Jest to fragment książki ks. Tomasza Jelonka "Biblijna teologia kapłaństwa", który zamieszczamy za zgodą Wydawnictwa WAM
Część druga Księgi (8,1-10,20) odnosi się do ustanowienia kapłaństwa Starego Testamentu. Ta część najbardziej odpowiada treściowo tytułowi Księgi. Mamy tu opis przygotowań i samego wyświęcenia Aarona i jego synów na kapłanów. Następnie opisany jest początek posługi Aarona, a także przestępstwo dwu jego synów: Nadaba i Abihu, o którym już poprzednio mówiliśmy. Wspomniane są także dodatkowe przepisy.
Opis ustanowienia kapłaństwa nawiązuje do ostatnich rozdziałów Księgi Wyjścia i po nich prawdopodobnie powinien się znajdować. Ostateczna redakcja przesunęła go na inne miejsce w Księdze Kapłańskiej.
Kapłan ze względu na swoją bliskość w stosunku do Boga szczególnie powinien przestrzegać przepisów. Do świętego Jahwe trzeba zbliżać się bez uchybień Jego nakazom. Dlatego synowie Aarona Nadab i Abihu, którzy wzięli do kadzielnic inny ogień, nie pochodzący z ołtarza, zostali ukarani przez ogień, który ich pochłonął. Panowało przekonanie, że ogień na ołtarzu pochodzi z nieba. Inny ogień nie był godny Boga, jego użycie uwłaczało Bożej godności.
Po śmierci kapłanów niedbałych o należne uszanowanie rzeczy świętych Aaron i jego pozostali synowie, Eleazar i Itamara, nie mogli wyrażać swej żałoby na zewnątrz. To też wynikało ze sprawowanej funkcji.
Z zakazem picia przez kapłanów wina w czasie służby liturgicznej Księga wiąże następujące pouczenie: To jest ustawa wieczysta dla wszystkich waszych pokoleń, abyście rozróżniali między tym, co święte, a tym, co nieświęte, między tym, co nieczyste, a tym, co czyste, abyście nauczali synów Izraela wszystkich ustaw, które Jahwe wam ogłosił (10,8-10).
Z tej części Księgi także wiele można się nauczyć. Jej słowa stawiają problemy do rachunku sumienia nie tylko dla tych, którzy w Kościele otrzymują kapłaństwo urzędowe, ale także dla tych, którzy uczestniczą przez chrzest w powszechnym kapłaństwie Chrystusa. Wyświęceni kapłani jednak szczególnie powinni się uczyć zbliżać do Boga bez jakichkolwiek uchybień. Przed Bogiem nie można stawać nieodpowiedzialnie.
Trzecia część Księgi (11,1 — 15,33) dotyczy prawa czystości. Chcąc zrozumieć sens tego prawa, trzeba najpierw zauważyć, że chodzi tu nie o czystość moralną, ale o czystość rytualną. Człowiek, który zaciągał nieczystość rytualną, nie był zdolny do udziału w kulcie, a tym bardziej do sprawowania funkcji kultycznych.
Nieczystość rytualna nie była grzechem, przeciwnie, mogła się łączyć z wykonaniem dobrego uczynku. Tobiasz, który grzebał zabitych, był nieczysty z powodu dotykania martwych ciał, ale jego poświęcenie jest pochwalone i wynagrodzone. Kobieta, która urodziła dziecko, była szczęśliwa i obdarowana przez Boga, a j jednak przez określony czas była nieczystą. Nieczystość ta miała głęboki sens religijny i społeczny, którym zajmiemy się po zapoznaniu z przepisami prawa czystości.
Księga Kapłańska omawia najpierw sprawę czystych i nieczystych zwierząt. Zwierzęta czyste mogły być spożywane, a także składane na ofiarę. Ze zwierząt lądowych czystymi były czworonożne przeżuwające o rozdzielonych kopytach. Oczywiście ta klasyfikacja była oparta na kryteriach wyglądu zewnętrznego i tak zając zaliczony został do przeżuwających, bo rusza wargami, ale był nieczysty z powodu nierozdzielonego kopyta. Ze zwierząt wodnych czystymi były te, które mają płetwy i łuski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |