Na Boże Narodzenie - Msza w dzień - z cyklu "Wyzwania".
więcej »Jest to fragment książki ks. Tomasza Jelonka "Biblijna teologia kapłaństwa", który zamieszczamy za zgodą Wydawnictwa WAM
Piąta część Księgi Kapłańskiej stanowi Kodeks Świętości (17,1 -26,45). Część ta powstała oddzielnie od reszty, prawdopodobnie wcześniej, i zajmuje się świętością moralną.
Pięcioksiąg zawiera kilka zbiorów praw i przykazań. W Księdze Wyjścia znajdujemy Prawo Przymierza, w Księdze Powtórzonego Prawa jest tak zwany Kodeks Deuteronomiczny, w Księdze Kapłańskiej wyróżniliśmy Torę ofiar i Torę czystości, a rozdziały od siedemnastego do dwudziestego szóstego tej Księgi stanowią odrębny kodeks, określany jako Kodeks Świętości.
Kodeks Świętości zawiera specyficzne słownictwo i zwroty, co świadczy o jego odrębności. Inny jest też styl tych napomnień. O ile poprzednio wspomniane zbiory przepisów znajdujące się w Księdze Kapłańskiej opisują rytuały, czyli podają zasady postępowania przy czynnościach kultycznych, o tyle omawiany obecnie Kodeks ujęty jest w formie parenetycznego pouczenia. Nie jest to tylko zbiór praw, ale swego rodzaju kazanie nawołujące do zachowania przykazań. Pod tym względem nasz Kodeks upodabnia się do Kodeksu Deuteronomicznego, który w jeszcze większym stopniu ma charakter kaznodziejski.
Cechą charakterystyczną Kodeksu Świętości jest nawiązywanie do osiadłego sposobu życia. Chociaż wstęp do każdego rozdziału Kodeksu odwołuje się do tego, że są to słowa, które powiedział Mojżesz do synów Aarona i do całego ludu, to znaczy do wszystkich, jednak jest to raczej forma literacka niż historia. Kodeks odnosi się do szerokiego zakresu zagadnień. Podaje przepisy kultu, prawo etyczne, a także prawo cywilne i karne.
Najbardziej wyróżniającą cechą tego Kodeksu jest motyw świętości, która jest argumentem za zachowaniem prawa. Zwracając uwagę na świętość Jahwe, Kodeks Świętości jest kodeksem wyraźnie teonomicznym: Bóg nakazuje, Bóg egzekwuje i Bóg uświęca przez zachowanie prawa.
Kodeks Świętości można podzielić na szereg części, które stanowią jakby odrębne jednostki. Poświęcone są one kolejno przepisom o miejscu kultu (rozdział 17), przepisom moralnym (rozdziały 18 -20), przepisom rytualnym (rozdziały 21 i 22) oraz przepisom liturgicznym (rozdziały 23 - 25). Całość kończy lista błogosławieństw dla tych, którzy będą te przepisy zachowywać, oraz przekleństw i gróźb dla łamiących je.
Istnieje więc pewna logika całości, jest ona dziełem redaktora, ale przy bliższym badaniu okazuje się, że Kodeks nie jest jednolity, że zawiera normy starsze i późniejsze, że są także powtórzenia. To świadczy o złożoności Kodeksu. Przykładem mogą być przepisy regulujące sprawy rodzinne. Znajdujemy tu (18,7-16) zakazy dotyczące współżycia płciowego odpowiadające warunkom rodziny patriarchalnej i zmierzające do zapewnienia jej spokoju. Następnie zaś (18,19n.22) nakazy dotyczące zdrowia rodziny i broniące popędu płciowego przed wynaturzeniem, suponują wyższy socjologiczny rozwój Izraela. Podobne przykłady można podać także odnośnie do innych przepisów.
Prawo Kodeksu Świętości ma trojaką formę, znajdujemy tu rozpowszechniony na Wschodzie sposób kazuistycznego formułowania przepisów. Ma on postać okresu warunkowego i podaje wymiar kary odpowiadający konkretnemu przewinieniu. Drugą postacią nakazów jest forma apodyktyczna, forma przykazania, które zwraca się do zobowiązanego przez „ty", „wy", „on" lub „oni". Jest to forma właściwa jedynie Biblii i świadczy o autorytecie Prawodawcy, podkreślając także osobowy stosunek Boga do człowieka. Można wyróżnić jeszcze formę mieszaną, łączącą elementy obu wspomnianych wyżej form.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |