Jest to fragment książki ks. Tomasza Jelonka "Biblijna teologia kapłaństwa", który zamieszczamy za zgodą Wydawnictwa WAM
Wymienione są ptaki nieczyste. W tym wypadku szczególnie możemy dostrzec myśl, która kierowała zaliczeniem niektórych ptaków do nieczystych. Były to bowiem te gatunki, które odgrywały jakąś rolę w kultach narodów ościennych. Prawo o nieczystości miało chronić od udziału w tych kultach. Możemy przytoczyć następujące przykłady: sęp w Egipcie był symbolem Nekbet, starożytnej bogini Egipcjan, czuwał nad zmarłymi i rozszarpywał zwłoki; orzeł służył w Egipcie przy wróżeniu; sokół również w Egipcie poświęcony był Morusowi; kruk był ptakiem świętym w Mezopotamii; strusia Arabowie używali do wróżb; sowa zaś była uważana za ucieleśnienie zmarłych.
Podobnie przedstawia się sprawa tak zwanych małych zwierząt lądowych, które uznane zostały za nieczyste. Wiara bowiem ludowa przyjmowała, że dusze zmarłych wstępują w jaszczurki i myszy. Z owadów można było jeść te, które skaczą, a więc gatunki szarańczy.
Nieczystość powodowało dotknięcie padliny. Kobieta po urodzeniu dziecka była nieczysta przez osiem dni, gdy urodził się chłopiec i czternaście dni przy dziewczynce. Potem następował okres jej oczyszczenia, który odpowiednio trwał do czterdziestego lub siedemdziesiątego dnia po urodzeniu. Kiedy okres ten się skończył, należało złożyć ofiarę.
Dużo miejsca zajmują przepisy dotyczące trądu, nazwą tą objęte są różne choroby skórne powodujące nieczystość. Przy tej okazji mowa jest też o pleśni występującej na tkaninach i skórach oraz o grzybie w domu. Powodowały one nieczystość tych przedmiotów i w Księdze umieszczone są przepisy o usuwaniu tej nieczystości. Następnie wszystko to, co miało związek z życiem płciowym, powodowało nieczystość.
Szczegółowo wymienione rodzaje nieczystości i przepisy o oczyszczaniu zawarte w Księdze Kapłańskiej miały głęboki sens pouczający. Podnosiły one poziom kultury, zapobiegały prostactwu, były przepisami higienicznymi. W wypadku zwierząt przepisy te wskazują na pokarmy szkodliwe i budzące wstręt, oprócz ich roli religijnej, o której mówiliśmy wyżej.
Wszystkie przepisy o nieczystości mają charakter religijny, ich zachowanie jest posłuszeństwem wobec Jahwe, a oczyszczenie jest przywróceniem kontaktu kultowego z Bogiem. Przepisy o nieczystości wywołanej życiem seksualnym (chodzi tu o dziedzinę życia moralnie dobrą, a nie o nadużycia) oraz przepisy odnośnie do położnic podkreślają, że rodzenie jest czymś tajemniczym, jest przejawem tajemniczej siły najświętszego Boga, Dawcy życia. Przepisy te wychowywały do szacunku i roztropności w dziedzinie rozrodczości, zmierzały do tego, aby nie akceptować zwierzęcej strony ludzkiej natury. Okres nieczystości i oczyszczania po urodzeniu dziecka bronił również kobietę, osłabioną porodem, przed nachalnością mężczyzny, który w tym okresie nie mógł z nią współżyć.
Sprawy związane z trądem były przede wszystkim zasadami higieny, ale i one w tym ujęciu wskazują na wspólną ideę przepisów o czystości i nieczystości. Dotyczą one wszystkich spraw życia - poczynającego się, rodzącego, zachowywanego przez pokarm i kończącego śmiercią. Wskazują na Boga jako Dawcę i Tego, który zachowuje życie. Uczą należytego dystansu w stosunku do spraw życia. Jest to też podkreślenie świętości Boga. W tym pouczeniu tkwi najgłębszy religijny sens przepisów, które są dla nas często niezrozumiałe. I my powinniśmy się z nich uczyć szacunku do życia w jego wszystkich przejawach. Jeszcze raz trzeba podkreślić, że nie chodzi tu o czystość moralną, bo wtedy bylibyśmy zaskoczeni, że coś niezależnego od woli człowieka, na przykład wysypka, może czynić go winnym. Nie ma tu żadnej winy, są tylko ograniczenia, których religijna i społeczna rola jest zrozumiała.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |