregu podrzędnych fałszerzy historii, nie mogących uchodzić za autorytety w tej subtelnej kwestii, jaką jest historyczny proces rozwoju nauki o Trójcy. Warto też zauważyć, że Deschner, pisząc wyżej, iż nauka o Trójcy powstała pod wpływem religii pogańskich, nie daje na to żadnych dowodów. To, co wypisuje, jest więc zwykłym gołosłowiem. Jak już wspominałem wyżej, rozmaite idee religijne mogą powstawać niezależnie od siebie we wszystkich rejonach świata, na co wskazywałem już wielokrotnie na podstawie mnóstwa przykładów w poprzednich odcinkach niniejszego cyklu. Nie mają zatem ani Deschner, ani Agnosiewicz nawet cienia dowodu na to, że chrześcijanie przejęli ideę Trójcy Świętej od pogan.
Politeistyczny charakter hinduizmu jest pozorny, w istocie jest on religią monoteistyczną. Hindus będący wyznawcą Wisznu (Zachowawca), Sziwy (Niszczyciel) i Brahmana (Stwórcę), uważa tę triadę jedynie za przejaw Boga Najwyższego. Brahma w rodzaju nijakim oznacza świętą i czarodziejską siłę, zawartą w Słowie boskim (idea Logosu występująca również w chrześcijaństwie), która mieszka w kapłanach; słowo to może również oznaczać duszę świata, absolut. Brahma użyte w rodzaju męskim jest uosobieniem tej siły, najwyższym bogiem. Można to odnieść do Trójcy. Triadę spotykamy również w religii babilońsko-asyryjskiej, współtworzą ją trzy planety-bogowie: Sin (bóg księżyca), Szamasz (bóg słońca) i Isztar (boskie uosobienie planety Wenus), w wierzeniach nusajrytów (alawitów), ugrupowania religijnego, wywodzącego się z muzułmańskiego ruchu szyickiego, narodziło się w X w., w trójcy nusajryckiej zasiadają: Ali, Mahomet, Salman al-Farsi.
Odpowiedź:
I o czym ma to niby świadczyć? Bo tak naprawdę to nie świadczy to o niczym na temat przez nas rozważany.
Czyż nie brzmi bosko pojęcie: 'trójjedynego Boga'? Jakby trzech, ale jeden. Trzeźwy rozum ludzki nijak tego nie pojmie, więc implikuje tam boski pierwiastek.
Odpowiedź:
A kto powiedział, że Bóg w swej naturze ma być pojęty dla człowieka, który z natury jest od Niego kimś zupełnie innym, ograniczonym w porównaniu z nim, podległym? Przecież to bezsens zakładać, że człowiek musi rozumieć naturę Boga. Powyższy wywód absolutnie nie jest jakimś uzasadnionym zarzutem.
Jedyną Trójcą Świętą jaką czci każdy katolik to: Władza, Seks i Pieniądz. O tak, to jest bez wątpienia katolicka Santissima Trinidad. Znana jest obecnie inna modniejsza triada, tzw. jezuicka trójca, którą w życiu religijnym wyznają katolicy: Jezus, Maria, Józef (J. M. J.).
Odpowiedź:
Bez komentarza. Myślę, że z takimi wykwitami nie ma potrzeby polemizować. Wypisywanie takich rzeczy świadczy o Agnosiewiczu gorzej niż lepiej.
Trójca boska nie była atrakcyjną dla ludu, była zbyt niepojętną, 'Bóg jest za wysoko, Duch Święty jest zbyt niematerialny; to, czego trzeba ludowi, są to bałwany białe ze złotem, różem i błękitem' (Reinach )
Odpowiedź:
Panu Reinachowi już wyżej dziękowałem i widzę, że tutaj niespecjalnie podniósł swój poziom.
Trójcowe ciekawostki: I Jezus jest Bogiem, i Bóg Ojciec jest Bogiem i Duch Święty też jest Bogiem - jednym i tym samym. Czym zatem było zesłanie Ducha Św. w czasie chrztu Jezusa? Bóg zesłał Boga na Boga. A śmierć na krzyżu? Bóg kazał umierać Bogu, aby udobruchać Boga.
Odpowiedź:
Bóg jest jednym Bogiem, ale zarazem trzema różnymi Osobami. Nie ma więc żadnej sprzeczności w tym, aby wyżej wspomniane wydarzenia mogły się odbyć.
Jan Lewandowski
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |