Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Krzyżowanie było najpowolniejszym - a także najbardziej bolesnym i hańbiącym - ze sposobów egzekucji stosowanych w grecko-łacińskiej starożytności, stąd wstręt, jaki odczuwała do niego tamta epoka.
Jezus przychodzi na Golgotę
Od razu po przybyciu na miejsce pluton egzekucyjny ułożył na ziemi trzech skazańców i przygwoździł każdego do jego patibulum. Jezusa tak samo, jak dwu pozostałych[4].
Zgodnie z przepisami, przy każdym był również napis (titulus). Umieszczono go i przybito „nad głową" Jezusa (Mt 27,37). „Ani Mateusz, ani Łukasz nie byli obecni przy krzyżowaniu Jezusa. Nie był tam również Marek, ten jednak przekazał wspomnienia pochodzące od świadków naocznych. Nie ma wątpliwości, że wzmianka o tym napisie (Mk 15,26) pochodzi od bezpośrednich świadków, i razem z J.A. Fitzmyerem można powiedzieć, że «inskrypcja ta jest, o ile nam wiadomo, jedyną rzeczą, którą o Jezusie napisano za Jego życia»... (wbrew sceptycyzmowi R. Bultmanna i E. Linnemanna): traktowanie tej informacji jako pochodnej pytania Piłata w Mk 15,2, co sugeruje ostatni z tych autorów, jest w rzeczywistości odwracaniem kolejności rzeczy).
Jako oficjalna (inskrypcja ta), nie mogła też być wynaleziona przez chrześcijan; tytuł «Król żydowski» [...] nie występował w teologii Kościoła pierwotnego" (S. Legasse).
Trzej synoptycy podają tu szczegóły, zaczerpnięte później od bezpośrednich świadków sceny:
„Gdy przyszli na miejsce zwane Golgotą, to znaczy Miejscem Czaszki, dali Mu pić wino zaprawione goryczą. Skosztował, ale nie chciał pić. Gdy Go ukrzyżowali, rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy. I siedząc tam, pilnowali Go" (Mt 27,33-35).
„Tam dawali Mu -wino zaprawione mirrą, lecz On nie przyjął. Ukrzyżowali Go i rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy, co który miał zabrać" (Mk 15,23-24).
„Gdy przyszli na miejsce zwane Czaszką, ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie [...] A oni rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając losy" (Łk 23,33-34).
Czwarty ewangelista, Jan, sam był naocznym świadkiem:
„Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza jedna część; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą: «Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć». Tak miały się wypełnić słowa Pisma: «Podzielili między siebie szaty moje, a o moją suknię rzucili losy». To właśnie uczynili żołnierze" (J 19,23-24).
Jak podają dwaj ewangeliści, zgodnie z obowiązującym zwyczajem żydowskim żołnierze dali Jezusowi napój, który miał łagodzić ból. Praktyka ta była sprzeczna z przepisami prawa rzymskiego dotyczącymi wykonywania wyroków śmierci. W sprzeczności tej egzegeza pozytywistyczna dopatrywała się dowodu nieautentyczności wzmianki o podaniu napoju. Jest to oznaka nadmiernej nieufności do świadków. Ponieważ wiemy, że napój ten poświadcza Talmud, a tolerowanie lokalnych zwyczajów przez Rzymian potwierdza Józef Flawiusz, bardziej logiczne byłoby nieodrzucanie tego opisu Ewangelii. (Nie musimy w tym „winie" widzieć szczególnej życzliwości mieszkańców miasta dla Jezusa; zwyczaj dotyczył wszystkich skazańców).
Rozdzielenie szat między żołnierzy plutonu (albo przynajmniej pomocników kata) to rzymski zwyczaj, którego istnienie potwierdzają źródła historyczne. Według przepisów prawa wszystko, co skazaniec miał na sobie w momencie egzekucji, było zabierane jako spolia („łupy").
Co do rzucania losów o tunikę, sprawa jest dyskusyjna. Skrajna egzegeza mówi, że tak samo jak w przypadku napoju mamy tu do czynienia z fikcją literacką. Na poparcie tego przytacza się dwa argumenty: Jan cytuje Psalm 22 (21), co wskazywałoby na jego intencje alegoryczne. Poza tym mówi on o „tunice nie szytej" - zbyteczny szczegół, zdradzający przesadną gorliwość o udowadnianie wszystkiego.
--------------------------------------
[4] Pogląd, zgodnie z którym dwóch „łotrów" nie przybito gwoździami, lecz tylko przywiązano do krzyża, nie ma podstaw historycznych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |