Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Fragment książki "1-2 List do Tesaloniczan. NT XIII" który publikujemy za zgodą Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła
Paweł pisze także o zmarłych w Chrystusie (1 Tes 4,16). Większość egzegetów interpretuje dia w świetle innych Pawłowych przyimków chrystologicznych, a zwłaszcza przyimka en (1 Tes 4,14). Może on zastępować en, który wskazuje na łączność umierających z Chrystusem, czyli w wierze w Jezusa, we wspólnocie z Jezusem. Zwolennicy tej opinii uważają, że omawiany zwrot jest paralelny z en Christō (Iēsou). Ten ostatni wyraża zaś ścisłą więź Chrystusa z chrześcijaninem. Chodzi o włączenie, które oznacza symbiozę dwóch osób (2 Kor 5,17). Ten związek Paweł wyraża również za pomocą słów: żyje we mnie Chrystus (Ga 2,20; por. Rz 3,24; 2 Kor 5,19). W rezultacie wierzący należy do Chrystusa (2 Kor 10,7). Chodziłoby o pewnego rodzaju duchową atmosferę, w jakiej zanurzeni są chrześcijanie. Taka myśl łączy się z nauką Pawła o współumieraniu i współzmartwychwstaniu wiernych z Chrystusem (por. Rz 6,3 i nast.). Paweł zamierzał tutaj zdefiniować sytuację chrześcijan w chwili ich śmierci a położenie byłoby podobne do tego z 2 Kor 2,4 (z en) i 2 Tm 2,2 (z dia). Chodzi zatem o sytuację lub okoliczności, które sprawiają, że osoby, które umarły, były w pewnej relacji z Jezusem zmartwychwstałym i żyjącym. Apostoł ma na uwadze chrześcijan, którzy uwierzyli w Jezusa, w łączności z Nim żyli, przez Niego i w Nim umierali. W tym ujęciu przyimek dia zastępuje przyimek en i podkreśla wspólnotę z Jezusem w życiu i po śmierci, a równocześnie wskazuje na konsekwencje umierania z Nim, czyli na wskrzeszenie umarłych wierzących. Taka interpretacja podyktowana jest przede wszystkim przez w. 16, gdzie występuje en. Opowiadając się za takim znaczeniem, nie wyklucza się możliwości, iż Chrystus jest sprawcą zmartwychwstania ludzi. Łączność wiernych z Jezusem podkreśla Paweł w 1 Kor 15,20-23 i uzasadnia ich zmartwychwstanie na podstawie przynależności do Chrystusa jako drugiego Adama, który przynosi życie. Stąd Apostoł nazywa Jezusa pierwocinami spośród tych, którzy umarli. To stwierdzenie występuje w kontekście, w którym Chrystus jest nazwany Głową Kościoła, Początkiem. W ten sposób mocno podkreślona jest Jego rola jako sprawcy zmartwychwstania ludzi przez włączenie ich w Jego zmartwychwstanie.
Jeszcze jedna sprawa zasługuje na szczególną uwagę, a mianowie los zmarłych w chwili paruzji. Paweł stwierdza zdecydowanie, że w dniu paruzji żywi nie wyprzedzą zmałych. Jest bardzo prawdopodobne, że w tej wypowiedzi odbijają się niepokoje Tesaloniczan związane z oczekiwaniem paruzji. Autorzy ówczesnych pism apokaliptycznych podzielali przekonanie, że kiedy nadejdzie sąd Boży, szczęśliwymi będą jedynie ci, którzy nie umarli. W IV Księdze Ezdrasza czytamy: „Bo, ja uważam, biada tym, którzy będą pozostawieni na owe dni, a daleko większe biada tym, którzy nie będą pozostawieni! Ci, którzy nie pozostaną, będą smutni zrozumiawszy to, co zostało odłożone na dni ostateczne, a im nie przypadnie. Ale i tym, którzy pozostaną, dlatego biada, bo zobaczą wielkie niebezpieczeństwa i wiele spraw nieuchronnych, jak te sny pokazują. Jednakże łatwiej jest narażającemu się iść w to, niż przejść jak chmura ze świata i nie wiedzieć, co nastąpi w ostateczności" (4 Ezd 13, 16-20). Ten niepokój odbija się jeszcze w innym miejscu, gdzie występuje odpowiedź bardzo bliska Pawłowej i gdzie sąd (zbawienia lub potępienia) będzie dotyczył wszystkich pokoleń ziemi: „Wtedy podjąłem: «Ale oto, Panie, dajesz pierwszeństwo tym, którzy będą na końcu, a co zrobią ci, którzy byli przed nami, albo my, albo ci, którzy idą po nas?» On rzekł do mnie: «Przyrównam mój sąd do koła. Dla ostatnich nie ma opóźnienia ani przyspieszenia dla pierwszych»" ( Ezd 5, 41-42). Autorzy pism apokaliptycznych sądzą więc, że w chwili paruzji wcześniejsza śmierć pewnych ludzi postawi ich w niekorzystnej sytuacji, ponieważ, jak uważają, skoro zmartwychwstanie nastąpi po paruzji, to zmarli nie będą świadkami przyjścia Pana i nie będą z Nim, kiedy przyjdzie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |