według teologii świętego Pawła
Jako nowe stworzenie człowiek prowadzi nowe życie w Chrystusie: „Jeżeli ktoś [pozostaje] w Chrystusie, jest nowym stworzeniem" (2 Kor 5,17). W konsekwencji tracą wszelkie znaczenie wartości tego świata: „Bo ani obrzezanie nic nie znaczy, ani nieobrzezanie, tylko nowe stworzenie" (Ga 6,15). Nowa egzystencja, w jakiej znalazł się chrześcijanin, sięga dalej. Wprawdzie w odniesieniu do ochrzczonego „nowe stworzenie" znaczy tyle co „nowy stworzony [człowiek]", niemniej zarówno abstrakcyjnie rozumiany termin „stworzenie", jak również odnośne konteksty pozwalają się domyślać daleko idących powiązań. Do Ewangelii i chrztu są powołani nie tylko obrzezani i nieobrzezani, Żydzi i poganie, ale całe stworzenie może pokładać nadzieję w ukazaniu się nowych stworzeń, jakimi przez chrzest stały się dzieci Boże. Bo „to, co dawne, minęło, a oto [wszystko] stało się nowe" - w nawiązaniu do Iz 43,18 n woła Paweł (2 Kor 5,17)[23]. Ustąpienie wartości tego świata wynika z tego, że stary świat został ukrzyżowany, a chrześcijanin dla świata (Ga 6,14). Tak więc nowe stworzenia są znakiem nadziei dla całego stworzenia. Za sformułowaniem „nowe stworzenie" kryje się niewyraźnie argumentacja porównywalna z Rz 8,18-23. I znowu pojawia się specyficzna redukcja horyzontu apokaliptycznego do człowieka.
Jeśli w Rz 8 podstawą nadziei była idea wolności, to w 2 Kor 5,17 jest nią nowe stworzenie. Ale jedno wiąże się ściśle z drugim, bo tak wolność, jak i nowe stworzenie mają źródło w Duchu.
Nowe stworzenie jest tą rzeczywistością, która pozwala zrozumieć, że egzystencja chrześcijanina jest łaską. Bo jej źródłem może być tylko Bóg. Jak On jest jedynym Stwórcą, tak też nowe stworzenie może wychodzić tylko z Jego rąk. W ten sposób uzyskaliśmy dostęp do pojęcia łaski, które także w czasach Apostoła było już może słowem zużytym, ale dzięki niemu nabrało nowego blasku. Występuje ono u niego dwa razy częściej niż we wszystkich pozostałych księgach Nowego Testamentu, i już samo to dowodzi, jak wielkie on do niego przykłada znaczenie. Przede wszystkim podkreślić trzeba, że ma ono u niego wydźwięk bardzo osobisty - co niewątpliwie wiąże się z kolejami jego życia. Ale to, co mówi on o doświadczanej osobiście łasce, to samo powinni przemyśleć także inni, ażeby mogli lepiej pojąć swoje własne życie jako chrześcijańskie. Może on o sobie powiedzieć: „Za łaską Boga jestem tym, czym jestem, a dana mi łaska Jego nie okazała się daremna: przeciwnie, pracowałem więcej od nich wszystkich, nie ja, co prawda, lecz łaska Boża ze mną" (1 Kor 15,10). Łaską Bożą został powołany na apostoła (Ga 1,15). Przez Jezusa Chrystusa otrzymał łaskę i urząd apostolski (Rz 1,15). Ta łaska apostołowania nie wiąże się z zewnętrznymi przywilejami czy doczesnymi zdolnościami. Właściwą sobie moc może ona okazywać właśnie w ludzkiej słabości; doświadcza tego na sobie sam Paweł, zmuszony prawdopodobnie do znoszenia jakiejś choroby (2 Kor 12,7-9). Łaska daje mu prawo udzielania pouczeń (Rz 12,3), do śmiałych wypowiedzi (15,15). Uzdalnia go do zakładania Kościołów mówiąc obrazowo: do kładzenia fundamentów niczym budowniczy (1 Kor 3,10). W tej łasce Bożej prowadził swe życie na oczach Kościołów i świata (2 Kor 1,12). Łaską potrafi nazywać noszone przez siebie kajdany (Flp 1,17). Działająca przezeń łaska okazuje się w pełni skuteczna wtedy, gdy jak największą liczbę pozyska dla Ewangelii. Przypuszczalnie w tym właśnie znaczeniu „obfitującą łaskę", o której mówi 2 Kor 4,15, można odnieść również do powołania go na apostoła.
Doświadczenia Apostoła można odnosić do innych także z tej racji, że każdy w KościeJe otrzymał swoją łaskę. Powinien ją wykorzystać do budowania Kościoła. Źródłem charyzmatu jest charis powołania na chrześcijanina, inaczej być nie może. Chociaż Pawłowi udzielony został najwyższy urząd apostoła, potrafi on dla swej posługi znaleźć miejsce na liście charyzmatów (Rz 12,6; 1 Kor 12,28). To wyraźna aluzja do wspólnotowego wymiaru łaski.
-----------------------------
[23] Zob. Iz 65,17; Mdr 7,27; 4 Ezdr 13,25 n.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |