Wierzę w Boga Ojca

Prawdziwy Bóg to Bóg jest Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba, Bogiem Mojżesza i proroków, a przede wszystkim Bogiem Jezusa Chrystusa.

Bóg jest Ojcem, który kocha, a Jego miłość ma moc pokonania nienawiści, zła i grzechu. Tę moc objawił w swoim Synu, który umarł i zmartwychwstał otwierając człowiekowi - wszystkim ludziom – możliwość stania się dziećmi Boga. Do człowieka należy wybór. To od człowieka zależy, czy wybierze świat bez Boga, w którym pojedynczy człowiek nic nie znaczy, w którym władcy tego świata mogą z człowiekiem zrobić co się im żywnie podoba, czy też wybierze świat, w którym będzie traktowany jak kochane dziecko.

Bóg, który jest Ojcem nie traktuje człowieka z perspektywy struktury, czy procedur. Dlatego nie zawahał się, kiedy człowiek był w beznadziejnej sytuacji poświęcić swojego Jednorodzonego Syna, aby uratować inne swoje dziecko. Dlatego w sytuacji, kiedy marnotrawny syn roztrwonił cały majątek, Ojciec nie odwrócił się plecami i nie powiedział: cóż, nic nie mogę zrobić, nie zasłużyłeś na moje przebaczenie, nie możesz mi dać nic w zamian, nawet nie ma na czym ustanowić hipoteki, nie masz po prostu nic, ja nie mogę spłacić twoich długów, nie będę naprawiał twoich błędów, trzeba było myśleć wcześniej, trzeba było uważać w co się pakujesz, przecież cię ostrzegałem. Ojciec nie powiedział: procedury mi nie pozwalają na żaden ruch. Współczuję ci, ale nic nie mogę zrobić…

Bóg Ojciec zrobił więcej, niż sami moglibyśmy sobie wyobrazić, dlatego w Nim powinniśmy złożyć naszą nadzieję. Jemu należy powierzyć całe swoje życie. Dlatego papież Franciszek zachęca, by w Roku Miłosierdzia pozwolić, jak skruszone dziecko, objąć się miłosierdziu Bożemu[41]. To zachęta, by w świecie bez ojców wyznawać wiarę w Boga, który jest kochającym Ojcem. By w świecie wszechwładzy człowieka – super-człowieka – wyznawać wiarę w Boga, Ojca Wszechmogącego, który ma moc pokonać zło. Ta moc to moc miłości, która stwarza świat i człowieka, kocha i troszczy się o niego i jest zdolna przebaczyć i przemienić serce człowieka, a przez to przemienić świat. Jest to moc miłosiernej miłości Ojca.

 

[1] Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 270.

[2] Por. Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 150.

[3] „Głupi [już] z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy, lecz ogień, wiatr, powietrze chyże, gwiazdy dokoła, wodę burzliwą lub światła niebieskie uznali za bóstwa, które rządzą światem. Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa - winni byli poznać, o ile wspanialszy jest ich Władca, stworzył je bowiem Twórca piękności; a jeśli ich moc i działanie wprawiły ich w podziw - winni byli z nich poznać, o ile jest potężniejszy Ten, kto je uczynił. Bo z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę. Ci jednak na mniejszą zasługują naganę, bo wprawdzie błądzą, ale Boga szukają i pragną Go znaleźć. Obracają się wśród Jego dzieł, badają, i ulegają pozorom, bo piękne to, na co patrzą. Ale i oni nie są bez winy: jeśli się bowiem zdobyli na tyle wiedzy, by móc ogarnąć wszechświat - jakże nie mogli rychlej znaleźć jego Pana?” 

[4] „To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił. Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy.”

[5] Sobór Watykański I, Konstytucja o wierze katolickiej Dei Filius, w: Breviarium fidei. Wybór doktrynalnych wypowiedzi Kościoła, red. I. Bokwa, Poznań 2007, s. 260 (Denzinger, 3004).

[6] Por. F. Courth, Bóg trójjedynej miłości, Poznań 1997, s. 97-98.

[7] Zob. Ps 100,3; Iz 43,1. 21; 60,21.

[8] Por. F. Courth, Bóg trójjedynej miłości, Poznań 1997, s. 87-88.

[9] Sobór Watykański II, Konstytucja o objawieniu Bożym „Dei Verbum”, nr 2.

[10] Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen gentium”, nr 9.

[11] „Bóg nieskończenie doskonały i szczęśliwy zamysłem czystej dobroci, w sposób całkowicie wolny, stworzył człowieka, by uczynić go uczestnikiem swego szczęśliwego życia.” Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1.

[12] Por., Benedykt XVI, Katecheza „Bóg. Ojciec Wszechmogący” (30.01.2013).

[13] Tamże.

[14] Zob. także w Księdze Wyjścia: „A ty wtedy powiesz do faraona: To mówi Pan: Synem moim pierworodnym jest Izrael. Mówię ci: Wypuść mojego syna, aby mi cześć oddawał; bo jeśli zwlekać będziesz z wypuszczeniem go, to Ja ześlę śmierć na twego syna pierworodnego”. Wyj 4,22-23.

[15] Por. F. Courth, Bóg trójjedynej miłości, Poznań 1997, s. 107-108.

[16] Franciszek, Bulla „Misericordiae vultus”, nr 1.

[17] Por. F. Courth, Bóg trójjedynej miłości, Poznań 1997, s. 115-116.

[18] Jan Paweł II, Encyklika „Dives in misericordia”, nr 2.

[19] Franciszek, Bulla „Misericordiae vultus”, nr 9.

[20] Tajemnicę miłosierdzia wyjaśnia Jan Paweł II w Encyklice Dives in misericordia oraz papież Franciszek w Bulli Misericordiae vultus.

[21] Jan Paweł II, Encyklika „Dives in misericordia”, nr 7.

[22] Jan Paweł II, Encyklika „Dives in misericordia”, nr 15.

[23] Jan Paweł II, Homilia podczas Mszy Św. w Krakowie-Łagiewnikach (17.08.2002), nr 4. 5.

[24] Por. Jan Paweł II, Encyklika „Dives in misericordia”, nr 7.

[25] Por. Jan Paweł II, Encyklika „Dives in misericordia”, nr 6.

[26] Zob. Sobór Watykański II, Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium e spes”, nr 24.

[27] Franciszek, Bulla „Misericordiae vultus”, nr 9.

[28] Więcej na temat Boga Ojca zob. Bóg, Ojciec Miłosierdzia, Oficjalny dokument Papieskiego Komitetu Obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, Katowice 1998.

[29] Por. Św. Faustyna Kowalska, Dzienniczek, 301.

[30] Por. W. Zyzak, Miłosierdzie jako termin teologiczny,  „Polonia Sacra” 19 (2015) nr 1 (38), s. 138.

[31] Franciszek, Bulla „Misericordiae vultus”, nr 5.

[32] Franciszek, Bulla „Misericordiae vultus”, nr 6.

[33] Franciszek, Bulla „Misericordiae vultus”, nr 9.

[34] Zob. Jan Paweł II, Encyklika „Dives in misericordia”, nr 1.

[35] Tamże.

[36] Benedykt XVI, Encyklika „Deus Caritas est”, nr 1.

[37] Benedykt XVI, Katecheza „Bóg. Ojciec Wszechmogący” (30.01.2013).

[38] Por., tamże.

[39] Franciszek, Encyklika „Lumen fidei”, nr 30.

[40] Franciszek, Bulla „Misericordiae vultus”, nr 6.

[41] Por. Franciszek, Bulla „Misericordiae vultus”, nr 14.

«« | « | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama